Święta, święta i po świętach...?

Święta, święta i po świętach...?

Pod koniec grudnia, jak co roku, obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia.  Choć wydawać by się mogło, że jeszcze niedawno przeżywaliśmy wigilię Narodzenia Pańskiego i całą oktawę tej uroczystości, to okres bożonarodzeniowy dobiega końca. W Polsce zgodnie z tradycją kolędy można śpiewać na liturgii aż do 2 lutego, ale my pewnie zdążyliśmy już wrócić do „szarej rzeczywistości” – skończyła się przerwa świąteczna w szkołach i na uczelniach, skończyły się urlopy, a my znów zajmujemy się naszymi codziennymi sprawami... Co jednak to następne Boże Narodzenie zmieniło w naszym życiu? Ks. Twardowski w jednym ze swoich wierszy napisał:

„Nie umiem być srebrnym aniołem – ni gorejącym krzakiem – tyle Zmartwychwstań już przeszło – a serce mam byle jakie. Tyle procesji z dzwonami – tyle już Alleluja – a moja świętość dziurawa na ćwiartce włoska się buja.”

  Choć słowa te odnoszą się do świąt wielkanocnych, to opisaną w nich sytuację można odnieść i do tych bożonarodzeniowych. Czy pomogły mi one pogłębić wiarę? Czy naprawdę spotkałem Nowonarodzonego? Czy i ja przyszedłem do Niego, by oddać Mu pokłon jak Mędrcy ze Wschodu? Czy znalazło się w moim sercu miejsce dla Tego, dla którego nie znalazło się ono „w Betlejem w żadnej gospodzie”...? Jezus chce, byśmy przyjęli Go do swego życia i wie, jak sprawić, by było ono naprawdę szczęśliwe i spełnione. Chce, byśmy Go przyjęli, ale nie tylko do tych sytuacji, gdzie wszystko jest w porządku, a my czujemy się doskonale, ale również do tych miejsc w naszym sercu, które nas z jakiegoś powodu bolą, które chętnie wyrzucilibyśmy z pamięci raz na zawsze. On chce nas uleczyć, chce prawdziwej relacji z nami. Jezus, Słowo Wcielone, może to uczynić i stać się naszym prawdziwym Przyjacielem. Oby kolejne święta Bożego Narodzenia nie były czasem, który nie zmienił w nas niczego. Pozwólmy, by Jezus rodził się w sercu naszym i w sercu każdego spotkanego przez nas człowieka – pamiętajmy, ale również starajmy się zrealizować te słowa św. Matki Teresy z Kalkuty:

„Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.”

Powiązane artykuły

HTML Button Generator