Uzależnienie od mediów społecznościowych. Jak walczyć z uzależnieniem od social mediów? - kobieta w kawiarni z telefonem w ręce

Uzależnienie od mediów społecznościowych. Jak walczyć z uzależnieniem od social mediów?

Uzależnienie od mediów społecznościowych. Jak walczyć z uzależnieniem od social mediów?

Wiadomo, że każde uzależnienie niesie za sobą konsekwencje, niektóre bardzo bolesne i nie zawsze widoczne od razu. Niestety, niełatwo przyznać się przed sobą, że zbyt dużo czasu w codziennym grafiku wypełnione jest przeglądaniem social mediów i przebywaniem w rzeczywistości wirtualnej. Pierwszym krokiem, żeby zachować zdrowy stosunek do swojego smartfona, jest uświadomienie sobie liczby godzin, spędzanych w internecie. Drugim – stanięcie w prawdzie przed samą sobą i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy liczba godzin, która wyświetla się w podsumowaniu korzystania z socialmediów jest liczbą, która służy mojemu dobremu samopoczuciu i moim relacjom. Trzecim krokiem jest zastosowanie kilku z wielu możliwych rozwiązań, które pomogą nam odkleić się od smartfona, w sytuacjach kiedy skorzystanie z niego naprawdę nie jest konieczne.

 

Skutki uzależnienia od mediów społecznościowych

Uzależnienie od mediów społecznościowych wiąże się z nadmiernym korzystaniem z sieci społecznościowych. Jeśli spędzasz w mediach społecznościowych zbyt wiele czasu, to mogą pojawić się negatywne skutki uzależnienia od mediów społecznościowych. Nadmiernego korzystania z internetu i korzystaniem z social mediów może prowadzić do izolacji społecznej, co wpływa na jakość naszych relacji z ludźmi. Warto przeczytać o skutkach uzależnienia od mediów społecznościowych, ponieważ może to wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne oraz obniżyć produktywność w pracy lub nauce. Dlatego ważne jest, aby znaleźć zdrową równowagę między korzystaniem z mediów społecznościowych a rzeczywistym życiem społecznym.

 

FOMO – objawy uzależnienia od mediów społecznościowych

1.      Boisz się, że jeśli nie będziesz na bieżąco zaglądać na Facebooka i Instagrama to coś Cię ominie? Zastanów się, czy raczej nie ominie Cię coś w Twoim realnym życiu, jeśli cały czas będziesz kontrolować wydarzenia w wirtualnym świecie.

2.      Media społecznościowe bardzo działają na emocje. Pomyśl na koniec dzisiejszego dnia, ile z emocji i myśli, które krążą Ci po głowie należy do Ciebie, a ile z nich to emocje ludzi, których życie śledzisz na Instagramie.

3.      Odpowiedz sobie na pytanie, ile razy w ciągu ostatnich kilku miesięcy miałaś sytuację, w której nieodpisanie od razu na SMSa czy e-maila skończyło się dla Ciebie tragicznie. Zakładam, że nie było ich wcale! To pokazuje, że nasze przywiązanie do telefonu jest nadmierne. Po chwili refleksji warto ustalić konkretne plany, mające na celu na zmniejszenie czasu w social mediach.

 

Uzależnienie od portali społecznościowych. Jak walczyć z nałogiem social mediów?

4.      Zacznij od małych kroków – podczas pobytu w domu (np. po pracy) zostaw telefon i laptopa na godzinę w innym pokoju niż ten, w którym przebywasz. Oswajaj się z brakiem telefonu w zasięgu Twojego wzroku. Im dłużej wytrzymasz, tym lepiej. Zapewne będziesz miała odruch chwycenia za telefon, zapytaj wtedy sama siebie, co konkretnie chciałaś zrobić w tym momencie w internecie, a następnie odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno jest to konieczne do zrobienia. Może okazać się, że chwytając odruchowo za telefon tak naprawdę nie masz potrzeby sprawdzenia czegoś ważnego, a jest to tylko efekt przyzwyczajenia bycia ciągle online.

5.      Idąc na spacer, zostaw telefon w domu.

6.      Jeśli dotychczas w restauracji po otrzymaniu dania wyciągałaś od razu telefon, aby podzielić się z Facebookiem swoją kolacją, to postaw sobie wyzwanie i przez tydzień nie rób zdjęć swojego dania przed jego zjedzeniem. Naciesz SWOJE oczy tym widokiem, aparat w telefonie obędzie się bez tego:)

7.      Wyłącz powiadomienia w telefonie z aplikacji, które najbardziej Cię angażują. Zapewniam, że Twoja głowa podziękuje Tobie, gdy częstotliwość dźwięków z powiadomień będzie mniejsza.

8.      Ustal przed pójściem spać, jaka będzie pierwsza świadoma czynność po obudzeniu się, szczególnie jeśli dotychczas było to sięganie do telefonu i sprawdzenie portali społecznościowych. Konkretny plan, co robisz zamiast brania komórki do ręki, będzie dla Ciebie ułatwieniem szczególnie o poranku. Życzę Ci powodzenia w walce o każdą minutę w świecie offline. Początki takiego detoksu bywają trudne, ale to również bardzo oczyszczające doświadczenie, które potrafi uporządkować wiele spraw Twojego życia. Przekonaj się sama :) Trzymam kciuki

 

Skorzystaj z naszych porad i zwalcz uzależnienie od social mediów

W walce z uzależnieniem od mediów społecznościowych, konieczne jest zrozumienie, że środowisko społecznościowe jest źródłem uzależniającej dopaminy. Osoba uzależniona od tych platform często przegląda je bez opamiętania, scrollując przez ekran w poszukiwaniu nowych bodźców towarzyskich.

Aby pokonać to uzależnienie, trzeba przestać traktować media społecznościowe jako główne źródło informacji i kontaktu z innymi ludźmi. Zamiast tego, warto korzystać z nich umiarkowanie i świadomie. Malutkie kroki, takie jak pozostawienie smartfona w innym pokoju czy wyłączenie powiadomień z Twittera i innych aplikacji, mogą pomóc w ograniczeniu czasu spędzanego online.

Lęk przed przegapianiem czegoś, czyli FOMO, jest częstym objawem uzależnienia od mediów społecznościowych. Trzeba jednak zrozumieć, że często jest to irracjonalny strach, który przysparza nam stresu i niekorzystnie wpływa na nasze emocje. Możemy także sprawdzić, ile emocji i myśli z mediów społecznościowych faktycznie należy do nas, a ile jest wywołane treściami, które śledzimy online.

Walka z uzależnieniem od mediów społecznościowych to proces, który rozpoczyna się od uświadomienia sobie, ile czasu pochłaniają te platformy i czy naprawdę przyczyniają się do naszego dobrostanu. Konieczne jest postawienie sobie pytań, czy ilość godzin spędzonych online naprawdę służy naszym relacjom oraz ogólnemu samopoczuciu. Dążenie do równowagi między światem wirtualnym a realnym to inwestycja w nasze zdrowsze i bardziej zrównoważone życie. Trzymajmy się tych kroków, aby osiągnąć to cel.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator