Jak budować pewność siebie? Czy w ogóle da się zbudować pewność siebie? - Nauczycielka przed tablica w szkole

Jak budować pewność siebie? Czy w ogóle da się zbudować pewność siebie?

Jak budować pewność siebie? Czy w ogóle da się zbudować pewność siebie?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć od razu i konkretnie: Tak, pewność siebie można budować, a nawet trzeba, gdyż nikt się z nią nie rodzi. Jest ona jak mięśnie, które należy ćwiczyć, aby funkcjonowały na naszą korzyść, a wymaga to czasu, pracy i cierpliwości.

 

Skąd bierze się poczucie pewności siebie?

Pierwsze zetknięcia się z tytułową pewnością siebie możemy mieć już jako kilkuletnie dzieci, jeśli od rodziców dostawałyśmy sporo pozytywnych wzmocnień. Jeśli w Twoim przypadku tak nie było, to czy jesteś już na przegranej pozycji? Na szczęście nie. Co w takim razie możesz zrobić, aby tę pewność siebie budować?

 

Sposób na brak pewności siebie – samoakceptacja kluczem do poczucia własnej wartości

Jeśli w okresie dzieciństwa lub dorastania nie przyjęłaś głęboko do siebie tego, że jesteś akceptowana taka, jaka jesteś, gdy nie zostałaś nauczona tego, że możesz się sobie podobać i siebie doceniać, należy wypracować lub wzmacniać taki nawyk. Każdego dnia, nawet jeśli początkowo uważasz, że nic Ci to nie da, spróbuj wymienić kilka rzeczy w sobie, za które możesz odczuwać wdzięczność. Początki nie muszą być łatwe, może wydawać Ci się, że to bez sensu, czy nawet że sobie coś wmawiasz… Nie przejmuj się, daj sobie czas. Z każdym kolejnym dniem zobaczysz, że powolutku zmienia się patrzenie na samą siebie. Jeśli wcześniej tego nie widziałaś, to możesz zacząć dostrzegać, że masz w sobie cechy, które podobają Ci się w innych. Samo wypowiadanie zdania: „Dziękuję, że jestem/mam/umiem…” powoduje, że wcześniej wszechobecna negatywność ustępuje miejsca na rzecz dobrego obrazu samej siebie.

 

Ćwiczenia na pewność siebie – asertywność jest ważna by zbudować pewność siebie

Tutaj również pożądanym efektem jest to, aby przerzucić balans Twojego mózgu na pozytywną stronę, aby żyło Ci się lepiej, abyś mogła czuć się pewnie. Bycie dla siebie przyjaciółką to między innymi umiejętność stawiania granic, bycia asertywną. Jest to bezcenny wkład w budowanie wiary w siebie, które jest procesem. Tak, jak Ty nie wykorzystujesz swoich przyjaciół, tak też nie pozwalaj innym, aby wymuszali na Tobie realizację ich wizji na Twoje życie.

 

Jak budować pewność siebie – doceniać swoje osiągnięcia

Kolejnym filarem budowania pewności siebie jest przestrzeń naszych osobistych osiągnięć i sukcesów, np. w pokonywaniu trudności. Dzięki świadomości tego, jak wiele już udało nam się nauczyć i wypracować, może być łatwiej zaufać sobie samej i pogłębiać to zaufanie do siebie coraz bardziej. Doceń siebie, wypisz w swoim ulubionym zeszycie sytuacje, w których byłaś z siebie zadowolona czy dumna. Daj sobie czas w ciszy na wykonanie tego ćwiczenia, a zapewniam Cię, że wypiszesz więcej, niż się spodziewasz. Nie myśl jednak, że rzeczy, które zapisujesz, muszą być uznawane przez wszystkich jako coś wielkiego – to nie muszą być tak rozumiane sukcesy. Niech to będzie Twoja osobista lista osiągnięć tych małych, codziennych, ale też i większych.

 

Zwiększyć pewność siebie – sprawdzić negatywne myśli i budować poziom pewności siebie

Ostatnim ćwiczeniem, którym chciałabym się dziś podzielić, jest szukanie – a w efekcie znalezienie – tego, co osłabia Twoją pewność siebie. Mogą być to wszelkiego rodzaju przekonania, które są sabotujące. Jeśli uda Ci się wyłapać krytykanctwo, które stosujesz wobec samej siebie, spróbuj je zamienić na krytyczne myślenie, która z krytykanctwem nie ma nic wspólnego! Praktyka krytycznego myślenia to spojrzenie na rzeczywistość z dystansem, nieopieranie ocen tylko na emocjach, ale na faktach oraz branie pod uwagę zarówno dobrych, jak i słabszych stron. Otwarta komunikacja chroni nas przed nieporozumieniami.

 

Pewność siebie – podsumowanie. Kto może być pewny siebie?

Zdrowa pewność siebie jako pewien stan umysłu wypływa ze zdrowego poczucia własnej wartości, akceptacji siebie, poczucia sprawczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje. Pewność siebie wpływa na wiarę we własne możliwości i pozwala osiągać cele, które wcześnie wydawały się poza zasięgiem.

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator