Kierunki studiów: logopedia

Kierunki studiów: logopedia

Logopedia, czyli dziedzina nauki zajmująca się kształtowaniem prawidłowej wymowy oraz diagnozowaniem i usuwaniem wad wymowy, jest dość nietypowym kierunkiem studiów, jednak jej popularność wzrasta ze względu na częste występowanie tego typu wad. Jak wygląda studiowanie tego kierunku? Jakie są plusy, a jakie minusy? O tym opowiada Karolina, studentka logopedii.

Monika Kogut: Dlaczego wybrałaś taki kierunek?

Karolina Zając: Wybrałam kierunek logopedia ogólna i kliniczna ze specjalnością logopedia szkolna i dydaktyka polonistyczna na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Uważam, że rozszerzy on moje kwalifikacje i da większą szansę na rynku pracy. Jest to już mój drugi kierunek studiów, równolegle jestem na 5 roku pedagogiki. Myślę, że logopedia jest dobrym uzupełnieniem.

Co chciałabyś robić po studiach?

Po tym kierunku można pracować jako logopeda oraz jako nauczyciel polskiego w klasach 4-8.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

Ten kierunek ma dwie specjalizacje. Moja specjalizacja to akurat połączenie zajęć stricto medycznych z zajęciami stricto polonistycznymi. Zdziwiło mnie, że tak skrajne zajęcia mogą być na jednym kierunku.

Jak wygląda siatka zajęć?

Jeśli chodzi o siatkę zajęć, to jest ona ustalona przez zakład i narzucona. Jedynymi przedmiotami, które sami sobie wybieramy, jest wychowanie fizyczne i języki obce. Zajęcia zazwyczaj są takie same, jeśli chodzi o formę. Na wykładzie najczęściej pokazywana jest prezentacja. A na ćwiczeniach zazwyczaj rozwiązujemy różne zadania albo podejmujemy się wyjaśnienia różnych trudności. Wiadomo, że to właśnie ćwiczenia są najciekawsze, ponieważ najwięcej się na nich dzieje. Np. na dyslalii diagnozujemy, jaką wadę wymowy ma dziecko, a na gramatyce rozkładamy zdanie na części pierwsze :)

Czy Twoje studia pozwalają na podjęcie dodatkowej pracy czy pochłaniają cały czas?

To zależy od roku studiów oraz od tego, jak zostanie ustalony plan. Jest, oczywiście, możliwe podjęcie pracy, ale myślę, że w wymiarze 1-2 dni w tygodniu. Jest to jednak kwestia indywidualna. Często się zdarza, że osoby, które podejmują pracę, mają mniej czasu na systematyczną naukę.

Jakie zajęcia są najciekawsze?

Dla mnie najciekawsze są zajęcia z historii literatury i tematyki logopedycznej.

Jakiego typu osoby wybierają najczęściej ten kierunek?

Praca logopedy jest pracą z drugim człowiekiem, dlatego też osoby, które wybierają taką drogę, to osoby komunikatywne, wrażliwe i serdeczne. Natomiast, jeśli chodzi o zainteresowania, to co człowiek, to inne hobby. I wtedy jest najciekawiej :)

Czy zauważasz jakieś minusy tego kierunku?

Wszystko zależy od nastawienia do tych studiów. Niewątpliwie trudnością może być to, o czym wcześniej wspominałam, czyli bardzo duża różnorodność i tematyka zajęć.

Jakie są plusy?

Dużym plusem są wykładowcy, dla których ta praca jest pasją. Także to, że w czasie studiów jesteśmy zobowiązani do odbycia praktyk w gabinetach logopedycznych. Pokazują one, na czym naprawdę polega praca logopedy.

Czy wybrany przez Ciebie kierunek jest bardzo oblegany?

Nie jest łatwo dostać się na logopedię. Na mojej specjalizacji jest 26 osób. Na całym roku trochę powyżej 50. Proces rekrutacyjny jest dwuetapowy, pierwszy etap to wyniki z matury, a drugi to rozmowa kwalifikacyjna.

Co mogłabyś poradzić kandydatce na ten kierunek?

To jest kierunek, który wymaga systematycznej nauki. Ważnym jest, żeby rozwijać swoje umiejętności, czytając nowe publikacje logopedyczne, a także uczestniczyć w praktykach. Uśmiech i do przodu :)

Powiązane artykuły

HTML Button Generator