pixabay.com

Czy powinnam pójść do psychologa?

Czy powinnam pójść do psychologa?

 
Życie rzadko płynie w taki sposób, w jaki byśmy oczekiwały. Nie zawsze jest lekko, łatwo i przyjemnie, bo mniej lub bardziej doświadczamy różnych wyzwań i problemów. Pochylmy się dziś nad tym tematem. Postaram się przedstawić kilka powodów, dla których ludzie najczęściej zgłaszają się po pomoc psychologa oraz jak rozpoznać, że czas poszukać specjalisty.
 

Kiedy pójść do psychologa?

 
Każdego dnia możemy spotkać się ze stresującymi sytuacjami. Jeśli ilość niepokoju i lęku jest coraz większa i nie potrafisz sama nad tym zapanować, może się niestety zdarzyć, że pojawi się u Ciebie izolacja od społeczeństwa albo nawet stany depresyjne. Dlaczego warto poszukać pomocy? Dlatego, że specjalista pomoże odnaleźć przyczyny Twoich lęków, ponadto pokaże sposoby radzenia sobie ze stresem, a wszytko będzie dostosowane do Twojego stylu życia, charakteru i funkcjonowania. Nie wydarzy się w magiczny sposób – często będzie to długotrwały proces, lecz warto go rozpocząć i pracować nad polepszeniem komfortu w codzienności.
 

Czujesz się beznadziejnie

Gdy od pewnego czasu czujesz się beznadziejnie, brak Ci jakiejkolwiek nadziei, miewasz myśli samobójcze, nie panujesz nad swoimi emocjami, wszystko, co się dzieje, jest złe i smutne – to jest duże prawdopodobieństwo, że borykasz się z depresją. Nie ignoruj swojego samopoczucia. Kiedy czujesz się naprawdę źle, nie daj sobie wmówić, że „samo przejdzie” albo „weź się w garść” czy „wszyscy mamy źle”. Zadbaj o siebie, chociaż nie będzie łatwo. Psycholog jest kimś, kto może zdiagnozować Twój problem i jeżeli będzie taka potrzeba – skierować cię do psychiatry, abyś mogła otrzymać konkretną pomoc, właściwą dla Twojego przypadku.
 

Strata

 
Strata, jaką jest śmierć bliskiej osoby, w naszym życiu jest nie do uniknięcia. Konsekwencją jest żałoba po rodzicu, drugiej połówce czy przyjaciółki... Wtedy emocje są na tyle trudne, że samodzielnie możemy ich nie udźwignąć. Jest to sytuacja, kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty. Dlaczego? Bo psycholog da konkretne wskazówki, jak można przepracować żałobę, i chociaż nie zrobi tego za Ciebie, to pokaże spersonalizowaną ścieżkę.
 

Problemy rodzinne

 
Problemy rodzinne, problemy w związku, czy ogólnie w relacjach – również mogą, a czasem powinny, być konsultowane z psychologiem lub psychoterapeutą. Istnieje terapia indywidualna, terapia dla par, czyli z partnerów życiowych albo terapia grupowa, w której można spojrzeć na swoje problemy z perspektywy innych osób. Jeśli czujesz, że jesteś ofiarą przemocy domowej, lub emocjonalnej albo gdy widzisz, że z partnerem jesteście przemęczeni waszą relacją i zastanawiacie się nad rozstaniem, to też powód do zasięgnięcia porady. Psycholog wskaże sposób, w jaki można patrzeć na swoje problemy, jak dwoje ludzi może je rozwiązać z uwzględnieniem swoich potrzeb. Jeśli pochodzisz z dysfunkcyjnego domu, gdzie spotykałaś się z agresją czy jakąkolwiek formą przemocy, to terapia może okazać się niezbędna, aby w dorosłym życiu nie mierzyć się z traumami. To wszystko jest do przepracowania na sesjach z psychologiem lub psychoterapeutą.
 

Traumatyczne przeżycia

 
Traumatycznych przeżyć nie należy wypierać, gdyż jeżeli są nierozwiązane, to mają realny wpływ na kształt Twojego obecnego i przyszłego życia. Pewne sprawy dobrze jest omówić z psychologiem, uwolnić i przepracować trudne emocje.
 

Fobie

 
Niektóre fobie prowadzą do niebezpiecznych skutków dla zdrowia czy nawet życia. Jeśli masz fobię, która uniemożliwia zwyczajne funkcjonowanie, to jest to problem, który trzeba omówić ze specjalistą.
 
Powodów może być więcej. Jeśli coś nie zostało tutaj wymienione, a Ty czujesz, że dobrze by Ci zrobiło porozmawianie z kimś o swoich problemach, to nie wahaj się, poszukaj psychologa w okolicy lub umów się na spotkanie online. Nie wstydź się tego, że z czymś sobie nie radzisz, bo od tego są specjaliści.
 
Mimo, że korzystania z psychologa nie jest jeszcze dobrze rozumiane i nadal przez wielu bagatelizowane, to warto walczyć o swoje dobro. Bardzo dużym uproszczeniem jest stwierdzenie,  że idzie się na terapię dopiero wtedy, gdy dzieje się tragedia. Nie daj sobie wmówić, że jesteś kimś gorszym, kiedy zwracasz się po pomoc.

Powiązane artykuły