Spotkanie z Krzysztofem Zanussim na rybnickich Youth Days

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim na rybnickich Youth Days

Bardzo boję się ślepej wiary, życie jest przepełnione tajemnicą
Na początku lipca reżyser filmowy Krzysztof Zanussi spotkał się z młodzieżą w Rybniku. Opowiadał między innymi o nowo wydanej książce: „Uczyń ze swojego życia arcydzieło.”
Bo jeden piękny postępek potrafi sprawić, że nie mamy najmniejszych wahań co do oceny całości życia danego człowieka. Ten jeden czyn przesądza, że całe życie człowieka możemy uznać za arcydzieło
– mówił Zanussi a propos filmu "Życie za Życie" o ojcu Kolbe, który był uważany za łobuza przez ludzi, którzy go znali.

Kochaj to co robisz

Zanussi wspomniał jak podczas podróży do Berlina zwróciła jego uwagę, uśmiechnięta, miła pani, Ukrainka, sprzątająca toalety. Powiedziała, że bardzo lubi swoją pracę, spotyka wielu ciekawych ludzi i, ma godną wypłatę (w swoim kraju pracowała w biurze). Reżyser postanowił zaprosić ją na próby do teatru. Okazało się, że najciekawiej ze wszystkich artystów oceniła sztukę, miała  najlepsze pomysły, emanowała z niej wspaniała, twórcza energia. Reżyser zmienił hasło: Rób to co kochasz na kochaj to, co robisz. Najgorzej jest jak robi się to, czego się nie lubi, ale nie zawsze w życiu wybieramy świadomie.

Pielęgnuj niepewność, wątpliwości, pytania

Niepewność jest zbawienna. Ten, kto zabrnie za daleko w pewność, ten zdecydowanie wcześniej czy później obudzi się w błędzie. My ludzie, jesteśmy skazani na to, żeby bez przerwy weryfikować nasze poglądy, postępki, wybory. Jeśli jesteśmy przekonani, że podążamy właściwą drogą, to już jest sygnał, że coś niedobrego dzieje się z nami, że w którymś momencie dusza nam stwardniała, że staliśmy się ludźmi „zatwardziałego serca. Wątpliwość jest wyrazem wolności. Tylko ten, kto za każdym razem zastanawia się i sprawdza, czy dobrze wybrał, czy właściwie odszukał ideał i czy dobrze ten ideał dostosował do rzeczywistości, jest prawdziwym człowiekiem o ukształtowanym sumieniu i wierze. Bardzo boję się ślepej wiary. Boję się, że ślepa wiara bardzo często zmienia się w fanatyzm, samoograniczenie. Że jest to swoista redukcja duchowa, która nie jest wyrazem rozwoju, tylko odwrotnie- dowodem pewnego rodzaju kapitulacji.

Oglądaj filmy

Dobre kino ogromnie poszerza horyzonty, uwrażliwia, rozwija. Przy tym nie jest tak czasochłonne jak czytanie. Co robić, żeby wyrobić sobie dobry gust?-  pytano artystę. Wykonaj prosty test: po obejrzeniu filmu, spójrz do lustra. Czy jesteś choć odrobinę lepszym człowiekiem? Czy masz więcej pytań, niepewności, wątpliwości?  

Powiązane artykuły

HTML Button Generator