25 sposobów na udane Święta

25 sposobów na udane Święta

Wszędzie mówi się o idealnych Świętach. Przechodząc przez galerie handlowe, widzimy masę różnych świątecznych ozdób i prezentowych inspiracji, a ich producenci zapewniają nas, że dzięki ich produktom uda nam się stworzyć wspaniałą atmosferę i poczujemy tak zwanego ducha świąt. A ja dzisiaj postanowiłam zebrać 25 rzeczy, dzięki którym uchwycicie istotę Świąt Bożego Narodzenia.

1. Zajmij się porządkami domowymi najwcześniej jak się da

Nie zostawiaj sprzątania na ostatnią chwilę – lepiej ten czas spędzić z rodziną, a nie ze ściereczką w ręku.

2. Dodaj swojemu pokojowi świątecznego klimatu

Powieś ozdoby nie tylko na choince, ale także w swoim pokoju. Może mały lampionik na półce z książkami, może lampki świąteczne na oknie, a może malutki aniołek na biurku albo zielona świerkowa gałązka?

3. Słuchaj świątecznych piosenek

Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Dlatego, słuchając świątecznej muzyki w wykonaniu ulubionych wokalistów, z pewnością poczujesz świąteczny klimat.

4. Zadzwoń do starego przyjaciela/przyjaciółki

Miałaś kiedyś najlepszą przyjaciółkę, ale wasze drogi się rozeszły? To idealny czas, żeby do niej zadzwonić i porozmawiać.

5. Kup/zrób prezenty dla najbliższych

Małym drobiazgiem pod choinką na pewno wywołasz uśmiech na twarzach Twoich bliskich. Może ktoś marzy o czymś od dawna? Może uwielbia robione prezenty? Podaruj mu coś pięknego. Tylko nie zapomnij, żeby włożyć do środka dużo miłości.

6. Bądź mistrzem w robieniu świątecznej herbaty/czekolady/kawy

Święta przede wszystkim pachną i smakują, nie tylko na talerzu, ale też w kubeczku. Mój specjał to herbata z goździkami, sokiem malinowym i cytryną. Taka prosta, a od razu czuję świąteczną atmosferę.

7. Napisz kartki świąteczne

Do rodziny, do przyjaciółki – wyślij piękne kartki, najlepiej własnoręczne. Nie znam osoby, która by się nie ucieszyła na widok takiej kartki w skrzynce.

8. Upiecz pierniki

Chyba najbardziej świąteczne ciasteczka, jakie znam. Wspaniale, jak pojawią się na Twoim stole. Najlepiej smakują, kiedy robi się je z kimś bliskim.

9. Znajdź własną, wyjątkową świąteczną tradycję

Gdzie rodzina, tam jakaś tradycja. Przypomnij sobie, jakie ma Twoja rodzina. Może ktoś zawsze wylewa barszcz na biały obrus, może inny zjada cały lukier z ciasteczek, a może ktoś zawsze myli tekst tej samej kolędy w tym samym miejscu?

10. Idź na krótką, osobistą adorację

W tym świątecznym szale nie możemy zapominać, na Kogo czekamy, Kto jest Najważniejszy. Warto odwiedzić Pana Jezusa u Niego w Domu. Po szkole wejdź na chwilkę do kościoła, porozmawiaj z Nim. Możesz Mu podziękować za cały ten czas od poprzednich Świąt, zawierzyć swoje rozterki i smutki, poprosić, aby każdy mógł przeżyć te Święta w rodzinnym gronie.

11. Oglądnij jakiś świąteczny film

Takim prezentem dla nas od reżyserów są świąteczne filmy. Wywołają uśmiech na twarzy i łzy w oczach wszystkich członków rodziny. Moim ulubionym jest „Cud na 34. Ulicy”.

12. Załóż świąteczny sweter

Jedni je kochają, inni uważają je za zbyt kiczowate. Nie zmienia to faktu, że dodają świątecznego klimatu.

13. Zrób postanowienia adwentowe

Adwent to czas oczekiwania, w którym możemy stać się lepsi. Postanowienia pomogą nam zobaczyć, co powinniśmy zmienić i co powinniśmy poprawić.

14. Pomóż Pani Sąsiadce

Czasem nie dostrzegamy, że ludzie, którzy są bardzo blisko nas, potrzebują pomocy. Warto zapytać ich, czy możemy im w czymś pomóc. Nawet w jakiejś drobnej rzeczy.

15. Znajdź swoją ulubioną kolędę

Każdy ma taką kolędę, którą mógłby śpiewać w kółko. Naucz się wszystkich zwrotek i śpiewaj ją głośno.

16. Ulep bałwana

Nikt nie jest zbyt dorosły na lepienie bałwana ani na rzucanie się śnieżkami! Spędzanie w ten sposób czasu ze swoim rodzeństwem czy przyjaciółmi na pewno przyniesie wszystkim wiele radości.

17. „Wyciągnij rękę” do najbiedniejszych

Nie wszystkim dane jest cieszyć się świąteczną atmosferą. Możesz im pomóc, dając coś do jedzenia, czego i tak nie masz ochoty jeść albo kupując im ciepłą herbatę. Na pewno docenią ten gest i wywołasz uśmiech na ich twarzy.

18. Przeczytaj jakąś świąteczną historię

To jest idealny czas na świąteczną, klimatyczną opowieść, taką jak „Opowieść
wigilijna” czy „Noelka”.  Te opowieści nigdy się nie nudzą.

19. Przygotuj świąteczne śpiewniki

Nie wszyscy znają wszystkie kolędy, a tym bardziej ich wszystkie zwrotki. Ale gdy każdy będzie miał śpiewnik, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby je wszystkie zaśpiewać w wigilijny wieczór.

20. Spędź czas z rodziną

Korzystaj z każdej chwili, żeby spędzić trochę czasu z najbliższymi. Może wspólne zakupy z siostrą, a może planszówki całą rodziną?

21. Stwórz nową świąteczną tradycję

Kiedy już znasz tradycje w Twoim domu, przychodzi pora na stworzenie nowych. Wszystko może stać się Waszym rodzinnym, świątecznym zwyczajem.

22. Dziel się „Wesołymi Świętami”

Pani w sklepie, kontroler biletów w tramwaju, pani sprzedająca precelki, pani portierka, sąsiad z góry – każdy ucieszy się, gdy usłyszy ciepłe „Wesołych Świąt”

23. Ugryź się w język

Czasem warto przysłowiowo ugryźć się w język i nie zaczynać kłótni. Często chodzi o jakąś drobnostkę, o którą nie warto się sprzeczać.

24. Przygotuj 12 potraw na stół wigilijny

Chyba wszyscy kochają świąteczne potrawy. Zrób sobie wyzwanie i w te święta przygotuj wszystkie 12 potraw.

25. Zatrzymaj się

W Święta spróbuj się wyciszyć i zatrzymać. Facebook czy inne media społecznościowe poczekają. Nie są najważniejsze. Wyłącz telefon i usiądź przy stole. Bo przecież zamiast udostępniać posty na swojej tablicy, możesz podzielić się z bliskimi jakąś ciekawą historią, a zamiast oglądać śmieszne filmy na YouTube, możesz przeżywać piękne chwile i śmiać się do łez ze swoimi przyjaciółmi. Wszystkie te „sposoby” są bardzo skuteczne. Dają radość zarówno tym osobom, które je realizują, jak i tym, które spędzają z nimi czas. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci stworzyć idealne święta w swoim domu.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator