Zanim wybierzesz pracę

Zanim wybierzesz pracę

Pewnie nieraz zdarzyło Ci się słyszeć pytania: „Kim chcesz zostać?”, „Wybrałaś już szkołę średnią?”; „Na jakie studia złożyłaś papiery?”. Możliwe, że nie przepadasz za takimi pytaniami, bo nie wiesz, co odpowiedzieć, nie masz konkretnego pomysłu – albo masz wiele pomysłów na siebie... Brzmi znajomo? Tymczasem to nie jest decyzja, którą musisz podjąć z dnia na dzień. Nawet lepiej, gdybyś tak nie zrobiła! Daj sobie przestrzeń do namysłu i czas na sprawdzenie różnych opcji. To sprawi, że ostatecznie wybierzesz najlepszą. Podjęcie decyzji pod presją może sprawić, że źle wybierzesz, a to potem może ciągnąć się za Tobą latami… A przecież nikt nie lubi robić czegoś wbrew swoim pragnieniom. Jeśli stoisz przed wyborem drogi zawodowej albo zaczynasz zastanawiać się, jaki zawód do Ciebie pasuje, to przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiednim wyborze. Będziesz musiała odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań – przydadzą się tutaj kartka i długopis ;)

  1. Pomyśl, jakie są Twoje zainteresowania – co sprawi, że nawet z pochmurny dzień wstaniesz z radością i energią do pracy? Konfucjusz, mędrzec z V wieku przed Chr., mówi tak: „Znajdź sobie pracę, która lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować”!
  2. W co lubisz się angażować?
  3. Określ swoje mocne strony. W czym jesteś naprawdę dobra?
  4. Przejrzyj w Internecie oferty pracy, przeczytaj, jakie są wymagania na dane stanowisko Pomyśl, co już potrafisz, a czego musiałabyś się nauczyć, aby za jakiś czas móc starać się o tę pracę
  5. Czy jest taka aktywność, którą mogłabyś robić nawet za darmo? Odpowiedzenie sobie na pytanie jeszcze lepiej określi, co jest Twoją prawdziwą pasją. Motywacja finansowa jest istotna, ale nie jedyna. Jeśli przyszły zawód będzie realizował (chociaż po części) Twoją pasję, wtedy szybciej będziesz się rozwijać, a co za tym idzie – więcej osiągniesz
  6. Jaki jest Twój temperament? Od niego zależy sposób Twojego funkcjonowania na co dzień. Zdefiniuj i nazwij konkretne cechy – pozwoli Ci to lepiej określić zawód, który najlepiej do Ciebie pasuje.
  7. Zastanów się, czy wiesz, na czym będzie polegała praca na wymarzonym stanowisku, jakie zadania Cię czekają, jaka jest charakterystyka takiego zawodu.
  8. Postaraj się dotrzeć do osób, które ukończyły dane studia lub pracują w interesującym Cię zawodzie. Możesz uzyskać wiele cennych informacji z pierwszej ręki.

Pamiętaj, że każda praca ma swoje zalety, ale i wady. Poznaj je, a dużo łatwiej będzie Ci podjąć najlepszą decyzję. Nie zapominaj, że nie musisz od razu znać odpowiedzi na wszystkie pytania, poza tym – nie będzie porażką sprawdzenie się w jakimś zawodzie i późniejsza jego zmiana. Jedne kobiety potrzebują więcej czasu, inne mniej, więc bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Niektóre rzeczy przyjdą z czasem. Szukaj swojej drogi i nie zniechęcaj się, Piękna! „Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się po co”. Mark Twain

Powiązane artykuły

HTML Button Generator