Jak zacząć przygodę ze sztuką?

Jak zacząć przygodę ze sztuką?

Gdy ktoś pyta, co myślisz o sztuce – jakie masz pierwsze skojarzenia? Może takie, że sztuka dawna jest nudna, a współczesna dziwna i niezrozumiała. Może – że zbyt mało wiesz o sztuce, żeby się o niej wypowiadać, i że jest ona zarezerwowana dla jakiegoś wąskiego grona znawców.

Chcę Ci pokazać, że wcale nie musi tak być, a kontakt ze sztuką może sprawiać prawdziwą przyjemność i rozwijać Cię jako człowieka.

Jak zacząć?

Na początek spróbuj odsunąć na bok przekonania na temat sztuki, które w sobie nosisz – i zastanów się, co tak naprawdę Ci się podoba. Kiedy ostatnio widziałaś obraz, rysunek, fotografię lub inne dzieło sztuki, które Cię poruszyło? Co w nim było takiego szczególnego?

W tym momencie nie jest ważne, co na temat tego dzieła sztuki mówią inni; nie jest ważne, czy to modny styl i czy porusza aktualne tematy. Liczy się to, czy kontakt z nim jest dla Ciebie interesujący, czy sprawia Ci przyjemność. Pozwól sobie na radość z oglądania czegoś ładnego! Naprawdę nie musisz mieć w tym żadnego innego celu. Ta radość jest dobra. I chociaż może wydawać się zbędna, naiwna albo głupia – z czasem odkryjesz, że zmienia Cię w dobry sposób.

Idź na spacer

Nie musisz zaczynać od poważnej sztuki. Najpierw idź na spacer i poszukaj piękna w naturze; zachwycaj się budową liści i kwiatów, widokiem krajobrazu, który Cię otacza. Może to brzmi banalnie, ale naprawdę tego potrzebujesz!

Dobrze jest rozwijać w sobie umiejętność dostrzegania piękna – współcześnie widzimy wszystko to, co złe, trudne i brzydkie w świecie i w nas samych – i nie myślimy o tym, jak wiele jest dobra i piękna.

Sztuka może Ci w tym bardzo pomóc, może wydobyć piękno ze świata i z człowieka, ale czasami trudno od razu zachwycać się obrazami wielkich malarzy. A zachwyt naturą zna chyba każdy z nas: to uczucie, kiedy w górach otwiera się przed nami rozległy widok; kiedy stajemy na brzegu morza; kiedy na wiosnę rozwijają się młode liście i kwitną pierwsze kwiaty.

Brzmi naiwnie? Być może, ale dokładnie taki sam zachwyt inspirował i inspiruje nadal wielu artystów, którzy pokazują w swoich dziełach piękno natury. Kiedyś były to przede wszystkim obrazy, dziś częściej fotografia, ale początek jest ten sam – zachwyt nad pięknem świata.

Znajdź jeden obraz

Dlatego w następnym kroku spróbuj poszukać sztuki, która da Ci radość podobną do tej, którą odczuwasz przy kontakcie z naturą. Jeżeli masz taką możliwość, idź do muzeum i poszukaj na wystawie jednego czy dwóch obrazów, które do Ciebie w jakiś sposób przemawiają. Zatrzymaj się przy nich i pozwól sobie na zanurzenie się w atmosferze, którą roztaczają. Nie próbuj oglądać wszystkiego, bo szybko poczujesz przesyt i zmęczenie.

Możesz też poszukać pięknej fotografii krajobrazowej w internecie: na przykład Instagram jest do tego świetnym miejscem. Zastosuj tu jednak podobną zasadę, jak w muzeum – nie oglądaj za dużo na raz, raczej skup się na kilku wybranych fotografiach. Daj sobie czas na oglądanie, na skupienie się na wrażeniach, które wywołuje w Tobie to zdjęcie.

W internecie nie brakuje również wirtualnych galerii sztuki, a wiele światowych muzeów część zbiorów udostępnia do oglądania online. Pamiętaj jednak, że jeśli chodzi o obrazy, zdecydowanie lepiej ogląda się je na żywo!

[caption id="attachment_4239" align="alignnone" width="1024"] Caspar David Friedrich "Morze lodu" 1823-1824[/caption]

Na razie nie dziel się z nikim przeżyciami, jakie Ci towarzyszą przy kontakcie z naturą i ze sztuką. Kiedyś przyjdzie na to czas, ale teraz niech to będzie bardzo osobiste doświadczenie, Twoja prywatna, mała radość.

W przyszłości opowiem Ci więcej o tym, dlaczego sztuka i piękno w sztuce jest tak ważne – i jak może zmienić Twoje widzenie świata. Podzielę się też taką sztuką, która mnie osobiście porusza, która wydaje mi się wyjątkowo piękna i warta polecenia. Teraz jednak spróbuj po prostu znaleźć odrobinę czasu i odrobinę przyjemności z kontaktu ze sztuką – niech to będzie taki bardzo prosty początek. Powodzenia!

 

 

 

Drogi Czytelniku! Jeślii podoba Ci się PieknaDziewczyna.pl prosimy o wsparcie tego dzieła, abyśmy mogli dalej się rozwijać. Dziękujemy, że do nas zagladasz:)

https://pieknadziewczyna.pl/wspieram/

Powiązane artykuły