Jak rozpoznać toksyczny związek?

Każdy z nas pragnie być w dobrych relacjach. Nie znam nikogo, kto marzy o tym, by w kontakcie z bliską osobą czuć się niedocenionym, nieszanowanym lub niezauważonym. Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego, mimo wszystko, angażujemy się w związki z osobami, które nie traktują nas dobrze, ale możliwe jest zbadanie czy relacja z chłopakiem/dziewczyną jest „toksyczna”. Przedstawię Ci kilka wskazówek, które być może pomogą Ci rozeznać się we własnych odczuciach w związku. Posłużę się do tego w dużej mierze wiedzą z książki „Szantaż emocjonalny” Susan Forward, którą polecam, jeśli chciałabyś zgłębić tematykę „toksyczności” w relacjach oraz to, jak sobie z nią radzić.

Czym jest ta toksyczność?

Toksyczny związek jest dokładnym przeciwieństwem zdrowej relacji, gdzie wzajemne wsparcie, miłość i akceptacja są na porządku dziennym. Zamiast tego, najczęściej jedna z osób czuje, że nigdy nie jest w stanie obronić swojego zdania, obecne jest również poczucie winy i lęk przed oceną drugiej osoby. W toksycznym związku bardzo często pojawia się rezygnacja z własnych planów i marzeń, kiedy druga osoba wyraża niezadowolenie z samorealizacji swojej połówki.

Szantaż emocjonalny

Każda osoba ma swoją strategię uzyskiwania tego, czego potrzebuje i nie każdy będzie uciekać się do przemocy fizycznej, by sprawić, aby partner mu uległ. Znacznie częściej pojawia się szantaż emocjonalny. Jest trudniejszy do wykrycia, jednak równie bolesny, ponieważ uderza prosto w nasze poczucie własnej wartości.

W książce Susan Forward przytoczone są następujące pytania, które mogą pomóc w stwierdzeniu, czy jesteśmy szantażowani emocjonalnie. Przeczytaj i pomyśl, czy bliska Ci osoba:

– Grozi, że utrudni Ci życie lub zerwie z Tobą, jeśli nie zrobisz tego, czego zechce?

– Sugeruje Ci, że będzie zaniedbywać siebie, obowiązki, zrobi sobie krzywdę lub popadnie w depresję, jeśli nie zrobisz tego, czego chce?

– Zawsze chce więcej, niezależnie od tego, ile Ty dajesz?

– Zazwyczaj zakłada, że jej ustąpisz?

– Zazwyczaj ignoruje czy deprecjonuje Twoje uczucia i pragnienia?

– Wiele Ci obiecuje, ale spełnienie tych obietnic uzależnia od Twego zachowania i rzadko ich dotrzymuje?

– Obsypuje Cię wyrazami aprobaty, kiedy jej ulegasz, a dezaprobaty, kiedy nie chcesz ulec?

– Posługuje się pieniędzmi jako środkiem do postawienia na swoim?

Stawianie granic

Kiedy czegoś nie akceptujemy w zachowaniu drugiej osoby i staramy się zakomunikować, co czujemy w danej sytuacji, przeważnie możemy liczyć na zrozumienie. Nie musimy spełniać każdej prośby, jeśli nie jest to zgodne z nami, co oznacza możliwość stawiania zdrowych granic. W toksycznym związku prawie każda taka próba kończy się kłótnią, krytykowaniem i obwinianiem osoby, która chce stanąć za sobą. Ten, kto stosuje szantaż emocjonalny może starać się pokazać Ci, że to on/ona jest w tej sytuacji najbardziej pokrzywdzony lub zapewniać Cię, że Twoja wersja wydarzeń jest błędna. Dość często można wtedy usłyszeć zwroty takie jak:

„Ty czujesz się źle? A pomyślałaś/łeś co ja czuję?”

„Dlaczego mi nie pomożesz? Myślałam/łem, że jestem dla Ciebie najważniejsza/y.”

„Tyle dla Ciebie zrobiłam/łem, a Tobie ciągle mało.”

Co można zrobić?

Być może zauważyłaś, że niektóre stwierdzenia pasują do tego, co przeżywasz w swoim związku lub nawet zdałaś sobie sprawę, że sama czasami tak postępujesz. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości nie wpadać w panikę, choć sytuacja, w której się być może znajdujesz, jest trudna. Możesz zwrócić się do innych, bliskich Ci osób, co do których wiesz, że nie zbagatelizują Twoich odczuć lub skorzystać z pomocy psychologa. Nie poddawaj się i staraj się rozmawiać ze swoim chłopakiem/dziewczyną o tym, co czujesz. Każdy wie, że niełatwo jest przyznać się do błędu, lecz może się okazać, że druga osoba przyjmie to, z czym do niej przyszłaś i postanowi się poprawić. Konflikty są naturalną częścią bycia w relacjach z ludźmi, dlatego to nie ich pojawianie się świadczy o toksycznym związku, ale sposób ich rozwiązywania. Pamiętaj, że zawsze zasługujesz na wysłuchanie i zrozumienie przez drugą osobę. Każdy ma też prawo mówić o tym, co mu się nie podoba, bez uciekania się do manipulacji, która tak bardzo psuje zdrowe stosunki między ludźmi.

Napisane przez
Więcej od Ula Zalewska

Mój wielki rosyjski eksperyment

Nauka języków obcych od kilku lat staje się moim dużym hobby. Co...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *