Kierunki studiów: Administracja i Wychowanie fizyczne

Kierunki studiów: Administracja i Wychowanie fizyczne

Matura zbliża się wielkimi krokami i pewnie dla wielu z Was jest to nie tylko czas zdawania egzaminów, ale również wyboru kierunku studiów. Są osoby, które od dziecka wiedzą, co chcą robić w życiu, jednak dla większości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jaką decyzję podjąć? Jaki wybrać kierunek? Jeśli i Wy macie takie pytania, zapraszamy Was do przeczytania wywiadu z Martyną Piasek. To pierwszy z serii wywiad ze studentkami różnych kierunków - niebawem pojawią się kolejne. Dowiecie się z nich, co było największym zaskoczeniem w czasie studiowania i dlaczego warto, bądź nie warto, wybrać dany kierunek. Martyna specjalnie dla Was opowiada o studiowaniu na wydziale administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego.
 

Monika Kogut: Dlaczego wybrałaś takie kierunki?

Martyna Piasek: Studiuję na dwóch kierunkach, które nie mają z sobą wiele wspólnego. W październiku rozpoczęłam I rok studiów magisterskich na kierunku administracja ze specjalnością bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Prawa i Administracji UŚ, z których otrzymałam już tytuł licencjacki, a teraz walczę o tytuł magisterski. Ubiegłego roku zdecydowałam się także na rozpoczęcie drugiego kierunku, którym jest wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Dlaczego tak? Kończąc liceum miałam mgliste pojęcie o tym, co chcę w życiu robić. Nie należę do osób, które od początku wiązały swoją przyszłość z jedną dziedziną, nigdzie nie widziałam dla siebie miejsca. Może... może w służbach mundurowych... Pierwsze studia dały mi możliwość rozwijania się w tym kierunku i ot, dlatego. O wychowaniu fizycznym nie myślałam nigdy. Bardzo lubię wszelką aktywność fizyczną. Jakiś czas temu poznałam dziewczynę, która jest trenerem personalnym. Przyjrzałam się jej pracy i powiedziałam sobie, że tak jak ona chcę mieć pracę, która będzie moją pasją. I tak jest!

Co można robić po tych kierunkach studiów?

Administracja jest przede wszystkim ukierunkowana na pracę w urzędach, służbach mundurowych, kancelariach itp. Wychowanie fizyczne ma za zadanie kształcić przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego, jednakże jest to kierunek oferujący szerokie możliwości - także dla tych, którzy swojej przyszłości nie wiążą z pracą w placówkach szkolnych.

Co było największym zaskoczeniem?

Największym zaskoczeniem była sama organizacja studiów. Byłam przekonana, że na studiach zajęcia mają wyłącznie formę luźnych wykładów. Ku mojemu zdumieniu okazało się, że są też ćwiczenia (obowiązkowe i jeszcze z możliwością odpytania studenta). Może to brzmi śmiesznie, ale ja w tamtym czasie nie miałam nikogo, kogo mogłabym o to zapytać. Ogarnięcie planu zajęć na administracji, który konstrukcją bardziej przypominał plan zniszczenia Gwiazdy Śmierci, zajęło mi chyba z tydzień. Na wychowaniu fizycznym bardzo pozytywnym zaskoczeniem byli dla mnie inni studenci i to, jak szybko można stworzyć zgrany zespół.

Jak wygląda siatka zajęć?

Na administracji większość zajęć jest poświęconych różnym przepisom prawa, ale po wybraniu specjalności bezpieczeństwa wewnętrznego, dochodzą także zajęcia z wiedzy o funkcjonowaniu służb mundurowych (czego nie ma na administracji ogólnej) i dodatkowe kursy. Na wychowaniu fizycznym są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne (np. w pierwszym semestrze były to lekkoatletyka, gimnastyka, pływanie i koszykówka).

Jakie zajęcia są najciekawsze?

Na administracji to przede wszystkim zajęcia z prawa karnego i kryminologia (na której mogliśmy pobierać odciski palców lub przekonać się, jak działa „wykrywacz kłamstw”), ale zdecydowanie najciekawsze są wszelkie dodatkowe kursy, np. samoobrony, strzelectwa, survivalu itp. Na wychowaniu fizycznym najciekawsze są zajęcia sportowe, które bardzo scalają grupę i wzmacniają koleżeńskość, co (przynajmniej w takim stopniu) jest niespotykane na innych kierunkach.

Jakiego typu osoby wybierają najczęściej te kierunki?

Na administracji spotkałam same oryginały, jeśli mogę się tak wyrazić o ich osobowości. Ludzie o wielu zainteresowaniach, z którymi zawsze można podjąć interesującą dyskusję. Na wychowaniu fizycznym poznałam bardzo sympatycznych studentów w typie „chill out”.

Jakie są minusy wybranych kierunków?

Administracja z pewnością nie jest dla osób, które nie potrafią dużo się uczyć i nie mają cierpliwości do stosów makulatury w postaci podręczników i notatek (choć to bardziej cecha tych studiów, a nie ich minus). Na wychowaniu fizycznym można odnieść wrażenie, że musisz być naprawdę dobry ze wszystkich dyscyplin.

Jakie są plusy?

Administracja pomaga zdobywać wiedzę, która przydaje się w życiu i sprawia, że człowiek jest bardziej świadom swoich praw w różnych dziedzinach, poza tym jest dużo możliwości zdobycia pracy. Jeśli chodzi o studia na AWF, plusy są takie, że jest wiele możliwości poprawek i, generalnie, osoby zdeterminowane nie muszą się obawiać, że „obleją” – większość wykładowców jest też sympatycznych. Dodatkowo można zrobić wiele kursów zimowych i letnich, np. narciarstwo, windsurfing.

Czy kierunki są oblegane?

Tak, zarówno na jeden i drugi kierunek jest sporo chętnych.

Co mogłabyś poradzić kandydatce na te kierunki?

Jeśli chodzi o administrację, trudno poradzić coś szczególnego, poza tym, abyś w miarę dobrze zdała maturę i była gotowa do sporej ilości nauki. Jeśli myślisz o wychowaniu fizycznym, to przede wszystkim dbaj o kondycję (szczególnie przed egzaminami sprawnościowymi, abyś się dostała :) ).

Powiązane artykuły

HTML Button Generator