Kierunki studiów: filologia hiszpańska

Kierunki studiów: filologia hiszpańska

W dzisiejszym świecie znajomość języka obcego jest bardzo ważna - i to nie tylko ze względu na coraz częstsze i dalsze podróże, ale również dlatego, że miejsca pracy są w dużym stopniu międzynarodowe. Od młodych ludzi, wkraczających na rynek pracy, wręcz wymaga się opanowania jakiegoś języka obcego. Z tego powodu, od kilku lat wzrasta popularność wszelkich filologii - od klasycznego języka angielskiego po bardziej "egzotyczne" filologie (np. język chiński czy węgierski). Jeśli i Wy zastanawiacie się nad wyborem kierunku studiów związanego z nauką języka, przeczytajcie wywiad z Dominiką Poprawą - studentką filologii hiszpańskiej.

Monika Kogut: Dlaczego wybrałaś taki kierunek?

Dominika Poprawa: Na początku szkoły średniej rozpoczęłam swoją przygodę z nauką języka włoskiego. Wszystkie języki romańskie zawsze bardzo mi się podobały – ponadto kojarzyły mi się z wakacjami, ciepłym usposobieniem południowców i cudowną kuchnią! Dzięki wielkiemu zaangażowaniu moich nauczycieli, ich niezastąpionej pomocy i szybkim postępom w nauce, udało mi się zdać egzamin maturalny z włoskiego. Przed wyborem studiów zastanawiałam się pomiędzy wyborem filologii włoskiej a hiszpańskiej, ponieważ bardzo chciałam poznać oba te języki. Hiszpański wydawał mi się jednak bardziej praktyczny, ze względu na jego spory zasięg. Decyzji nie musiałam podejmować, bo cóż... komisja rekrutacyjna zdecydowała za mnie sama :)

Czym można zajmować się po ukończeniu filologii hiszpańskiej?

Na pewno można pracować jako nauczyciel. Język hiszpański bardzo się rozwija, coraz więcej osób jest zainteresowanych jego nauką. Klasy z rozszerzonym językiem obcym także nie są już rzadkością. Dodatkowo, można zostać tłumaczem przysięgłym (co wymaga dodatkowych kursów i egzaminów) albo pośrednikiem, który ułatwia firmie korespondencję ze współpracującymi obcokrajowcami. Czasami przedsiębiorcy poszukują osób ze znajomością danego języka obcego. Filologia nie jest konieczna - ale kto zna język lepiej niż filolog? Zasadniczo, zdecydowanie łatwiej jest przeszkolić filologa i nauczyć go obsługi konkretnego, koniecznego do pracy programu, niż nauczyć informatyka w miesiąc mówić po hiszpańsku.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

To, że nie dostałam się na włoski :) I to, że moja uczelnia (Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu – przyp. red.) jest zamknięta w piątki!

A jak wygląda Twoja siatka zajęć?

Mamy właściwie same praktyczne zajęcia w formie ćwiczeń i warsztatów. Regularne chodzenie do szkoły jest obowiązkowe. Na jednej z lekcji przerabiamy zagadnienia z podręcznika do nauki hiszpańskiego, ale w bardzo przyspieszonym tempie. Później uczymy się całej gramatyki albo ćwiczymy mówienie z nauczycielami, dla których hiszpański jest językiem ojczystym. Mamy także zajęcia związane z językiem biznesowym i kurs na pilota wycieczek. Każdy z nas musiał dodatkowo wybrać lektorat z drugiego języka - ja, jak wiadomo, zdecydowałam się na włoski - u innych jest to natomiast angielski lub niemiecki. Zajęcia z językoznawstwa oraz historii i kultury Ameryki Łacińskiej są realizowane w formie e-learningowej, co oznacza, że możemy ich słuchać w każdym miejscu i w każdym czasie, na swoim własnym komputerze. Wszystko jednak zależy od uczelni, bo moja jest bardzo nowoczesna i skupiona na filologach. Nie mamy zapychaczy planów i nie uczymy się niczego, co jest nam zbędne, a na co często skarżą się moi przyjaciele. Jedynymi dodatkowymi i wybiegającymi poza przedmioty filologiczne zajęciami są te z psychologii - rozmawiamy na nich o naszej osobowości i charakterze.

Czy Twoje studia pozwalają na podjęcie dodatkowej pracy czy raczej pochłaniają cały czas?

Są w mojej grupie osoby, które bez problemu znajdują czas zarówno na naukę, jak i na pracę. Są i takie, którym połączenie tych dwóch zajęć sprawia niekiedy trudności. Sama myślałam o podjęciu dodatkowej pracy, ale niestety nie pozwoliłoby mi to na powroty z Wrocławia do domu. Jeśli ktoś nie musi wracać albo w trakcie studiów mieszka wciąż u siebie, być może będzie w stanie sobie dorywczo dorabiać. Na pewno wymaga to sporo samozaparcia i dobrej organizacji.

Jakie zajęcia są dla Ciebie najciekawsze?

Lubię praktyczną naukę języka. Chcę się uczyć szybko, konkretnie i intensywnie. Zajęcia z psychologii traktuję jako przyjemny przerywnik, z którego mogę wynieść coś dla siebie.

Jakiego typu osoby najczęściej wybierają ten kierunek?

Trudno powiedzieć. Patrząc na mój rocznik studentów, można dostrzec wszystkie typy charakteru i temperamentu! Są spokojni, poukładani i pracowici introwertycy. Są także pełni energii, radośni i zakochani w hiszpańskiej muzyce imprezowicze. Wszystkich nas łączy miłość do języka i chęć poznania odmiennej kultury, jednak wiele osób po godzinach rozwija swoje różnorodne zainteresowania i pasje.

Jakie są minusy Twoich studiów?

Kierunek, z całą pewnością, wymaga systematycznej i całorocznej nauki. Wiadomo - w trakcie sesji są egzaminy,  jeśli jednak student nie zaliczył pozostałych przedmiotów, na sesji i tak nie będzie mógł się pojawić. Nie ma czasu na przerwę i znudzenie się językiem. Z każdym kolejnym tygodniem potrafimy coraz więcej.

Jakie są plusy?

Nie jesteś specjalistą danej dziedziny nauki, po prostu mówisz biegle i lepiej po hiszpańsku niż rodowity Hiszpan. Masz bardzo konkretną i cenną umiejętność. Bo to bardziej umiejętność niż zawód. A dobrze jest coś umieć! Coś, czego nie ma każdy, a co później możesz na wiele sposobów wykorzystać.

Czy wybrany przez Ciebie kierunek jest oblegany?

Generalnie tak. Ogólnie wszystkie filologie - i te podstawowe i bardziej egzotyczne - są teraz na topie. Wszystko jednak zależy od uczelni. Najwięcej osób na jedno miejsce przypada w dużych, studenckich i popularnych miastach. Sytuacja zmienia się tam, gdzie jest więcej miejscowych studentów, a mniej przyjezdnych - tam listy do dziś nie zostały maksymalnie wypełnione.

Co mogłabyś poradzić kandydatce na taki kierunek?

Przede wszystkim, żeby bardzo dokładnie i starannie wybrała szkołę, do której chciałaby pójść. Nie chodzi o miejsce uniwersytetu w rankingach, ale o harmonogram zajęć, który zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej wydziału. Warto także zapytać o opinię obecnych studentów. Filologia filologii nie równa. Jeśli w planie zajęć będzie ujęte wszystko, poza językiem albo język będzie słabo wykładany – to, zamiast go pokochać, łatwo się zniechęcicie do nauki. Studia filologiczne muszą być konkretne i wymagające, ale też sensownie ułożone i nastawione przede wszystkim na umiejętności praktyczne.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator