Teresa Tomeo - prawdą w kłamstwo

Teresa Tomeo - prawdą w kłamstwo

Inspiracją do powstania naszego portalu była świetna książka dla nastolatek „All things girl. Truth for teens” - autorstwa Tomeo, Miller, Cops and Dickow. O, właśnie ta. Wpadłam na nią przypadkiem wiele lat temu szukając ciekawych lektur dla nastolatek. Rewelacja! Zastanawiałam się wtedy (a było to 7 lat temu), dlaczego tak wartościowa pozycja nie jest przetłumaczona na język polski? Niestety, dzisiaj mogłabym zadać to samo pytanie. Oczywiście, że każda z Was bez trudu poradziłaby sobie z oryginałem (gorąco polecam taką lekturę), ale wartościowy przekaz zawsze należy upowszechnić.
 

O czym pisze Tomeo?

Wartościowy przekaz to ten zgodny z prawdą. Autorki we wstępie przypominają, że żyjemy w określonym celu – by poznać Boga, kochać Go i służyć Mu ze wszystkich sił. Ten przekaz – wprost z katechizmu kościoła katolickiego - pojawia się jak bumerang, kiedy autorki piszą o naszych relacjach z innymi, pięknie natury, feminizmie, a nawet zafałszowanym przekazie medialnym skierowanym do współczesnej nastolatki. Wszystko z perspektywy prawdy o kobiecie – a po to, by odkryć jej właściwe powołanie i dodać odwagi w realizowaniu dobrej drogi, pod prąd nachalnym trendom. Lektura dotyczy wszystkiego, co ważne w życiu nastolatek – a więc znajdziecie tam pokaźnych rozmiarów rozdział o urodzie i kosmetykach (sama pamiętam drżenie serca, gdy po raz pierwszy kupowałam tusz do rzęs), o modzie (co założyć, by siebie nie oszpecić, za to podkreślić swoje mocne strony), a nawet ogrodnictwie. I o miłości też sporo, no ba, ponieważ bez miłości nic nie ma sensu. To oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania współczesnej dziewczynie Teresa Tomeo – dziennikarka określana jako telewizyjna twarz Stanów Zjednoczonych. Zerknijcie koniecznie na całą świetną serię „All things girl”. O, tutaj - to niewielkie książeczki omawiające pojedyncze tematy. Te z kolei przeznaczone są dla młodszych nastolatek. Do tej pory ukazało się ich kilka – i niestety, więcej nie będzie, jak poinformowała mnie Tomeo. Oto tytuły: - „Friends, Boys and Getting Along” – omawiające przyjaźń, w tym damsko-męską, -„Girls Rocks” – o powołaniu i roli kobiety, -„Modern and Modest” – o modzie i skromności, -„Mirror , Mirror on the wall…What is Beauty, After All” – o pięknie prawdziwym, -”Mind Your Manners” – dotyczący savoir-vivre’u.
 

Tomeo po polsku

Jedyną książką Teresy Tomeo przetłumaczoną na polski jest „Twój nowy styl”. Ta lektura została skierowana do nieco starszych dziewczyn niż czytelniczki „Truth for teens”. Jest to poruszające świadectwo dziennikarki, która na własnej skórze doświadczyła, w jak wielkim kłamstwie do tej pory uczestniczyła. Te większe i mniejsze kłamstewka Tomeo demaskuje prawdą. W „Twoim nowym stylu” na pierwszy ogień poszedł współczesny przekaz o kobiecie serwowany nam przez większość mediów. Tomeo pisze o wielu drażliwych tematach - feminizmie, antykoncepcji, wolnych związkach, nawet aborcji, nazywając rzecz po imieniu i spokojnie ilustrując statystykami i punktując kłamstwa. Nie jest to łatwa lektura, ale nie sądzę, by została odłożona na półkę. Wciąga bardziej niż najlepszy kryminał. A must-read Pięknej Dziewczyny. Polecam!

Powiązane artykuły

HTML Button Generator