pixabay.com

Ubrania na miarę - co warto wiedzieć o szyciu miarowym

 

 Szycie miarowe

 
Istnieje kilka systemów szycia ubrań. Jednym z nich, a w obecnych czasach chyba najbardziej powszechnym, jest tzw. „ready to wear” – są to gotowe elementy garderoby, dostępne do kupienia w sieciówkach, sklepach odzieżowych. W tym przypadku mamy możliwość wybrać odpowiedni dla nas rozmiar, chociaż wiemy, że nie zawsze jest to łatwe i przyjemne, bo ciuchy w systemie „RTW” szyte są na szablonie, który następnie jest skalowany na konkretne rozmiary. Wiadomo, że nasze figury są różne i to wspaniałe, że każda z nas jest inna. Jedne z nas mają dłuższe ręce, inne bardziej rozbudowane uda, inną długość tułowia itd. Wszystko to sprawia, że ubranie wykonane „z szablonu” nie będzie dobrze leżeć na indywidualnej sylwetce. Niektórym kobietom uda się wpasować w te uśrednione wymiary, innym jednak będzie trudno dobrać coś, w czym będą dobrze się czuły i wyglądały.
 
Jednym z sposobów poradzenia sobie z „nietypowymi wymiarami” jest wybranie opcji szycia ubrań na miarę – głównie tzw. „made to measure” (MTM) . Można słyszeć zdanie, że szycie na miarę to ukłon w stronę kobiecej sylwetki. Z szycia miarowego mogą korzystać nie tylko kobiety o niestandardowych, według sieciówek, wymiarach, ale również takie, które pragną zrealizować jakiś konkretny projekt, np.
wymarzona sukienka na bal.
 
Dla wielu z nas szycie ubrań na miarę jest wyjątkową sytuacją, jednak warto wiedzieć o nim trochę więcej, żeby w razie potrzeby albo możliwości wybrać taką opcję. Jeśli wybierzesz porządnego usługodawcę, najlepiej poleconego przez kogoś, z dobrymi opiniami, to szycie na miarę nie jest tak skomplikowanym i niemożliwym do wykonania projektem, jak mogłoby się wydawać. Wtedy możemy mieć dokładnie taki element garderoby, jaki sobie wymarzymy, trafiający w pełni w nasze gusta, a przede wszystkim wygodny i użytkowany z przyjemnością, bo dostosowany do naszych wymiarów.
 

System MTM

 
Istnieje system „MTM” podstawowy albo bardziej rozbudowany, a także szycie na miarę od podstaw. „MTM” zazwyczaj bazuje na wykroju, który dostosowywany jest indywidualnie do życzenia klientki. Na samym początku warto pokazać krawcowi, jakie ubrania nam się podobają i jasno sprecyzować oczekiwania. Można kupić materiały u krawcowej, można też nabyć je samemu, jednak najlepiej po konsultacji. Po wybraniu tkaniny, z jakiej chcemy, aby było uszyte nasze ubranie, profesjonalna obsługa zawsze podpowie najlepsze rozwiązanie i następne kroki. Gdy już znajdziesz materiał, który najbardziej Ci pasuje, np. pod względem barwy albo ze względu na właściwości (grubość, podatność na gniecenie, surowce itp.), przechodzi się do wyboru dodatków, takich jak np. guziki czy podszewka. Po dokładnym omówieniu kroju ubrania i tego, jak ma się prezentować, przychodzi czas na zdjęcie miary. Jest to proces, polegający na dokładnym wymierzeniu wszystkich
części ciała, potrzebnych do wykonania projektu i odpowiedniego uszycia. Pomiarów sylwetki zwykle dokonuje się w bieliźnie i najlepiej w butach, które chcemy nosić do danego ubrania (jest to szczególnie istotne przy eleganckich sukienkach). Te wymiary to długość nogawki, obwód uda, pasa, klatki piersiowej, wzrost, długość rękawa itp. Później należy uzbroić się w cierpliwość.
 
W zależności od miejsca, na realizację zamówienia trzeba czekać zwykle kilka tygodni. Zanim ubranie zostanie uszyte do końca, możesz zostać poproszona o przyjście na przymiarkę, jedną lub kilka, w zależności od potrzeby. W trakcie tych spotkań zostają naniesione odpowiednie zmiany na projekt. Wszelkie poprawki, również te po otrzymaniu gotowego produktu, powinny być możliwe, tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt. W końcu firmie szyjącej także powinno zależeć, aby klientka była zadowolona, a projekt po wydaniu cieszył. Wtedy produkt może być
ich najlepszą wizytówką.
 

Ile kosztuje szycie miarowe

 
Pewnie zastanawiasz się, ile to wszystko kosztuje. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi. Cena zależy od firmy, krawca, jego umiejętności, pozycji na rynku, renomy miejsca czy nawet miejscowości, w której funkcjonuje. Nie bez znaczenia jest też aktualna sytuacja na rynku, która wpływa na ceny materiałów i dodatków. Jednak jest pewne, że im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższa cena.
Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałaś z takiej opcji, a miałabyś ochotę, to nie bój się umówić na konsultację, wtedy przedstawisz swój pomysł na ubranie i poznasz orientacyjną cenę. Wiem, że możesz porównać to z cenami ubrań w sieciówkach i jest też zrozumiałe, że nie zawsze dysponujesz wolnymi kwotami do wydania. Jednak jest opcja odkładania pieniędzy, żeby móc uszyć coś na miarę – jeśli masz taką potrzebę
i chęć. Kiedy dodatkowo weźmie się pod uwagę to, że szyjąc na miarę możesz wybrać wymarzony materiał, ubranie będzie idealnie dopasowane do Ciebie, a gotowy strój będzie służyć wiele lat, to naprawdę warto rozważyć tę opcję.

Powiązane artykuły