"Szkoła wdzięku Madame Chic" - recenzja książki Jennifer L. Scott

"Szkoła wdzięku Madame Chic" - recenzja książki Jennifer L. Scott

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona recenzją na blogu o eleganckim stylu życia, który często odwiedzam. Szkoła wdzięku Madame Chic to poradnik i jednocześnie ostatnia część trylogii o życiu pełnym klasy, a za główną inspirację do jej stworzenia autorka uznaje własne doświadczenie, kiedy jako studentka gościła u pewnej niezwykłej rodziny, będąc na wymianie we Francji. Tytułowa Madame Chic to gospodyni owego domu w Paryżu. Kobieta pracująca na pół etatu, żona i matka, od której wszystko się zaczęło, ponieważ to ona i jej rodzina pokazała Jennifer, młodej Amerykance, dlaczego warto mieć klasę i jak ją wypracować. Kilka słów o autorce. Jennifer L. Scott pracuje jako dziennikarka i pisarka oraz prowadzi popularnego lifestylowego bloga The Daily Connoisseur (Koneser codzienności).

Co to znaczy mieć klasę?

Zanim przeczytałam ten poradnik i zastanawiałam się nad tym, co to znaczy, że ktoś ma klasę, najczęściej myślałam o dobrych manierach, czasami dodając do tego odpowiedni ubiór. Nie myliłam się, jednak bycie damą oznacza dużo więcej, ponieważ dotyczy każdej sfery życia. W pierwszej części Jennifer wymienia i opisuje 5 zasad kobiety z klasą:
  1. Wiara w siebie: czuj się dobrze we własnej skórze i pielęgnuj naturalną pewność siebie.
  2. Panowanie nad sobą: myśl pozytywnie i zachowaj równowagę nawet podczas stresujących sytuacji.
  3. Współczucie: troszcz się o swoich bliskich i o innych ludzi; pomagaj bezinteresownie.
  4. Prezencja: ubieraj się elegancko, stosownie do okoliczności. Nie zapominaj o prawidłowej postawie.
  5. Skup się na teraźniejszości: żyj z pasją tu i teraz.
W drugiej część książki autorka szerzej omawia zagadnienia dbałości o wygląd, znalezienie własnego stylu, eleganckiego sposobu bycia i czarującej rozmowy. Dla mnie bardzo inspirujący okazał się rozdział na temat 10-cio elementowej garderoby. Jennifer pokazuje zalety posiadania mniejszej ilości ubrań, lecz wykonanych z lepszych materiałów. Odkąd zaczęłam stosować jej rady, jestem dużo bardziej zadowolona z tego, co noszę i już bardzo rzadko zdarza mi się powiedzieć "nie mam się w co ubrać". Trzecia część traktuje o tym, co poza zewnętrznym wyglądem świadczy o tym, że mamy klasę. Autorka omawia tu temat dobrych manier w codziennych sytuacjach, zasady przyjmowania gości oraz bardzo ważny aspekt samodzielnego rozwoju intelektualnego i osobowego.

Piękne życie dla każdego

Bardzo polecam tę książkę. Myślę, że każda kobieta, niezależnie od wieku znajdzie tam coś dla siebie. W tym poradniku podoba mi się to, że nie jest tylko książką, zawierającą suche porady. Jennifer zawarła tam wiele ciekawych i pełnych humoru anegdot z pobytu u francuskiej rodziny, co czyni tę pozycję niezwykle przyjemną do czytania.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator