Dlaczego nie warto udawać kogoś, kim się nie jest?

Dlaczego nie warto udawać kogoś, kim się nie jest?

Każdemu z nas to się zdarza. Znajomi proponują co tydzień rajd rowerowy, a my wolelibyśmy odwiedzić schronisko lub wybrać się na basen. Pomimo iż wiemy, że te aktywności cieszyłyby nas, przekonujemy samych siebie, że ten czas ze znajomymi będzie lepszym wyborem. Niejednokrotnie naginamy własne upodobania, by sprawić przyjemność innym. Nie ma w tym nic złego, jeśli dzieje się to od czasu do czasu, ponieważ zależy nam na pewnych znajomościach, ale co jeśli czynimy to nagminnie i co gorsza wyrzekamy się własnych wartości?

Dlaczego udajemy?

To może wydać się  banalne, ale aby udawać, trzeba najpierw wiedzieć kim się jest, co w wieku nastoletnim jest trudnym zadaniem z dwóch powodów. Po pierwsze, w tym czasie dopiero odkrywasz i szukasz dla siebie nowej tożsamości. To proces, który wymaga prób i eksperymentów związanych z wyglądem, zainteresowaniami i wartościami, ku którym chcesz się zwracać. Druga sprawa wiąże się z potrzebą akceptacji i przynależności do grupy, która w tym wieku jest tak silna, że niezwykle trudno jest pozostać wiernym własnemu Ja. Bycie "odmieńcem" wśród rówieśników wiąże się z poczuciem osamotnienia, bo nagle stajesz się outsiderem, jednak z drugiej strony trzymanie się grupy za wszelką cenę, może sprawić, że bardzo oddalisz się od osobistego szczęścia i poczucia rozwoju.

Piękne znajomości

Odważając się na otwarte bycie sobą, czyli mówienie o tym, co lubisz, czego oczekujesz od innym, w co wierzysz w życiu i co w nim kochasz, przybliża Cię do ludzi podobnych do Ciebie. Nigdy nie wiesz kiedy spotkasz osoby, które zechcą zaprzyjaźnić się z Tobą właśnie dlatego, że masz podobne zdanie na dany temat i wyznajesz podobne wartości.

Autentyczny kontakt

Nieudawanie daje wspaniałą możliwość autentycznego kontaktu w drugim człowiekiem. Nie zawsze spotyka się ludzi podobnych do nas. Dosyć często los stawia na naszej drodze osoby o poglądach innych niż nasze. Jeśli jesteś sobą i potrafisz z szacunkiem i otwartością wyrażać swoje myśli, będziesz miała wiele okazji do ciekawych rozmów. Dzięki temu możemy naprawdę poznawać ludzi i uczyć się od siebie.

Cud różnorodności

Z pewnością spotkałaś kiedyś osoby, które zrobiły na Tobie wrażenie. Może zachwyciła Cię cecha charakteru, wygląd lub wyrażony z pewnością siebie pogląd na daną sprawę. Każdy z nas przejawia własną, niepowtarzalną indywidualność i może podzielić się nią ze światem, który jest piękny właśnie ze względu na niezwykłą różnorodność. Nie chowaj swojego piękna. Świat czeka na Ciebie właśnie taką, jaka jesteś.  

Powiązane artykuły

HTML Button Generator