Życie niczym słoik

Życie niczym słoik

Wyobraź sobie, że każdy dzień Twojego życia to piękny słoik. Codziennie rano decydujesz, czym go zapełnisz. Masz do wyboru 3 składniki:
  • Kamienie,
  • Piasek,
  • Wodę.
Kamienie to rzeczy, które są lub powinny być najważniejsze (Bóg, rodzina, miłość). Piasek to rzeczy ważne, lecz nie najważniejsze (szkoła, praca, pasje, marzenia). Woda to nic innego, jak nasze codzienne obowiązki. Zawartość słoika świadczy o jakości Twojego życia. Zabieramy się za mały eksperyment. Możesz go wykonać sama.
  1. Jak myślisz, co się stanie, jeśli do słoika najpierw wlejemy wodę?
Zgadza się. Nie będzie miejsca na kamienie, ani na piasek. Kiedy woda wypełnia słoik po brzegi, żyjemy z dnia na dzień spełniając swoje obowiązki, w oderwaniu od tego, co powinno być dla nas najważniejsze. Gonimy z miejsca w miejsce, nie zastanawiając się nad sensem życia. Ze szkoły, na dodatkowe zajęcia, szybki obiad w biegu, zakupy, a wieczorem padamy na twarz z nadzieją, że jutro będzie więcej czasu na to co najważniejsze.
  1. Co się stanie, jeśli do słoika najpierw wsypiemy piasek?
Tak jest. Nie będzie miejsca na kamienie. Niby zajmujemy się tym co ważne – szkołą, nauką, naszymi pasjami i marzeniami, ale nadal nie ma punktu zaczepienia (Po co? Dla kogo? Dokąd zmierzam?). O wodę martwić się nie musimy. Możemy jej zawsze dolać. Piasek ją wchłonie.
  1. Co się stanie, jeśli wypełnianie słoika zaczniemy od kamieni?
Bingo! Starczy miejsca zarówno na piasek, jak i wodę. Wpadną one w luki między kamieniami. Wypełnią brakującą przestrzeń. Kiedy zaczniemy dzień od tego co najważniejsze (modlitwa, uświadomienie sobie obecności Boga w naszym życiu, uśmiech w kierunku domowników), znajdziemy czas na to, co dla nas ważne (pasje, marzenia) i konieczne (codzienne obowiązki). Każdego ranka Bóg stawia przed Tobą pusty słoik. Daje Ci kamienie, piasek i wodę oraz wolność. Wybór należy do Ciebie :)

Powiązane artykuły

HTML Button Generator