Wielcy w codzienności

Everybody wants to save the Earth; nobody wants to help Mom do the dishes. (P.J. O’Rourke)

Niewykluczone, że niejeden z nas patrzy z podziwem, a może i z nutką zazdrości na tych, którzy dokonują w swoim życiu wielkich rzeczy – organizują duże akcje charytatywne, wyjeżdżają na misje, itp. Być może również nosisz w sobie pragnienie, by być częścią takich przedsięwzięć, a z drugiej strony czujesz, że prawie na pewno nie będzie to Twoim udziałem. Czy jednak znaczy to, że nie zostaniesz nigdy swego rodzaju superbohaterem, zdolnym do zmieniania świata?

Jak mogliście przeczytać w cytacie na początku artykułu, wszyscy chcą ocalić Ziemię, a nikt nie chce pomóc mamie umyć naczyń. Ileż w tym prawdy… Chcemy dokonywać niesamowitych rzeczy, a nasze codzienne życie składa się z wielu rutynowych elementów
i czynności, powtarzających się z dnia na dzień. Wstajemy, jemy śniadanie, idziemy do pracy/szkoły/na uczelnię, sprzątamy i wypełniamy różne obowiązki, pomagając też czasem innym. Można by pomyśleć – nic niezwykłego. Wiecie jednak, co jest niezwykłe?

Wierność w spełnianiu tych drobnych spraw.

Jasne, że nieraz chcemy zdziałać coś niezwykłego, niecodziennego, imponującego –  wcale nie musi być w tym nic złego. Wiele zależy od motywacji, leżącej u podstaw naszych marzeń. Natomiast kluczowa jest wytrwałość i zaangażowanie się całym sercem i z wielką miłością w czynności niepozorne, ale mogące mieć ogromne znaczenie. Możliwe, że nigdy nie wyjedziesz za granicę, by uczyć dzieci w Afryce – ale być może nauczysz jedną osobę, jak przebaczać. Może nigdy nie będziesz prezesem ogólnopolskiej organizacji charytatywnej, ale upieczesz bez okazji ciasto swojej starszej sąsiadce i powiesz jej kilka dobrych słów. Może nie wykopiesz studni na drugim końcu świata, ale za to podzielisz się jedzeniem z głodnym kolegą, który zapomniał swojego z domu i nie ma jak go w tej chwili kupić. Czy to są mniej znaczące sprawy? Nie sądzę.

Każdy dzień jest jedyny w swoim rodzaju i zawiera wiele sytuacji, które możemy przekuć na niepowtarzalne chwile, pełne dobra i miłości. Może nie będziemy znani w całej Polsce, ale odmienimy życie, czy choćby tylko dzień jednej osobie – a ona na zawsze to zapamięta. Bądźmy takimi „apostołami codzienności”, niosącymi dobro pośród tylko pozornie jednakowych dni. To wielka rzecz!

Napisane przez
Więcej od Katarzyna Trębicka

Święta, święta i po świętach…?

Pod koniec grudnia, jak co roku, obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia.  Choć wydawać...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *