Jeśli Wasze życiowe drogi kiedykolwiek zaprowadzą Was w olbrzymie gmachy wrocławskich uczelni pamiętajcie, że Wrocław pod jednym, nie każdemu znanym względem, jest bardzo wyjątkowy! Wyjątkowy, bo we Wrocławiu działa aż 12 dynamicznie rozwijających się duszpasterstw akademickich. A to stanowi największą liczbę w naszym kraju! I nie są to kameralne grupki, spotykające się raz w tygodniu o wyznaczonej godzinie, ale potężne wspólnoty zrzeszające setki mniej i bardziej doświadczonych studentów.
Jak to działa?
Każde duszpasterstwo działa samodzielnie i każde posiada niepowtarzalne pole do popisu. Na jego charakter wpływa specyfika wspólnot zakonnych, przy której często działa lub bliskość danego uniwersytetu. Zupełnie innych treści oczekują studentki humanistycznych kierunków, a czegoś innego studenci politechnicznych profili. Prawdą jest, że każde DA działa na własną rękę i żyje własnym życiem. W wielu niemalże każdego dnia coś się dzieje, a nawet odbywa się kilka spotkań równocześnie. Sami decydujemy, co dla nas jest najbardziej atrakcyjne. Duszpasterstwo to drugi dom, do którego zawsze możemy przyjść, żeby napić się herbaty, poczytać książkę, czy porozmawiać z przyjaciółmi. To obszar, który zdecydowanie nie powinien przypominać starych, zaniedbanych salek parafialnych, ale przytulne mieszkanie z funkcjonalną kuchnią, wspólnym psem i wygodnym pomieszczeniem towarzyskich spotkań. Niektóre wspólnoty kładą szczególny nacisk na debaty z pogranicza filozofii i teologii, inne słyną z ciekawych wyjazdów, a jeszcze inne z codziennych, uroczystych obiadów, przygotowywanych przez samych zainteresowanych. Każde duszpasterstwo promuje własną specjalność i dziedzinę, z której słynie.
Duszpasterze
Duszpasterze poszczególnych, wrocławskich wspólnot świetnie się znają i regularnie spotykają, aby wciąż opracowywać nowe inicjatywy. Akademicka Droga Krzyżowa jednocząca wszystkie wspólnoty, przechodząca głównymi ulicami Wrocławia, czy wieczorna, uroczysta procesja Bożego Ciała przepełniona młodymi ludźmi nikogo tutaj nie dziwią. Każdego roku, na początku września w Białym Dunajcu (na Podhalu) odbywa się legendarny obóz adaptacyjny integrujący maturzystów oraz studentów młodszych lat. W tym roku będzie już 35 taki wyjazd! Zarówno na obozie, jak i organizowanych w ciągu roku rekolekcjach niejednokrotnie mamy okazję spotkać sławne osoby, doskonale rozpoznawalne wśród - nie tylko - katolików.
Kto przychodzi do DA?
Mnóstwo osób. W niektórych duszpasterstwach każdego dnia przewija się ok. 200-300 studentów. Lecz mimo to - są to miejsca dające poczucie bezpieczeństwa i rodzinnej atmosfery. Istnieje teoria, że szansą na dobre poczucie się wewnątrz wspólnoty jest zaangażowanie się w wybraną przez siebie grupę. Niektórzy czuwają nad zespołowym gotowaniem, inni nad organizacją górskich wypraw, a są i tacy, których bardziej pociąga promocja duszpasterstwa i prowadzenie audycji radiowych.
Dlaczego warto przyjść do duszpasterstwa?
Bo możesz spotkać ludzi, którzy myślą podobnie. Bo możesz spotkać ludzi, którzy myślą zupełnie inaczej - i ubogacą Cię odmiennym zdaniem. Bo możesz lepiej poznać Boga. Bo nikt Cię nie zaciągnie do kościoła siłą i możesz zbadać ten teren z potrzebnym Tobie dystansem. Bo to szansa rozwoju Twoich talentów. Bo to Ci umożliwi podejmowanie nieznanych dotąd wyzwań! Bo możesz poznać przyjaciół od serca. Bo możesz poznać serdecznych znajomych i w każdej chwili skrzyknąć grupę, z którą wybierzesz się na przemierzanie miasta. Bo poznasz osoby, z którymi dobrze jest pójść do kina, do teatru i na wspólnie granie w siatkówkę plażową. Bo Wrocław już nie będzie taki straszny i taki obcy. Bo Ty nie będziesz się w nim czuła samotna! Bo czeka Cię mnóstwo ciekawych przygód. Bo możesz zjeść smaczny obiad za 5 zł! :) Zapraszamy! http://www.archidiecezja.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=80 Warto również zajrzeć do grup duszpasterskich na Facebooku. Koniecznie dołączcie do grupy "Obóz Adaptacyjny DA w Białym Dunajcu" https://www.bialydunajec.org/