Kierunki studiów: informatyka

Kierunki studiów: informatyka

Jeśli całe życie lubisz układać puzzle, wykazujesz się cierpliwością i znasz skróty klawiaturowe na Windowsie - zapraszam na informatykę!
 

Dlaczego wybrałam właśnie taki kierunek?

Zaczęłam liceum na profilu humanistycznym - widziałam siebie jako typowego językowca. Komputer był dla mnie narzędziem - bawiłam się w projektowanie interfejsów i tworzenie stron WWW, ale nie widziałam w tym przyszłości dla siebie. Dopóki nie usłyszałam od nauczycielki na zajęciach: Olka, orientujesz się w tych komputerach, idź na informatykę! I posłuchałam - najpierw przeniosłam się na mat-fiz, a potem złożyłam papiery na Informatykę Stosowaną.

Co można robić po tego typu studiach?

Większość ludzi zostaje programistami - to bardzo szeroka dziedzina. Obecnie pracuję jako Full-Stack Developer - tworzę aplikacje webowe. Mój znajomy to Embedded Developer - programuje procesory (bez takich jak on nie byłoby kasowników w tramwajach, automatów biletowych, kamer i wielu, wielu innych przydatnych urządzeń). Obie te dziedziny to programowanie - a jednocześnie oboje działamy w zupełnie różnych sektorach branży. Oprócz tego można zostać administratorem, testerem, Data Scientist… IT to niezwykle rozbudowana dziedzina. Odzwierciedla to także mnogość kierunków, na których można studiować. Na samym AGH jest kilka różnych informatyk.

Czy studiowanie tego kierunku wymaga specjalnego przygotowania technicznego?

Wymaga? Nie. Warto je mieć? Zdecydowanie tak. Na pewno na informatykę należy zdać maturę z matematyki i angielskiego, czasami wymagana jest również fizyka lub informatyka. Na początku matematyki jest bardzo dużo i należy mieć solidne podstawy. Za to wcześniejsza nauka programowania punktuje na pierwszych semestrach. W Internecie dostępne są darmowe kursy i gry, które oferują wiele możliwości zdobycia podstaw Pythona, JavaScriptu, Javy czy C++. Warto również rozejrzeć się za darmowymi kursami programowania dla dzieci i młodzieży. 

Co było dla mnie największym zaskoczeniem?

Trudno powiedzieć - było dużo małych. Na pewno to, że programowanie nie jest takie trudne, jakie się je przedstawia. A także, że czasem to, czy zdasz, nie zależy od ciebie, a od prowadzącego zajęcia - ale z tym może identyfikować się wielu studentów różnych kierunków. Zaskakujące jest również spektrum możliwości - studia oferują okruchy z każdej dziedziny, wystarczy wybrać sobie ulubioną i w niej się doskonalić.

Jak wygląda siatka zajęć?

To zależy od kierunku i uczelni. U mnie była dość duża możliwość specjalizowania się - bloki i przedmioty obieralne. Ale to naprawdę zależy. Zwykle na pierwszy ogień idą przedmioty matematyczne (i czasem fizyka), a na kolejnych semestrach jest już więcej programowania. Jest też mniej egzaminów na rzecz projektów. Na uczelniach technicznych studia pierwszego stopnia kończą się po 3,5 roku z tytułem inżyniera, na uniwersytetach po 3 latach licencjatem.

Czy studiowanie tego kierunku można pogodzić z pracą, czy może pochłania ono cały czas?

Pracuję od drugiego roku studiów. Obecnie jestem na drugim stażu. Zaczęłam w wakacje i kontynuuję do dzisiaj, na ⅗ etatu. Na studiach magisterskich i ostatnim roku inżynierskich wiele osób pracuje. Niektórzy dojeżdżają, inni zdalnie. Można też w międzyczasie dorabiać sobie - na freelancerów czekają zlecenia. Oprócz tego zdarzało mi się działać w kole naukowym czy uczyć programowania w CoderDojo. Czasu jest dużo - pytanie, czy umie się go zorganizować.

Jakie zajęcia są najciekawsze?

To już zależy, co interesuje studenta. Mnie cieszy programowanie webowe, kogoś równoległe, ktoś lubi modelowanie procesów fizycznych. Bardzo wiele zależy od prowadzących - potrafią ciekawy temat przedstawić nudno albo na odwrót: sprawić, że studenci zapamiętają choć trochę z przekazywanej wiedzy. Na pewno, jeśli chce się zostać specjalistą, trzeba dołożyć bardzo dużo wkładu własnego do tego, co jest na uczelni. Same studia mogą nie wystarczyć.

Jakiego typu osoby wybierają najczęściej ten kierunek?

Na pewno nie stereotypowi informatycy w sweterku. Zwykle uczniowie po profilach matematycznych, chociaż mam na roku kilku biol-chemów i radzą sobie świetnie. Wystarczy zainteresowanie informatyką i chęć spędzenia życia na rozwiązywaniu problemów swoich i innych ludzi (za pomocą komputera, ale to już szczegół).

Czy zauważam jakieś minusy tego kierunku?

Minusem nie tylko kierunku, ale i całej ścieżki zawodowej jest konieczność ciągłego doskonalenia się i zdobywania wiedzy. IT ciągle się rozwija, podbija nowe dziedziny życia, obecnie świat nie istnieje bez komputerów i Internetu. Informatyk musi dostosować się do tego tempa rozwoju i chłonąć wiedzę - zapewniają to wyjazdy na konferencje i warsztaty (nieraz finansowane przez firmę), kursy czy szkolenia. Minusem studiów jest przede wszystkim pewna stałość - zmiany w planach nauczania nie nadążają za dynamicznym rozwojem. Często uczelnia pokazuje przestarzałe rozwiązania i technologie.

A jakie są plusy?

Dużo pieniędzy po :) A tak na poważnie - człowiek uczy się szybko uczyć. Choćby były to stare technologie. Umiejętności szybkiego przystosowania się do sytuacji, pracy w zespole i z deadlinami są ćwiczone na uczelni i poszukiwane wśród pracodawców. Wakaty w IT sprawiają, że obecnie stosunkowo łatwo znaleźć pracę, ale niektóre firmy patrzą na uczelnię przy rekrutacji. Choćby się koniec końców uznało, że studia nie nauczyły niczego - papier może ułatwić późniejszą karierę. Dla Juniora (Młodszy specjalista - zwykle pierwsze stanowisko po studiach) ważne jest portfolio, gromadzone z projektów tworzonych na uczelni i poza nią.

Czy jest to kierunek bardzo oblegany?

Wydaje mi się, że z roku na rok coraz bardziej. Programowanie jest obecnie trendy. Poszczególne informatyki różnią się programami. Najlepiej je przejrzeć, wybrać ulubioną i wtedy zobaczyć, jak zmieniają się progi punktowe w kolejnych latach. A potem starać się je przeskoczyć.

Co mogłabym poradzić kandydatce na ten kierunek?

Nie bać się. Programowanie nie gryzie. Programiści też nie. Informatycy tworzą bardzo wiele katolickich inicjatyw. Po godzinach powstają projekty, takie jak Góra Dobra. Polecam zerknąć też na Hackatheon. Na pewno przed podjęciem decyzji o kierunku studiów warto przejść przez kurs programowania. Spróbować napisać pierwszą aplikację. Jeśli zainteresuje i zaskoczy, to gorąco polecam kontynuować dalej. W razie pytań jestem dostępna w komentarzach lub na blogu BasementCode. Wrzucam tam między innymi linki do darmowych kursów.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator