Męskim okiem

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co faceci myślą o makijażu, malowaniu paznokci i o prawdziwym pięknie? Specjalnie dla Ciebie przepytaliśmy kilkudziesięciu chłopaków, a oto, co nam powiedzieli.

Jaką cechę kobiet uważasz za najbardziej atrakcyjną?

Inteligencję i bystrość umysłu.

Grzegorz, 26 lat

Prostotę ducha i taką prawdziwą szczerość, kiedy kobieta nie udaje, tylko jest sobą.

Andrzej, 21 lat

Najbardziej atrakcyjną cechą u kobiet jest dla mnie zdolność do poświęcenia.  Podoba mi się, gdy kobieta jest w stanie poświęcić się dla idei.

Michał, 24 lata

Przede wszystkim skromność! Jeżeli dziewczyna jest skromna, czyli nie wyrzuca na pokaz z siebie wszystkiego, co uważa w sobie za najlepsze, to znaczy, że jest świadoma własnej wartości. Mnie wtedy zazwyczaj ciekawi, co kryje się pod tą skromnością, a to zazwyczaj  zachęca do poznania bliżej owej skromnej dziewczyny 🙂

Rafał, 16 lat

Zdolność rozmowy. Chyba głównie dlatego, że lubię rozmawiać.

Tobiasz, 17 lat

Jakiej cechy kobiet najbardziej nie lubisz? Dlaczego?

Strasznie nie lubię, kiedy dziewczyna jest zbyt pewna siebie, kiedy bardzo się narzuca. Nie lubię też, kiedy uważa, że to ona ma być w centrum. Oczywiście, pewność siebie sama w sobie jest dobra, ale nie w nadmiarze. Druga rzecz, której nie lubię, to takie „matkowanie”.

Andrzej, 21 lat

Nie cierpię, gdy kobiety na siłę starają się upodabniać do mężczyzn np. sposobem ubierania, zachowaniem czy mową…  To strasznie odpychające.

Rafał, 16 lat

Myślę, że takiego panikarstwa, robienia z igły wideł. Chodzi mi o takie sytuacje, w których nie do końca jest jasne, co się stało, ale kobieta już robi jakieś założenia. Zanim ja coś powiem, ona już „wie”, co mam na myśli. Co więcej, wyciąga z tego konsekwencje, bez skonfrontowania tego z faktami.

Grzegorz, 26 lat

Nieświadomości siebie. Nie – braku pewności siebie, tylko nieświadomości swoich emocji i działań i ich wpływu na osoby dookoła. Nie lubię tej cechy, ponieważ zabija możliwość rozmowy i znajomości.

Tobiasz, 17 lat

Spotykasz na ulicy dziewczynę o bardzo mocnym makijażu. Co myślisz?

Po co? (Tak, rozumiem, chcę ładnie wyglądać, nie podoba mi się moja twarz, podkreślam itp.), ale mimo to to pytanie nadal mi się nasuwa. Zaraz po tym robi mi się szkoda, gdy myślę o powodach. Być może jest to zgubne, ale mój odbiór jest taki, że ta osoba albo to lubi, albo chce zaimponować innym (wpasować się w środowisko, spełnić jakieś oczekiwania, …).

Tobiasz, 17 lat

Muszę się przyznać, że z kolegami w szkole gimnazjalnej zdarzało mi się śmiać z tzw. ,,tapeciar”. Teraz po prostu nie zwracam na nie uwagi…

Rafał, 16 lat

Jest mi generalnie smutno, bo nie uważam, żeby to było potrzebne. Myślę, że wynika to raczej z kompleksów i z takiego przekonania kobiet, że jedyne, co mają do pokazania, to ich wygląd, że to jest jedyny sposób, w jaki mogą zaprezentować się komuś w sposób ciekawy. Uroda oczywiście jest bardzo ważna, ale nie może przysłaniać innych cech. Bardzo mocny makijaż, jeśli jest dobrze zrobiony, oczywiście przyciągnie uwagę faceta, ale na jakieś 2 sekundy. Potem przychodzi refleksja: ok, ale po co aż tyle? Poza tym, nie znam faceta, który by na poważnie uważał, że z dziewczyną jest coś nie tak, bo nie ma jakiejś kreski na twarzy 😀

Grzegorz, 26 lat

Czy podoba Ci się, kiedy dziewczyna w ogóle się nie maluje, czy może uważasz, że powinna mieć choć delikatny makijaż?

Nie mam nic przeciwko, jeżeli dziewczyna używa np. podkładu, aby zakryć swoje niedoskonałości. Delikatny makijaż jest jak najbardziej ok! Jednak gdybym miał wybierać między spotykaniem się z kobietą, która nadużywa makijażu, a kobietą która nie maluje się w ogóle, to wybrałbym tę, która się nie maluje 😉

Rafał, 16 lat

Lubię naturalny wygląd i wolę, kiedy dziewczyna się nie maluje, ale potrafię zrozumieć dziewczyny, które chcą delikatnie podkreślić jakąś część twarzy. To jest jak z odzieżą. Dobierając ubrania, chcesz coś podkreślić, szczególnie to, co jest piękne. Z makijażem też tak może być. Podkreślasz swoje piękno. Bez makijażu i tak każdy jest ładny, ale jeśli chcesz, możesz to delikatnie uwydatnić.

Andrzej, 21 lat

Dla mnie wygląd kobiety bez makijażu jest ciekawszy. Choć to też zależy od kobiety. Są takie dziewczyny, które naturalnie mają tak podkreślone części twarzy, że makijaż nie ma sensu. Ale rozumiem, jeśli zdarzy się, że kobieta ma np. tak jasne brwi lub rzęsy, że praktycznie ich nie widać i będzie je jakoś podkreślać. W takich przypadkach nie mam nic przeciwko.

Grzegorz, 26 lat

Nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia. Jestem zdania, że bez makijażu kobieta lepiej wygląda, ale z kolei delikatny makijaż podkreśla kobiecość. Moim zdaniem, może być używany podczas wyjścia w miejsce publiczne (kino, teatr).

Michał, 24 lata

Zostawiam to do wyboru danej dziewczynie – nie musi się malować, ale jeżeli lubi to robić lub uważa, że wygląda w tym lepiej – nie ma problemu. Jednak nie lubię dużych pokładów makijażu z powodów czysto estetycznych. Odnoszę wrażenie, że jest to po prostu sztuczne. Małe podkreślenia? Czemu nie.

Tobiasz, 17 lat

Wolisz, gdy dziewczyna zakłada spodnie czy sukienkę, a może jest ci to obojętne?

Wolę kiedy dziewczyna ubiera się w sukienkę. Powoduje to, że zawsze jest atrakcyjna.

Michał, 24 lata

Sukienkę, ale nie przykładam do tego dużej wagi.

Tobiasz, 17 lat

Zdecydowanie sukienki i spódnice/spódniczki!

Rafał, 16 lat

Na pewno bardzo podobają mi się sukienki. Ze spodniami jest różnie, natomiast zupełnie odrzucają mnie legginsy i takie jeansy legginsowe i tym podobne ubrania, bardzo obcisłe. Rozumiem ubieranie legginsów np. na siłownię, bo właściwie jest to odzież przeznaczona właśnie do sportu, ale ubieranie ich w normalnych sytuacjach, kiedy pokazuje się całemu światu dokładną budowę swoich części ciała, to już mnie odrzuca.

Grzegorz, 26 lat

Co myślisz, gdy widzisz dziewczynę, która odsłania za dużo swojego ciała?

“Następna? Ubierz się” – Tak, tak, każdy ubiera się jak chce, bla bla. Centrum miasta to nie miejsce na chodzenie rozebranym.

Tobiasz, 17 lat

Jest mi smutno. Generalnie, już od dłuższego czasu jest mi smutno, bo wychodząc na ulicę, już po jednym spojrzeniu można zobaczyć całe ciało człowieka. Tego rodzaju wystawianie się na widok około 2-3 tysięcy osób, które się codziennie mija, prowadzi do tego, że taki człowiek zaczyna być postrzegany jak towar, a nie jak człowiek.

