Jesteś diamentem, czyli sztuka samodoskonalenia się.

Jesteś diamentem, czyli sztuka samodoskonalenia się.

Jesteś jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, pełna ciepła, słodyczy i siły. Jesteś różą, perłą, diamentem. Właśnie, diamentem. Ostatnio moja domowa biblioteczka powiększyła się o kolejną pozycję. Zakochałam się w kryminałach Agathy Christie – wybitnej pisarki z Wielkiej Brytanii, której historie detektywa Poirot’a na pewno znacie. W jej dziele  “Morderstwo w Boże Narodzenie” ( spokojnie, nie zdradzę, kto dopuścił się morderstwa!😉) pewien starzec przechowywał w swojej sypialni diamenty. Trzymał je bezpiecznie w sejfie.  Wyglądały niepozornie, ponieważ były nieoszlifowane. Wyglądały więc, po prostu, jak kamienie. Mężczyzna trzymał je, aby wspominać czasy, kiedy był w Afryce, skąd przywiózł drogocenne znaleziska. My, kobiety, jesteśmy takimi diamentami. Skrywamy w sobie całe swoje piękno i wartość. Nie zdajemy sobie sprawy, że wystarczy nas “oszlifować” abyśmy zabłysnęły światłem. Światłem od naszego Taty. Spytacie, jak mamy się “oszlifować”? Postarałam się znaleźć na to kilka sposobów.
  1. Św. Matka Teresa uważa, że skoro kwiat rozwija się wtedy, gdy świeci słońce, tak człowiek rozwija się wtedy, gdy kocha. Sam Jezus mówi, abyśmy miłowali bliźniego swego, jak siebie samego (Mt 22,39). Mamy więc kochać nie tylko drugiego człowieka, pomagać mu i być dla niego wsparciem, lecz siebie. Mamy zaakceptować swoje wady i próbować przemienić je w zalety. Pokonywać słabości.
  2. Rozwijaj się. Nic tak nie sprawia przyjemności, jak posiadanie pasji. Posiadanie czegoś, co cię pochłania, umila czas, kształci cię. Na pewno otrzymałaś od Boga wiele talentów. Nie marnuj ich tylko wykorzystuj je i mnóż! Do tego polecam przeczytać ewangelię wg. Św Mateusza, rozdział 25 wersety 14-30.
  3. Bądź tu i teraz. Przeszłość powinna być dla ciebie nauką, lekcją, wspomnieniami, o których myślisz z uśmiechem na ustach a nie utrapieniem, czymś z czym sobie nie radzisz.
  4. Prowadź pamiętnik. Nie musi być to drobiazgowa relacja z danego dnia ale na przykład opis emocji - napisz, z czym sobie nie radzisz, za co jesteś wdzięczna. Możesz pisać go w formie listu. Do przyjaciółki, do Boga. Oczywiście nie musisz tego listu nikomu wysyłać.
  5. Dbaj o siebie. Piękna Dziewczyna dba nie tylko o swoją prezencję. Uprawiaj sport, bądź aktywna fizycznie - nie dlatego, że nienawidzisz swojego ciała, lecz dlatego, że je kochasz! Niech wysiłek fizyczny będzie dla ciebie sposobem na zdrowie - aby być szczęśliwą i piękną, a nie tylko umięśnioną i szczupłą  (niech to będzie nagroda, nie wyznacznik, dla którego ćwiczysz.)
Samodoskonalenie się, wydobycie z siebie błyszczącego diamentu trwa całe życie. To twój postęp. Satysfakcja. Nie chodzi o to, by stawać się “lepszym”, lecz by zaakceptować siebie, taką jaka jesteś,  swoje ciało i duszę. Nieustanna walka. Dbajmy nie tyle o swój wygląd, co o swoje wnętrze, abyśmy świeciły blaskiem Tego, od którego światło pochodzi. A więc widzicie, jesteśmy diamentami, jesteśmy CUDEM.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator