„Szkoła wdzięku Madame Chic” – recenzja książki Jennifer L. Scott

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona recenzją na blogu o eleganckim stylu życia, który często odwiedzam. Szkoła wdzięku Madame Chic to poradnik i jednocześnie ostatnia część trylogii o życiu pełnym klasy, a za główną inspirację do jej stworzenia autorka uznaje własne doświadczenie, kiedy jako studentka gościła u pewnej niezwykłej rodziny, będąc na wymianie we Francji. Tytułowa Madame Chic to gospodyni owego domu w Paryżu. Kobieta pracująca na pół etatu, żona i matka, od której wszystko się zaczęło, ponieważ to ona i jej rodzina pokazała Jennifer, młodej Amerykance, dlaczego warto mieć klasę i jak ją wypracować.

Kilka słów o autorce. Jennifer L. Scott pracuje jako dziennikarka i pisarka oraz prowadzi popularnego lifestylowego bloga The Daily Connoisseur (Koneser codzienności).

Co to znaczy mieć klasę?

Zanim przeczytałam ten poradnik i zastanawiałam się nad tym, co to znaczy, że ktoś ma klasę, najczęściej myślałam o dobrych manierach, czasami dodając do tego odpowiedni ubiór. Nie myliłam się, jednak bycie damą oznacza dużo więcej, ponieważ dotyczy każdej sfery życia. W pierwszej części Jennifer wymienia i opisuje 5 zasad kobiety z klasą:

  1. Wiara w siebie: czuj się dobrze we własnej skórze i pielęgnuj naturalną pewność siebie.
  2. Panowanie nad sobą: myśl pozytywnie i zachowaj równowagę nawet podczas stresujących sytuacji.
  3. Współczucie: troszcz się o swoich bliskich i o innych ludzi; pomagaj bezinteresownie.
  4. Prezencja: ubieraj się elegancko, stosownie do okoliczności. Nie zapominaj o prawidłowej postawie.
  5. Skup się na teraźniejszości: żyj z pasją tu i teraz.

W drugiej część książki autorka szerzej omawia zagadnienia dbałości o wygląd, znalezienie własnego stylu, eleganckiego sposobu bycia i czarującej rozmowy. Dla mnie bardzo inspirujący okazał się rozdział na temat 10-cio elementowej garderoby. Jennifer pokazuje zalety posiadania mniejszej ilości ubrań, lecz wykonanych z lepszych materiałów. Odkąd zaczęłam stosować jej rady, jestem dużo bardziej zadowolona z tego, co noszę i już bardzo rzadko zdarza mi się powiedzieć „nie mam się w co ubrać”.

Trzecia część traktuje o tym, co poza zewnętrznym wyglądem świadczy o tym, że mamy klasę. Autorka omawia tu temat dobrych manier w codziennych sytuacjach, zasady przyjmowania gości oraz bardzo ważny aspekt samodzielnego rozwoju intelektualnego i osobowego.

Piękne życie dla każdego

Bardzo polecam tę książkę. Myślę, że każda kobieta, niezależnie od wieku znajdzie tam coś dla siebie. W tym poradniku podoba mi się to, że nie jest tylko książką, zawierającą suche porady. Jennifer zawarła tam wiele ciekawych i pełnych humoru anegdot z pobytu u francuskiej rodziny, co czyni tę pozycję niezwykle przyjemną do czytania.

Tagi związane z artykułem
, , , ,
Napisane przez
Więcej od Ula Zalewska

Mój wielki rosyjski eksperyment

Nauka języków obcych od kilku lat staje się moim dużym hobby. Co...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *