Pierwsza wizyta u ginekologa - kobieta w kapeluszu na łące

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa

Mam nadzieję, że twoja pierwsza wizyta u ginekologa nie wiąże się z chorobą, którą u siebie podejrzewasz. Pierwsza rada, jaką mogę ci dać, to byś nie czytała za dużo w Internecie o swoich dolegliwościach. Owszem, czasem Internet pomaga nam podjąć decyzję o pójściu do lekarza, ale może też dołożyć ci niepotrzebnego stresu. Te same objawy mogą być w jednej sytuacji niepokojące, w innej mogą być czymś normalnym. Jeśli coś cię niepokoi – warto to sprawdzić. Ale u lekarza, a nie w Internecie.

 

W jakim wieku wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Poszperałam trochę w sieci i okazało się, że ile lekarzy, tyle opinii. Są tacy, którzy zalecają pierwszą wizytę już po pierwszej miesiączce. Czyli oznaczałoby to, że powinnyśmy wybrać się do ginekologa w wieku 11-12 lat. Są tacy (i to podejście jest mi bliższe), którzy uważają, że w sytuacji, gdy nic niepokojącego się nie dzieje, pierwsza wizyta może odbyć się po rozpoczęciu współżycia. A dla kobiet, które nigdy nie współżyły – w wieku 25 lat. Jeśli jednak jest coś, co nie daje ci spokoju – możesz, a czasem nawet powinnaś umówić się na wizytę wcześniej. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz 18 lat, oprócz twojej zgody na badanie jest potrzebna również zgoda jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Wiek udowodnić można okazując dowód osobisty lub legitymację szkolną. Powyżej 18 roku życia nie musisz mieć zgody rodzica na badanie.

 

Jakie są objawy, z którymi dobrze, byś udała się do lekarza wcześniej niż po pierwszym kontakcie seksualnym?

Do ginekologa należy udać się, jeżeli wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów. Nie muszą one występować jednocześnie. Koniecznie zwróć uwagę na: Upławy (nie mylić z fizjologicznie występującym śluzem!)  świąd, pieczenie, bóle w podbrzuszu, powiększający się obwód brzucha, nieregularne miesiączki przez ponad 2 lata od pierwszej miesiączki, krwotoczne miesiączki, brak miesiączki, brak oznak pokwitania po teoretycznym zakończeniu tego okresu życia, zaburzony rozwój sutków, nieregularne krwawienia miesiączkowe, powiększenie łechtaczki, brak owłosienia łonowego, anoreksja, otyłość,  hirsutyzm, trądzik, łysienie

 

W jakim dniu cyklu najlepiej pójść do lekarza?

Optymalnym momentem na wizytę u ginekologa jest czas między 3 a 5 dniem po skończonej miesiączce. Badanie ginekologiczne jest wtedy łatwiejsze – nie występuje krwawienie, a dzięki cienkiej warstwie błony śluzowej macicy na tym etapie cyklu jest to najlepsza chwila na ocenę narządu rodnego w badaniu ultrasonograficznym (USG), możliwe jest również badanie piersi.

 

Jak przebiega badanie ginekologiczne?

W pierwszej kolejności lekarz rozmawia z pacjentką, wypytując o regularność i długość cykli miesiączkowych, czas trwania oraz długość miesiączek, ewentualne niepokojące objawy, choroby przewlekłe oraz choroby występujące w najbliższej rodzinie, przebyte ciąże i porody, poronienia, operacje, uczulenia. Potem lekarz może zapytać, kiedy wykonywano ostatnie badania diagnostyczne, takie jak tzw. cytologia. Na kolejnym etapie ginekolog prosi pacjentkę, by przygotowała się do badania ginekologicznego, które odbywa się w pozycji półleżącej na specjalnie do tego przeznaczonym fotelu ginekologicznym. Konieczne jest rozebranie się od pasa w dół, w przeznaczonym do tego miejscu. W niektórych gabinetach dostępne są jednorazowe spódniczki zakładane na czas przejścia na fotel ginekologiczny. Badanie piersi w gabinecie ginekologicznym może być dodatkowym elementem oceny zdrowia kobiety. Wykonuje się je zazwyczaj po zakończeniu badania narządu rodnego. Na koniec wizyty ginekolog podsumowuje informacje zdobyte na podstawie rozmowy oraz badania, wyjaśnia wątpliwości oraz wydaje zalecenia i recepty.

 

Czy przed wizytą u ginekologa należy się umyć?

Wskazane jest umycie się przed wizytą, tak jak na co dzień, ale nadmierna higiena intymna nie jest pożądana, gdyż może maskować objawy, które skłoniły pacjentkę do wizyty.

 

Jak należy się ubrać na wizytę u ginekologa?

Warto założyć spódnicę, sukienkę lub dłuższą tunikę, która pozwoli bez skrępowania przejść z miejsca, w którym należy ściągnąć bieliznę, na fotel ginekologiczny.

 

Czy przed wizytą do ginekologa trzeba opróżnić pęcherz moczowy?

Zaleca się, by przed wizytą pójść do toalety oddać mocz – dzięki temu podczas badania będzie się odczuwać mniejszy dyskomfort, a ginekolog łatwiej zobrazuje struktury narządu rodnego w USG.

 

Czy na wizytę ginekologiczną można przyjść podczas krwawienia z dróg rodnych?

Tak, szczególnie gdy jest ono nieprawidłowe. Natomiast kontrolną, regularną wizytę należy w przypadku wystąpienia miesiączki przełożyć.

Na wizytę u ginekologa warto przygotować się odpowiednio, aby sprawić, że będzie ona jak najbardziej komfortowa. Przed wizytą w gabinetach ginekologicznych zazwyczaj można znaleźć jednorazowe spódniczki, które można założyć na czas badania, co pomaga zachować poczucie prywatności. Nie trzeba obawiać się, że intymna depilacja jest konieczna przed wizytą, ponieważ nie ma to wpływu na zdolność lekarza do przeprowadzenia badania. W trakcie badania ginekologicznego, lekarz wykorzystuje wziernik do dokładnego zbadania narządów płciowych i szyjki macicy. Badanie to może obejmować również pobranie wymazu z pochwy do cytologii, które pozwala na ocenę zdrowia komórek pochwy i szyjki macicy. Warto zrozumieć, że wizyta u ginekologa jest rutynowym badaniem mającym na celu monitorowanie zdrowia kobiet i zapobieganie ewentualnym problemom, dlatego nie trzeba się stresować. Lekarz ginekolog podczas wizyty dokładnie wyjaśni, czego się spodziewać i odpowie na wszelkie pytania, jakie mogą pojawić się w trakcie wywiadu lekarskiego i badania.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator