Kolor podkładu do twarzy – jak dobrać idealny odcień podkładu do cery?

Kolor podkładu do twarzy – jak dobrać idealny odcień podkładu do cery?

Kolor podkładu do twarzy – jak dobrać idealny odcień podkładu do cery?

Okres studniówkowy trwa i pewnie niejedna z Was zastanawia się, co zrobić, by w ten wyjątkowy dzień wyglądać równie wyjątkowo. Jeśli zdecydowałyście się na makijaż - zanim pobiegniecie do drogerii kupić odpowiednie kosmetyki - przeczytajcie, na co zwracać uwagę żeby dobrać odpowiedni podkład i jak znaleźć ten właściwy, w którym będziecie wyglądać zdrowo i naturalnie.

 

Czym jest podkład – krycie zmarszczek na skórze na twarzy

Podkłady są kosmetykami, których zadaniem jest kolorystyczne i fakturowe wyrównanie skóry, a odpowiednio dobrany to podstawa nieskazitelnego makijażu. Szukając odpowiedniego kosmetyku, pamiętaj, że idealny podkład jest „niewidzialny”, czyli neutralny – taki, w którym skóra wygląda zdrowo, czysto, idealnie i gładko – pozbawiona makijażu.

 

Rodzaje podkładu do twarzy – najlepszy podkład dla każdego typu cery

Muszą być odpowiednie do twojego rodzaju cery. Kupując podkład, zwracaj uwagę, czy jest przeznaczony dla cery suchej czy tłustej, młodej czy dojrzałej. W przypadku cer suchych szukamy w składzie INCI następujących składników nawilżających i ochronnych: - Sodium hyalunorate, - Urea, - Allantoin, - Serine, - Panthenol, - Tocopherol i Tocopheryl Acetate, - Glycerin. W przypadku cer tłustych i mieszanych szukamy składników matujących i wygładzających cerę: - Kaolin i Bentonite, - Talc, - Polysilicone-12, - Nylon-12, - Nylon-6. W przypadku cer dojrzałych szukamy składników, które: - napinają i poprawiają elastyczność skóry: Retinol, - nawilżają i uszczelniają płaszcz hydro-lipidowy: Gliceryna, - opóźniają procesy starzenia i chronią białko kolagenowe przed dalszą degradacją: antyutleniacze np. vit. C oraz obowiązkowo filtry UVA i UVB.

 

Jak prawidłowo dobrać podkład – tonacja i odcień podkładu do cery

Odcienie podkładów dzielimy na dwie grupy kolorystyczne: CHŁODNĄ – podkłady w tonacji chłodnej będą zawsze zawierały w sobie domieszkę różowego pigmentu. Najczęstsze koloryty to: jasna porcelana, różany beż, oliwka (Ivory, Sand, Pastelle, Porcelaine, Fair, Cameo, Natural Beige, Rose) CIEPŁĄ - podkłady w tonacji ciepłej zawsze będą zawierały w sobie domieszkę żółtego pigmentu. Najczęstsze koloryty to: kość słoniowa, wanilia, miodowy beż, kolor brzoskwiniowy (Hale, Vanille, Beige Nude, True Beige, Honey Beige, Peach)

 

Czym jest fluid – konsystencja podkładu

Konsystencje podkładów również dzielimy na dwie grupy: PODKŁADY NA BAZIE WODY – czyli wszystkie podkłady płynne zwane fluidami. Są to produkty uniwersalne o zróżnicowanym współczynniku krycia od lekkich aż po gęste emulsje, umożliwiające perfekcyjne zatuszowanie niedoskonałości. PODKŁADY NA BAZIE SUBSTANCJI TŁUSZCZOWYCH - czyli wszystkie podkłady o konsystencji stałej (kompaktowe). Zawierają one więcej pigmentów i są przez to trudniejsze w aplikacji, jednak posiadają silne właściwości kryjące.

 

Jak prawidłowo dobrać kolor podkładu do typu urody? Idealny podkład do rodzaju karnacji

Wybierz 2-3 podkłady z odpowiedniej tonacji (chłodnej lub ciepłej). Rozprowadź smużkę każdego z podkładów na kościach żuchwy, czole, policzkach i skórze szyi – odcienie skóry w tych miejscach różnią się od siebie. Wybierz ten odcień, który jest najbardziej zbliżony do koloru skóry i najlepiej z nią harmonizuje, jest niewidoczny – stapia się ze skórą w świetle dziennym.

 

Dobór podkładu – jak sprawdzić skład podkładu, żeby nie zniszczyć swojej cery?

Niektóre podkłady zawierają składniki toksyczne, które wpływają szkodliwie na skórę i zdrowie. Dioksan (1,4-dioxane) – jest to substancja, która pełni rolę rozpuszczalnika dla innych składników. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozę. Łatwo przechodzi przez nabłonki i skórę do krwi wywołując działania ogólne. Benzalkonium chloride i Benzalkonium bromie – pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na skórę trądzikową, zapobiegając pojawianiu się nowych zmian. Niestety, dłuższe stosowanie wywołuje efekt odwrotny: trądzik zwykły może przechodzić w trądzik chlorowy i bromkowy – trudny do leczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa, ust, oczu i niekiedy na brodzie. Bentonite, Sodium bentonite, quaterenium-18 bentonite – wnika do ujść gruczołów łojowych i pod wpływem wilgoci zwiększa swoją objętość – zapychając pory. Przyspiesza tworzenie się zaskórników oraz stanów zapalnych. Dimeticony – powodują podrażnienia skóry i zaostrzają objawy trądziku. Quaternium-15, Methanamine-3-chloroallylochloride, Preventol D 1, Dowicil 75, 100, 200, Azonium-adamantane chloride, Biopure 100, Imidurea, Sept 115, Tristat 1U, Unicide U-13 – konserwanty, które wywołują kontaktowe zapalenie skóry, przesuszenie i złuszczanie naskórka. Ponadto wywołują świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Są przyczyną pękania skóry, powstawania pęcherzyków i strupów. Działają trądzikotwórczo. Parabens: Methyl, Ethyl, Propyl i Butyl – przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry, wchłaniają się do krwi i limfy, działając ogólnie. Niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Propylene Glykol – składnik ten miał nawilżać skórę, ale okazało się, że niszczy ją w sposób okrutny. Jest silnie toksyczny. Wysusza naskórek, może powodować świąd i kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku dostania się do oczu, wywołuje zapalenie spojówek oraz opuchnięcie powiek. Uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Odpowiedni podkład nie powinien powodować żadnych niepożądanych efektów.

 

 

Barbara Glücklich jest dyplomowaną wizażystką i kolorystką. Jej stronę internetową znajdziesz tutaj:

 

http://wizaz-makijaz.com.pl

 

Powiązane artykuły

Dżinsy i T-shirt

Dżinsy i T-shirt

Metamorfoza Marleny

Metamorfoza Marleny

HTML Button Generator