Grzegorz, 26 lat

Zbytnie odsłanianie ciała sprawia, że  uwaga będzie nakierowana wyłącznie na nie, a to, co będzie mówić, będzie nie ważne.

Michał, 24 lata

Z życia wiem, że takie dziewczyny najczęściej bardzo pragną być zauważone i pokochane. Często mają niską samoocenę i sądzą, że poza walorami fizycznymi nie mają nic do zaoferowania, więc raczej mnie to odpycha.

Rafał, 16 lat

Jaka cecha lub zachowanie dziewczyn najbardziej cię krępuje?

Kiedy dopiero co poznałem jakąś dziewczynę, a ona od razu się przede mną otwiera, od razu chce wejść w relację i np. flirtuje. Mnie to krępuje i wręcz przeraża. Dziewczyna powinna trochę poczekać i dać się poznać tak na spokojnie.

Andrzej, 21 lat

Strasznie mnie krępuje, gdy dziewczyna, z którą nie jestem w głębszej zażyłości, mocno narusza moją przestrzeń osobistą np. kładzie mi się na kolanach czy opiera się o mnie bez takowej potrzeby.

Rafał, 16 lat

Krępuje mnie, kiedy zbyt pewna siebie dziewczyna zaczyna od razu bardzo sugestywnie „zagadywać” i narzucać się. Nie tylko mnie to krępuje, ale również irytuje i mam ochotę powiedzieć takiej dziewczynie, żeby przestała.

Grzegorz, 26 lat

Zamknięcie się w sobie i to, że nie można wtedy swobodnie rozmawiać.

Michał, 24 lata

Nieodzywanie się w czasie rozmowy.

Tobiasz, 17 lat

Jak myślisz, po co kobiety malują paznokcie? Czy, twoim zdaniem, jest to potrzebne?

Nie wiem, dla mnie to jest jedna z największych zagadek wszechświata 😀 Naprawdę nie wiem. Próbowałem się od mojej narzeczonej tego dowiedzieć już paręnaście razy, ale nie otrzymałem żadnej konkretnej odpowiedzi. Czy to jest potrzebne? Na pewno ważne jest, by dziewczyna zadbała o palce i paznokcie, ale na takim skromnym poziomie.

Grzegorz, 26 lat

Szczerze mówiąc, nie wiem, dlaczego to robią, ale uważam, że jest to ładne. Jak jakaś dziewczyna idzie np. na bal lub wesele i odpowiednio pomaluje paznokcie, tak, że pasują do sukienki, to uważam, że wygląda to super. Ważne, żeby te paznokcie nie były za długie 😀

Andrzej, 21 lat

Chyba robią to dla siebie, kobiety lubią ładnie wyglądać i czuć się piękne 🙂 Ja osobiście lubię ładnie pomalowane paznokcie.

Rafał, 16 lat

Bo lubią? Nie bardzo mnie to rusza, a nawet czasami obrzydza (kiedy są wydłużane czy źle pomalowane).

Tobiasz, 17 lat

Uważam, że tak, i aby atrakcyjnie wyglądać. Kiedy kobieta czuje się kochana, to chce to wszystkim pokazać, nawet przez takie małe gesty.

Michał, 24 lata

Jakiej cechy najbardziej brakuje współczesnym dziewczynom?

Szacunku do siebie.

Andrzej, 21 lat

Świadomości własnych emocji w danym momencie (Podejmowanie decyzji mimo emocji).

Tobiasz, 17 lat

Współczesnym kobietom brakuje przede wszystkim samoakceptacji. Wiele kobiet tonie w kompleksach przez fałszywy obraz kobiecości kreowany w mediach albo przez feministki, które wmawiają kobietom, że nie znaczą nic w społeczeństwie i nie mają żadnych praw, co jest ogromną bzdurą!

Rafał, 16 lat

Skromności. Wszędzie chcą pokazać ciało i przez to stają się nieatrakcyjne.

Michał, 24 lata

Refleksyjności. Mam wrażenie, że współczesne kobiety bez zastanowienia przyjmują pewne schematy społeczne. Chodzi mi przede wszystkim o bezrefleksyjne wybieranie przez kobiety kariery zawodowej i brak takiej świadomości, że istnieje inna droga, związana z rodziną. Kobieta potrafi np. pójść do pracy, w której zarobi 2 tys. zł i wydać 1 600 zł na nianię lub żłobek. Myślę, że ta kobieta nigdy na poważnie nie rozważyła, czy nie lepiej by było zostać w domu. Taka opcja jest w ogóle nie do przyjęcia, o niej się nawet nie myśli, bo jest przyjęty taki schemat, że zajmowanie się dziećmi to tylko pranie pieluch i sprzątanie i jest to dla współczesnych kobiet poniżające.

Grzegorz, 26 lat

Wymień trzy zbędne rzeczy, które dziewczyny robią, ponieważ myślą, że dzięki temu będą atrakcyjne.

1. Zbyt mocny makijaż. Dziewczyny myślą, że to przyciągnie chłopaków, ale na mnie osobiście to nie działa.
2. Wyzywające zachowanie. Chodzi o takie sytuacje, w których dziewczyna od razu flirtuje z chłopakiem, stara się za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę, często wykorzystując do tego swoje ciało. Oczywiście, w taki sposób przyciągnie uwagę części chłopaków, ale nie wiem, czy na takiej uwadze jej zależy.
3. Zbytnie okazywanie chłopakowi, że jej na nim zależy. Dziewczyna np. ciągle do niego pisze, jest wszędzie tam, gdzie on. Myśli pewnie, że gdy chłopak zobaczy, jak jej zależy, to sam zacznie się o nią starać. Ale wielu chłopaków takie dziewczyny wręcz odstraszają.

Andrzej, 21 lat

1. Dobieranie ubrań przez długi czas do każdego wyjścia na zewnątrz;
2. „Inspirujące” cytaty do zdjęć wrzucanych do Internetu;
3. Perfumy.

Tobiasz, 17 lat

Myślę że takie główne 3 rzeczy to: udawana pewność siebie, ostry makijaż, skąpy strój.

Rafał, 16 lat

1. Rubaszność, czyli taka próba zaimponowania komuś np. przez nieskromne żarty lub przez takie bezpośrednie flirtowanie.

2. Malowanie paznokci (też u stóp, bo tego już totalnie nie rozumiem) oraz farbowanie włosów na intensywne kolory.

3. Dodawanie na Instagrama lub Facebooka setek zdjęć, żeby tylko pokazać, jakim się jest atrakcyjnym. Można dodać jedno, dwa zdjęcia, żeby jakoś się zaprezentować, ale po co dodawać tego aż tyle?

Grzegorz, 26 lat

Kolczykują się, tatuują, stają się strongmenkami.

Michał, 24 lata

Co sprawia, że dziewczyna zaczyna budzić w tobie szacunek?

Kiedy widzę, że dziewczyna wyznaje konkretne wartości, trzyma się ich i naprawdę nimi żyje. Kiedy wie, po co żyje. Kiedy jest dobra, sprawiedliwa, nie goni za rzeczami materialnymi, cieszą ją małe rzeczy. Kiedy się uśmiecha. Gdy widzę taką dziewczynę, to jest takie WOW.

Andrzej, 21 lat

Ogromny szacunek wzbudza we mnie, gdy dziewczyna potrafi powiedzieć otwarcie, że się z czymś nie zgadza, bez obawy o opinię innych.

Rafał, 16 lat

Uczciwość. Kiedy z jakąś dziewczyną mogę porozmawiać na poważne tematy i panuje wzajemne zaufanie. A druga rzecz, jaka budzi we mnie szacunek, to świadoma pobożność. Kiedy dziewczyna podejmuje taką duchową wędrówkę, porządkuje swoje życie według wiary. Wtedy dostrzegam w niej dojrzałość i charakter. Tym właśnie zaimponowała mi moja narzeczona.

Grzegorz, 26 lat

Uśmiech oraz dobre słowo na każdy dzień.

Michał, 24 lata

Kultura i sensowna treść wypowiedzi.

Tobiasz, 17 lat

Czy jest coś, co dziewczyny robią, a co do nich zupełnie nie pasuje?

Nadużywanie alkoholu, przeklinanie i brak szacunku do samej siebie (kiedy, jak to się mówi, jest dziewczyną „lekkich obyczajów”).

Andrzej, 21 lat

Hardość, agresja, przesadna pewność siebie, taka wojująca postawa.

Grzegorz, 26 lat

Kreowanie się na taką amerykańską „bizneswoman”, czyli kobietę bez dzieci, uczuć i barier.

Rafał, 16 lat

Ciągłe chichotanie.

Tobiasz, 17 lat

Starają się być podobne do facetów. Chcą być samowystarczalne i nie szukają drugiej osoby (faceta), tylko zastępują ich zwierzątkami jak pieski czy kotki, uważając przy tym, że one ich nie zranią, a będą wiecznie kochać. Idąc w ten sposób na łatwiznę szukają podobnie i często nie mogą znaleźć, ponieważ związek to też są wyrzeczenia i ból, a zwierzaki sprawiają, że jest tylko przyjemność.

Michał, 24 lata

Czy wolisz, gdy dziewczyna jest atrakcyjna czy inteligentna?

Inteligentna 🙂

Andrzej, 21 lat

Obie rzeczy są ważne w pewnym stopniu, ale i tak przeważyłaby inteligencja.

Tobiasz, 17 lat

No cóż… najlepiej, żeby była taka i taka :P, ale uroda przemija szybko, a ja nie wyobrażam sobie partnerki, z którą nie mógłbym podyskutować chociażby o najnowszych wydarzeniach politycznych ani porozmyślać nad jakimiś ważnymi kwestiami.

Rafał, 16 lat

Inteligentna.

Michał, 24 lata

Co czujesz, gdy widzisz dziewczynę, która zachowuje się wulgarnie? Gdybyś mógł, co byś jej powiedział?

Powiedziałbym jej, żeby przestała 😀 Ale też chciałbym jej powiedzieć, że przez to, jak się zachowuje, pokazuje innym, że sama siebie nie szanuje i nie kocha, i że jak w takim razie ma ją szanować ktoś inny?

Andrzej, 21 lat

To zjawisko jest już, niestety, tak częste, że gdybym chciał każdą upominać, to nie robiłbym niczego innego… 😛

Rafał, 16 lat

Ja sam nie zachowuję się wulgarnie, bardzo tego nie lubię, więc gdybym zobaczył, że dziewczyna jest wulgarna, zapytałbym ją, co właściwie chce tym osiągnąć? Czy to czasem nie jest jakaś maska, którą zakłada, żeby ukryć jakieś swoje kompleksy?

Grzegorz, 26 lat

Jak mogłaś doprowadzić do tego, że jesteś jak facet? Nie chcę z Tobą przebywać.

Michał, 24 lata

“Przestań proszę, ośmieszasz się”.

Tobiasz, 17 lat

Gdybyś mógł powiedzieć coś do wszystkich kobiet na świecie, co by to było?

Kochajcie siebie. Kochajcie siebie takimi, jakimi Was Bóg stworzył. Jesteście córkami Najwyższego, nie musicie się poprawiać, nie musicie udawać, nie musicie błagać o uwagę faceta. Po prostu bądźcie sobą.

Andrzej, 21 lat

Pozwólcie się pokochać takimi, jakimi jesteście 🙂

Rafał, 16 lat

Szanujcie siebie w tym, co robicie, ale też nie pozwólcie, by pieski lub kotki zastąpiły wam tego jedynego.

Michał, 24 lata

Po pierwsze, powiedziałbym, żeby nie panikowały, że są brzydkie i nieatrakcyjne, bo w każdej kobiecie można znaleźć coś pociągającego i wartego zainteresowania. A po drugie, zadałbym im pytanie: czy myślały o sobie w kontekście rodziny? Czy zastanawiały się nad sobą, jako nad przyszłymi matkami? Bardzo mnie ten temat intryguje, więc właśnie takie pytanie bym postawił.

Grzegorz, 26 lat