W starym kinie na jeszcze starszych filmach – 19. Festiwal Filmu Niemego

Jak dobrze wiadomo, student przed sesją robi wszystko, byle się nie uczyć. A że ów czas „przed sesją” pojmować należy najszerzej jak się da – początek grudnia obowiązkowo się do niego zalicza. Ten też punkt w czasie postanowiłam spożytkować na obcowaniu z kulturą; i z niekłamaną satysfakcją oraz najmilszą na świecie współlokatorką, wbiłam do Kina pod Baranami na (zgaduję zaskoczenie Szanownych Państwa) Festiwal Filmu Niemego. Pierwszy (dla mnie). A tak serio, to dziewiętnasty.

Odkąd na kulturalnej scenie pojawiła się opcja pakietu obraz+dźwięk, kino nieme odeszło (może nie tak całkiem bezpowrotnie, bo zdarza mu się wracać we współczesnych produkcjach, ale raczej w formie konwencji, nie technologicznego przymusu – taki „Artysta” Michela Hazanaviciusa na przykład). Ale każdy coś tam kojarzy – albo „Wjazd pociągu na stację La Ciotat” (w czasie którego podobno widzowie uciekali z kina, bojąc się, że pociąg zjedzie na nich z ekranu), albo coś z Chaplinem, albo Polę Negri. Co do repertuaru ostatniego Festiwalu – całkiem sporo było tej ostatniej (Chaplina ani pociągu nie zauważyłam) – w Hotelu Imperial”, „Manii. Historii pracownicy fabryki papierosów” i innych…

https://www.youtube.com/watch?v=ID6Ktj5HBu8

https://www.youtube.com/watch?v=ID6Ktj5HBu8

– Michel Hazanavicius “Artysta”

Bilety niestety trochę kosztowały (dlatego też moja przyjemność oglądania ograniczyła się do „Hotelu Imperial” i „Primabaleriny” Mauritza Stillera), ale warto było. Przeżycia kinowe mimo wszystko różnią się od tych przed ekranem komputera czy innego telewizora. Muzyka na żywo robi swoje… Czekam na tegoroczny grudzień. Przed sesją… a choćby i po sesji… Też spoko.

A kto ciekaw – zapraszam na stronę wydarzenia:

http://www.festiwalfilmuniemego.pl/

 

Tagi związane z artykułem
, , ,
Napisane przez
Więcej od Dominika Paluch

W starym kinie na jeszcze starszych filmach – 19. Festiwal Filmu Niemego

Jak dobrze wiadomo, student przed sesją robi wszystko, byle się nie uczyć....
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *