Róże dla Matki Bożej

Róże dla Matki Bożej

W naszym przydomowym ogrodzie kwitną ostatnie w tym roku róże. Kiedyś nie wiedziałam, że ten kwiat, który jest „jak dobrze urodzona i wychowana dama, nie lubiąca przesady”, ma tyle odcieni, barw i zapachów. Może dlatego właśnie róże są tak bardzo związane z różańcem – wieńcem róż. Bowiem już w średniowieczu uważano, że odmawianie tej modlitwy to dawanie róż Matce Bożej. Prosty sznur paciorków: drewnianych, szklanych, kamiennych, plecionych ze sznurka, a nawet lepionych z chleba sprawia, że mamy w sobie siłę i mentalność zwycięzcy. Żadne zło nie jest nas w stanie przerazić, gdy odmawiamy różaniec. Żadne zło nie przejmie władzy nad naszym życiem, gdy ukochamy tę prostą modlitwę. Czyż niewielkiej flocie hiszpańskiej i weneckiej udałoby się pokonać Turków ruszających w 1571 roku na podbój Europy? Papież Pius V wiedział, jaką potężną ochroną jest różaniec i wezwał wtedy do wielkiej modlitwy błagalnej z tym prostym sznurem paciorków w ręku. A potem, na pamiątkę wiktorii pod Lepanto, ogłosił dzień 7 października dniem Matki Bożej Zwycięskiej, czyli Różańcowej. Stąd październik jest miesiącem, kiedy wszyscy odmawiamy różaniec, zbierając się w kościele. Modlimy się we wspólnocie wierzących, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Modlitwa wspólnotowa ma wielką moc, żywej obecności Jezusa nic nam nie zastąpi. Oczywiście, gdy nie mamy możliwości być w kościele, możemy modlić się indywidualnie. Jak odmawiać różaniec? Jest wiele sposobów tej modlitwy:

  • Modlitwa ustna. Wypowiadamy słowa, myśląc nad ich sensem. Rozważamy powitanie anielskie i powitanie św. Elżbiety, która ucieszyła się przybyciem Maryji do jej domu. Utożsamiamy się z tymi słowami, wypowiadanymi przez całe wieki w kościele. Błogosławimy Jezusa, chwalimy Maryję, prosimy o Jej wstawiennictwo.
  • Medytujemy kolejne tajemnice życia Jezusa i Jego Matki. Papież Pius XII nazwał różaniec syntezą całej Ewangelii. Rozważamy więc, co się stało, gdy urodziła Go w Betlejem, ofiarowała w świątyni itd. Możemy przed każdą dziesiątką przeczytać krótkie rozważanie albo fragment z Pisma Świętego.
  • Kontemplujemy, czyli trwamy przy Maryji i Jezusie, pozwalamy, by kolejne tajemnice przenikały nasze serce, choć nie rozważamy ich. Kontemplować to być i zadziwiać się.
  • Modlimy się wstawienniczo. Wypowiadając słowa modlitwy oddajemy Bogu kolejne osoby i intencje, wplatamy trudne sytuacje z naszego życia i życia innych w tajemnice życia Świętej Rodziny.

Znajdź swój sposób odmawiania różańca, taki który najbardziej Ci odpowiada i nie rezygnuj z tej niezwykłej modlitwy, danej nam wieki temu przez Kościół. Zachęca do niej między innymi św. o. Pio: „ Ledwie się obudzisz, nie zostawiaj ani sekundy szatanowi, zaczynaj odmawiać różaniec – nawet wtedy, gdy pracujesz: myjesz naczynia czy cokolwiek innego robisz – bo wtedy nie dajesz miejsca szatanowi, żeby pracował w twoich myślach. A poza tym kroczysz w wolności i zawsze jesteś spokojny”.

Powiązane artykuły