Jak wybrać odpowiedni podkład?

Okres studniówkowy trwa i pewnie niejedna z Was zastanawia się, co zrobić, by w ten wyjątkowy dzień wyglądać równie wyjątkowo. Jeśli zdecydowałyście się na makijaż – zanim pobiegniecie do drogerii kupić odpowiednie kosmetyki – przeczytajcie, na co zwracać uwagę przy wyborze podkładu i jak znaleźć ten właściwy, w którym będziecie wyglądać zdrowo i naturalnie.

Czym jest podkład

Podkłady są kosmetykami, których zadaniem jest kolorystyczne i fakturowe wyrównanie skóry, a  odpowiednio dobrany to podstawa nieskazitelnego makijażu. Szukając odpowiedniego kosmetyku, pamiętaj, że idealny podkład jest „niewidzialny”, czyli taki, w którym skóra wygląda zdrowo, czysto, idealnie i gładko – pozbawiona makijażu.

Rodzaje podkładów

Przy doborze podkładu weź pod uwagę:

1) WŁAŚCIWOŚCI PIELĘGNACYJNE, które muszą być odpowiednie do twojego rodzaju cery. Kupując podkład, zwracaj uwagę, czy jest przeznaczony dla cery suchej czy tłustej, młodej czy dojrzałej.

W przypadku cer suchych szukamy w składzie INCI następujących składników nawilżających i ochronnych:

– Sodium hyalunorate,
– Urea,
– Allantoin,
– Serine,
– Panthenol,
– Tocopherol i Tocopheryl Acetate,
– Glycerin.

W przypadku cer tłustych i mieszanych szukamy składników matujących i wygładzających cerę:

– Kaolin i Bentonite,
– Talc,
– Polysilicone-12,
– Nylon-12,
– Nylon-6.

W przypadku cer dojrzałych szukamy składników, które:

– napinają i poprawiają elastyczność skóry: Retinol,
– nawilżają i uszczelniają płaszcz hydro-lipidowy: Gliceryna,
– opóźniają procesy starzenia i chronią białko kolagenowe przed dalszą degradacją: antyutleniacze np. vit. C oraz obowiązkowo filtry UVA i UVB.

2) ODCIEŃ I KOLOR

Odcienie podkładów dzielimy na dwie grupy kolorystyczne:

CHŁODNĄ – podkłady w tonacji chłodnej będą zawsze zawierały w sobie domieszkę różowego pigmentu. Najczęstsze kolory to: jasna porcelana, różany beż, oliwka (Ivory, Sand, Pastelle, Porcelaine, Fair, Cameo, Natural Beige, Rose)

CIEPŁĄ – podkłady w tonacji ciepłej zawsze będą zawierały w sobie domieszkę żółtego pigmentu. Najczęstsze kolory to: kość słoniowa, wanilia, miodowy beż, kolor brzoskwiniowy (Hale, Vanille, Beige Nude, True Beige, Honey Beige, Peach)

3) KONSYSTENCJĘ

Konsystencje podkładów również dzielimy na dwie grupy:

PODKŁADY NA BAZIE WODY – czyli wszystkie podkłady płynne zwane fluidami. Są to produkty uniwersalne o zróżnicowanym współczynniku krycia od lekkich aż po gęste emulsje, umożliwiające perfekcyjne zatuszowanie niedoskonałości.

PODKŁADY NA BAZIE SUBSTANCJI TŁUSZCZOWYCH – czyli wszystkie podkłady o konsystencji stałej (kompaktowe). Zawierają one więcej pigmentów i są przez to trudniejsze w aplikacji, jednak posiadają silne właściwości kryjące.

Wybieramy kolor

Wybierz 2-3 podkłady z odpowiedniej tonacji (chłodnej lub ciepłej). Rozprowadź smużkę każdego z podkładów na kościach żuchwy, czole, policzkach i skórze szyi – odcienie skóry w tych miejscach różnią się od siebie. Wybierz ten kolor, który jest najbardziej zbliżony do odcienia skóry i najlepiej z nią harmonizuje, jest niewidoczny – stapia się ze skórą.

Zwróć uwagę na skład

Niektóre podkłady zawierają składniki toksyczne, które wpływają szkodliwie na skórę i zdrowie.

Dioksan (1,4-dioxane) – jest to substancja, która pełni rolę rozpuszczalnika dla innych składników. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozę. Łatwo przechodzi przez nabłonki i skórę do krwi wywołując działania ogólne.

Benzalkonium chloride i Benzalkonium bromie – pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na skórę trądzikową, zapobiegając pojawianiu się nowych zmian. Niestety, dłuższe stosowanie wywołuje efekt odwrotny: trądzik zwykły może przechodzić w trądzik chlorowy i bromkowy – trudny do leczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa, ust, oczu i niekiedy na brodzie.

Bentonite, Sodium bentonite, quaterenium-18 bentonite – wnika do ujść gruczołów łojowych i pod wpływem wilgoci zwiększa swoją objętość – zapychając pory. Przyspiesza tworzenie się zaskórników oraz stanów zapalnych.

Dimeticony – powodują podrażnienia skóry i zaostrzają objawy trądziku.

Quaternium-15, Methanamine-3-chloroallylochloride, Preventol D 1, Dowicil 75, 100, 200, Azonium-adamantane chloride, Biopure 100, Imidurea, Sept 115, Tristat 1U, Unicide U-13 – konserwanty, które wywołują kontaktowe zapalenie skóry, przesuszenie i złuszczanie naskórka. Ponadto wywołują świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Są przyczyną pękania skóry, powstawania pęcherzyków i strupów. Działają trądzikotwórczo.

Parabens: Methyl, Ethyl, Propyl i Butyl – przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry, wchłaniają się do krwi i limfy, działając ogólnie. Niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Propylene Glykol – składnik ten miał nawilżać skórę, ale okazało się, że niszczy ją w sposób okrutny. Jest silnie toksyczny. Wysusza naskórek, może powodować świąd i kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku dostania się do oczu, wywołuje zapalenie spojówek oraz opuchnięcie powiek. Uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych.

 

Barbara Glücklich jest dyplomowaną wizażystką i kolorystką. Jej stronę internetową znajdziesz tutaj:
http://wizaz-makijaz.com.pl

Tagi związane z artykułem
, , , ,
Napisane przez
Więcej od Barbara Bratkowska

Typ kolorystyczny Chłodne Lato

Cera, włosy i oczy są utrzymane w chłodnej tonacji. Uroda Chłodnego Lata...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *