Pozwolić się zaskoczyć. O przyjmowaniu przeciwności

Pozwolić się zaskoczyć. O przyjmowaniu przeciwności

 

Pozwolić się zaskoczyć. O przyjmowaniu przeciwności

 
Czy dobre życie to takie, które przebiega zgodnie z planem i oczekiwaniami? Czy powodzenie i szczęście oznacza stan, w którym wszystko układa się po naszej myśli? Każdy potrzebuje dla poczucia własnego bezpieczeństwa mieć kontrolę nad swoim życiem – w przeciwnym razie towarzyszą nam odczucia bliskie astronaucie, który dryfuje w kosmicznej próżni. Potrzeba wpływu na własne losy jest przemożna i zasadniczo pozytywna. Jednak życie posiada margines nieprzewidywalności. Bywa różnie – raz wychodzi tak, a raz inaczej. Często te różnice mają miejsce w bardzo podobnych okolicznościach. Jeśli masz gorszy moment w życiu – jesteś zmęczona, zbyt często rozczarowana albo doświadczasz w nowym miejscu i otoczeniu obniżonej kompetencji – to prawo niepewności może Cię przytłaczać i irytować. W szczególnie trudnych sytuacjach może wręcz rodzić lęk. Warto jednak pamiętać, że jest ona również gwarantem wolności i nadziei. Skoro może skończyć się różnie w bardzo podobnych sytuacjach, to ta niejednoznaczność oznacza, że jest jakaś przestrzeń na nowe, na odmianę. Że warto próbować, bo nawet niedostrzegalna różnica – w działaniu, myśleniu czy w emocjach – może wpłynąć na odmianę rezultatu. To, że może być gorzej, oznacza również, że może być też lepiej.
 

Prawo nieprzewidywalności

 

Żeby jeszcze trochę oswoić prawo nieprzewidywalności, warto dostrzec, że na nasze życie mamy wpływ nie wyłącznie my same, ale również ludzie wokół (wraz z ich potrzebami i otwartością na współpracę) i związane z nimi okoliczności. Ocena tego stanu rzeczy również, w dużej mierze, zależy od naszego doświadczenia. Jeśli w relacjach z ludźmi częściej towarzyszy Ci rozczarowanie, nieufność lub jakaś inna trudność, fakt, że mogą oni mieć wpływ na Twoje życie będzie raczej trudny do przyjęcia i niepokojący. Za to doświadczenie ludzkiego wsparcia i wdzięczności w relacjach pozwala wręcz na odczucie ulgi na myśl, że nie tylko Ty sama przyczyniasz się do tego, jak toczą się Twoje losy i jak realizują się Twoje plany, ale możesz w tym liczyć na wsparcie innych. Mam nadzieję, że udaje mi się, jak dotąd, pokazać, że czasem to, co jednych będzie niepokoić, drugich ośmiela i wzmacnia. Jeśli uczciwie się zastanowić nad tym, to summa summarum całe szczęście, że nic w życiu nie jest zero-jedynkowe. Życie, choć jego jądro jest konkretne i trwałe, posiada jednak miękkie granice i to na tych granicach rozstrzyga się to, co nazywamy nadzieją, szczęściem, wolnością i zależnością.

Gdy z jakichś względów w życiu jest trudno i niebezpiecznie, chronimy się w tym, co stałe – szukamy trwałych i niezmiennych ram, sztywnych schematów, bezdyskusyjnych przekonań, które jak grube mury schronu ukryją przed tym, co rodzi obawy. W takim czasie warto o siebie zadbać i uważnie przyjrzeć się temu, co nas osłabia, co sprawia, że życie w swojej dynamice jest tak niepokojące. Einstein lubił mówić, że umysł jest jak spadochron – działa tylko wtedy, gdy jest otwarty. Wszyscy wiemy, że użycie spadochronu wymaga nie lada odwagi. Większość nigdy nie znajdzie się w sytuacji, gdy będzie on potrzebny. Tak samo można życie przetrwać w bezpiecznej, przewidywalnej strefie, tracąc jednak możliwość doświadczania tego, co czeka na nas na nieprzewidywalnych peryferiach.
 

Ciekawość - motor życia

 

Motorem życia niech będzie ciekawość, zwłaszcza w tych bardziej niepewnych chwilach. Może to być ciekawość ostrożna, z asekuracją albo nawet w tandemie, ale pozwól jej Tobą pokierować. Podejrzliwość wobec tego, co znowu się skomplikuje, spróbuj zastąpić ciekawością tego, co tym razem Cię zaskoczy. Wtedy jest szansa, że nawet sytuacje nieprzewidziane wykorzystasz jako okazję, by przeżyć coś nowego, nauczyć się czegoś nieznanego, doświadczyć tego, że możesz więcej, dłużej lub inaczej niż dotąd sądziłaś. Ciekawość i otwartość sprawia, że dużo łatwiej odpuszczać to wszystko, co majaczy na peryferiach, by ocalić to, co dla Ciebie stanowi jądro sprawy.

 Może początek roku to dobry moment, by zastanowić się, gdzie w Twoim życiu jest obszar dynamicznej zmiennej, a w jakich rejonach zależy Ci na stałości i przewidywalności? Z takim planem w dłoni łatwiej nawigować w życiu. Powodzenia!
 
 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator