Ignacy Jan Paderewski w historycznym komiksie

Ignacy Jan Paderewski w historycznym komiksie

 
Myślę, że każda z nas wie, kim był Ignacy Jan Paderewski. Ale czy wiecie, że Paderewski osiągnął popularność na miarę dzisiejszych gwiazd popkultury? Był kimś, kogo dziś zaliczylibyśmy do grona celebrytów? Kobiety mdlały na jego koncertach, roztaczał wokół siebie aurę sławy i popularności. Był znany i rozpoznawany zarówno w kraju jak i za granicą. Jako filantrop przyczynił się do pomocy pokrzywdzonym przez los i wojnę, a jako polityk stanął na czele rządu odrodzonej Polski i był jej przedstawicielem w najważniejszych gremiach światowej polityki. Jego przyjazd do Poznania w końcu 1918 roku stał się iskrą, która spowodowała wybuch Powstania Wielkopolskiego. Dziś 27. grudnia obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu tegoż Powstania.
 

Z tej okazji nakładem fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie ukazał się edukacyjny komiks historyczny „Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie” opowiadający o życiu tego światowej sławy polskiego pianisty, kompozytora, społecznika, patrioty i męża stanu.

 

Komiks pokazuje artystę nie tylko jako postać zapisaną na kartach wielkiej historii, ale także jako człowieka z krwi i kości, mającego swoje uczucia i dokonującego wielu trudnych życiowych wyborów, cieszącego się sympatią i przychylnością wielu kobiet, z których kilka – m.im. Helena Modrzejewska, brytyjska królowa Wiktoria i jej córka księżna Argyll oraz obie żony artysty – wywarło decydujący wpływ na jego karierę.

 

Publikacja, która oprócz samego komiksu zawiera część z tekstem historycznym i archiwalnymi fotografiami została stworzona w ramach Programu Wsparcia Edukacji i sfinansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

 

Towarzyszy jej też krótka animacja, którą można obejrzeć klikając w poniższy link: Komiks zobacz 

 

Dodatkowe informacje o komiksie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Paderewski. Wygrał Polskę na fortepianie”

Scenariusz: Witold Tkaczyk

Rysunki i okładka: Krzysztof Budziejewski

Koncepcja i realizacja projektu: Zin Zin Press Witold Tkaczyk

Wydawca: Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie

Wydanie pierwsze, Poznań 2022

 ISBN 978-83-957064-3-1

 Logo IWORIS owal

 ministerstwo dotacja belka

 

 

 

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator