Rozgryzanie Zgryzotki, czyli wielki powrót Borejków

Rozgryzanie Zgryzotki, czyli wielki powrót Borejków

Jeżycjada to seria książek autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Opowiada ona o perypetiach nastolatek z nieco zwariowanej rodziny Borejków. W kolejnych częściach śledzimy przygody poszczególnych osób z rodzeństwa. Z każdą przemieszczamy się w czasie - rodzą się dzieci wcześniej poznanych bohaterów, inni się starzeją; pojawiają się telefony, których kiedyś nie było, krewni piszą do siebie maile zamiast listów – po prostu czas upływa i świat w powieści zmienia się wraz z nim.

 

"Ciotka Zgryzotka"

Niedawno w sprzedaży pojawiła się kolejna  - już 22 - część tej serii - „Ciotka Zgryzotka”.  Znajdziemy w niej bohaterów doskonale znanych, ale również i nowe postaci. Siostry Borejko, które mogliśmy poznać w części trzeciej, są już dorosłe i mają swoje dzieci. Tytułowa ciotka Zgryzotka to Ida Borejko. Jej syn niedługo ma wziąć ślub, więc matka ma mnóstwo spraw na głowie. Natomiast Agnieszka, inna członkini licznej rodziny, czeka na przyjście na świat swojego pierwszego dziecka. W tym czasie Nora Górska, córka Pulpecji, przebywa u cioci Idy, a jej kuzynka Łucja – u Patrycji. Pewnego dnia Nora dostaje podejrzanego smsa z nieznanego numeru. Postanawia sprawdzić, kto go wysłał. Jeżdżąc na rowerze natrafia na mały domek na górce. Okazuje się, że należy on do rodziny Gaudentego – jednego z najprzystojniejszych chłopaków w jej szkole. Dziewczyna obserwuje, jak Gaudenty i jego przyjaciel August nagrywają kamerą różne filmy. Później spotyka się z nimi i rozmawia. August zakochuje się w niej, jednak ona, jak to zazwyczaj bywa, woli Gaudentego. Sprawy komplikują się i dopiero na weselu syna Idy wszystko zaczyna się układać.
 

Przeczytaj, nawet jeśli nie znasz poprzednich części

Powieść Musierowicz, podobnie jak poprzednie części, napisana jest językiem lekkim, czyta się ją łatwo, przyjemnie, bywa zabawna. Oprócz historii Nory pojawiają się też maile, które piszą do siebie siostry Borejko. Jest wciągająca zarówno dla czytelnika i znawcy całej serii, jak i dla czytelnika nowego, dopiero zaczynającego przygodę z książkami Małgorzaty Musierowicz. Nie jest konieczna znajomość poprzednich części, ja znałam wcześniej tylko cztery i mimo tego, że nie znam historii niektórych bohaterów, bez problemu potrafiłam wszystko zrozumieć. Na pewno warto mieć ją w swojej biblioteczce. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, o czym piszą ze sobą siostry Borejko, jak potoczą się losy Nory, Gaudentego i Augusta oraz kto ukrywa się pod pseudonimem „Dentysta” , koniecznie przeczytajcie tę książkę.  Na pewno nie będzie to zmarnowany czas.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator