Oczekiwanie jest passé?

Oczekiwanie jest passé?

W życiu czekamy na wiele spraw. Będąc przedszkolakiem czekamy na bycie dorosłym, w szkole odliczamy dni do wakacji, na studiach czekamy, aż uda się znaleźć pierwszą pracę, czekamy na znalezienie drugiej połówki, ślub, kupno mieszkania, wyzdrowienie z dolegliwości fizycznej. Mogłoby się wydawać, że ciągle na coś czekamy... i czekamy. Niejednokrotnie stan ten bywa frustrujący i pełen pytań o dalszy rozwój spraw. Niedawno zakończył się liturgiczny czas oczekiwania, zwany Adwentem. To dobry okres, w którym szczególnie mocno wybrzmiewała wartość czekania.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z Adwentu w odniesieniu do rzeczy, na które czekamy w życiu?

Czekanie wymaga zaufania

Zaufania Bogu, że ciągle jest obecny w naszym życiu, nawet jeśli od razu nie daje nam tego, czego chcemy.

Małe efekty to nadal efekty

To, że pewne sprawy nie rozwiązują się od razu, nie zwalnia nas z konieczności doceniania tego co się wydarza – z małych kroków, które prowadzą do tego dużego.

Mamy wokół siebie ludzi, którzy nas kochają

Będąc sfrustrowanym łatwo jest popaść w nadmierne zamartwianie się, przez które zapominamy o dobru, które mamy. Dobru, ukrytym w miłości naszych bliskich do nas.

Boża miłość jest niezmienna

W Adwencie oczekiwaliśmy na Boże Narodzenie – wielkie święto miłości. Co ciekawe, Bóg przychodził do nas codziennie, przez te wszystkie dni, aż w końcu objawił nam się w Dzieciątku Jezus. Tak samo i w naszym życiu... Być może czekasz na wielkie wydarzenie, ale pamiętaj, że Boża obecność wypełnia każdą sekundę.

Wielkie rzeczy wymagają czasu

Żyjąc w czasach, kiedy większość dóbr materialnych jest na wyciągnięcie ręki, mamy tendencję do myślenia, że wszystko nam się należy tu i teraz. Czasami trudno jest uzbroić się w wystarczającą dawkę cierpliwości, potrzebną do przeczekania czasu pustki. Szczyty zdobywa się wytrwałością i cierpliwością. Aby zdobyć szczyty, o których marzymy, niejednokrotnie będziemy musieli nauczyć się czekać.

Jaki jest Twój wniosek?

Czekanie, pomimo że niemodne i czasami okupione wieloma trudnościami po drodze, może okazać się bardzo wartościowym etapem naszego życia. Jeśli tylko będziemy dbać o nasze serce i pielęgnować w nim ufność, cierpliwość, pokorę, wytrwałość, siłę i miłość – z pewnością zobaczymy, jak dobre owoce przyniosło nasze oczekiwanie, mimo że niejednokrotnie wydawało się ono bez sensu. „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1)    

Powiązane artykuły

HTML Button Generator