Jak wykorzystać zimową przerwę w nauce?

Jak wykorzystać zimową przerwę w nauce?

Cześć, Święta już za pasem. Przygotowujemy prezenty, pieczemy pierniki. Cieszymy się, że mamy wolne od szkoły i (czasami) od pracy. I chociaż dobrze jest odpocząć, warto też zadbać o to, żeby czas przerwy świątecznej nie był czasem zmarnowanym. Ja sama zawsze staram się znaleźć sobie coś pożytecznego do roboty :) Poniżej podsuwam kilka pomysłów, jak można zagospodarować wolne dni.

Seriale i filmy

Czy oglądanie seriali jest tylko stratą czasu? Czy może mieć jakieś zalety? Oczywiście, że tak! Jeżeli uczysz się jakiegoś języka obcego, oglądanie seriali lub filmów ma wiele plusów. Przyzwyczajamy się do brzmienia języka, struktur gramatycznych. Szybciej przyswajamy słownictwo. Oczywiście, wszystko w racjonalnych ilościach. Nie rozmawiamy o spędzaniu przed ekranem 16 godzin dziennie :)

Zainwestuj w swój rozwój

Są takie rzeczy, które zawsze chcieliśmy zrobić. Nauczyć się czegoś nowego, nabyć jakąś umiejętność. Zawsze chcieliśmy… i zawsze brakowało nam czasu. Przerwa świąteczna to dobry moment na przeszukanie Internetu w poszukiwaniu kursów, darmowych lub płatnych, w zależności od naszych finansowych możliwości. Może gdzieś w kącie pokoju leży nieużywana dawno gitara? A może kupiłaś kiedyś zestaw do kaligrafii, a potem zabrakło ci czasu, żeby się jej nauczyć?

Spędź czas z rodziną i znajomymi

Życie pędzi w zawrotnym tempie. Dawno temu, kiedy byliśmy jeszcze w szkole podstawowej, dni płynęły wolno. Teraz możemy już tylko powspominać tamte czasy. Nikt z nas nie robi się młodszy. Ile razy obiecaliśmy komuś, że się z nim spotkamy? Ile razy przełożyliśmy lub odwołaliśmy to spotkanie? Niedawno myślałam o tym, jak ważne są relacje. Kariera, praca – to wszystko nie ma  takiego znaczenia, jak przyjaźń, miłość, czas spędzony razem. Kiedyś Święta kojarzyły mi się tylko z czasem spędzonym z rodziną. Teraz, kiedy mam już na karku 25 lat – wiem, że jest to też czas dla przyjaciół. Wspólne oglądanie filmu, granie w gry planszowe czy kolędowanie bardzo umacniają przyjacielskie relacje.

Podsumowanie osiągnięć

Pomyśl o tym, co udało Ci się zrobić przez ten cały rok. Zdałaś maturę? Znalazłaś nowe hobby? A może nauczyłaś się jakiejś przydatnej umiejętności? W jeden z wolnych dni warto obiektywnie spojrzeć na mijający rok. I nie umniejszać żadnego osiągnięcia! Jest wiele powodów, żebyś była z siebie dumna.

Plan na kolejny rok

Chcesz coś zmienić? Najlepiej zacząć od zaraz. Czasami jednak do podjęcia dobrej decyzji, potrzebny jest nam dobry plan. Chcesz zmienić pracę? Zastanów się, czego potrzebujesz. A może wszystko masz i trzeba tylko doszlifować CV? Być może w przyszłym roku czekają Cię jakieś ważne egzaminy? Możesz napisać plan, kiedy i w jaki sposób się do nich przygotujesz. Plany z reguły działają na nas uspokajająco. Mamy listę rzeczy do zrobienia i w ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo zapomnienia o jakiejś ważnej sprawie. Jeżeli chodzi o plan na przyszły rok – nawet jeśli nie wypali, nic się nie stanie. Może trzeba go będzie zrewidować i za kilka miesięcy nie będzie już aktualny. Zostaniemy jednak z poczuciem, że mimo wszystko idziemy w stronę jakiegoś celu. To tylko pięć z wielu pomysłów, które możemy wykorzystać w trakcie świątecznej przerwy od szkoły, uczelni, pracy. Na pewno masz też swoje. Odwiedziny u dalszej rodziny, wycieczka w góry, domowe spa… Ważne, żeby nie zatrzymać się samej, w swoim pokoju, przed komputerem lub tylko z telefonem. Wykorzystaj ten czas, żeby odpocząć i zregenerować siły. Zwolnij, spędź czas z bliskimi, przygotuj się do powrotu na uczelnię…. Bądź dumna z tego, co już osiągnęłaś i gotowa na nowe wyzwania w przyszłym, 2022 roku.   Wesołych Świąt!

Powiązane artykuły

HTML Button Generator