Każda z nas to zna. Dźwięk budzika wyrywa Cię ze słodkiego snu, otwierasz oczy i po prostu wiesz, że to nie będzie dzień, w którym podbijesz świat. Czujesz, że schody zaczną się już na etapie ubierania się, nie mówiąc już o przygotowaniu śniadania i zjedzenia go ze smakiem. Wiesz również, ile obowiązków czeka Cię tego dnia i być może wiele osób oczekuje od Ciebie, abyś była towarzyska, uśmiechnięta i pełna energii, a Ty marzysz tylko o tym, by wyłączyć budzik i udawać, że dzień tak naprawdę jeszcze się nie zaczął? Takie dni przydarzają się każdemu, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania, a nawet tego, czy jesteś posiadaczką psa lub nawet 10 uroczych kotów. Jednak chandra, czy też złe samopoczucie, to nie stan konieczny i ostateczny. Można, a nawet trzeba, się nim zająć. Co robić?
Krok 1. Obserwuj
Ważne jest, aby nie ignorować tego, jakie samopoczucie Ci towarzyszy i nie oceniać się za to. Myślę, że wiesz, o czym mówię. Jak często zdarzało Ci się, że danego dnia nie czułaś się najlepiej, ale, widząc znajomych lub członków rodziny w dobrych nastrojach, myślałaś: "Dlaczego ja czuję się beznadziejnie, a każda osoba wokół mnie zdaje się mieć dobry dzień?" Koniecznie przyjrzyj się swoim myślom podczas takich dni i postaraj się zapamiętać, że masz prawo czasami czuć się gorzej (nie jesteśmy robotami, prawda?), tak jak masz prawo skakać z radości, gdy najdzie Cię ochota.
Krok 2. Szukaj przyczyny
Gdy właśnie doświadczasz chandry, pomyśl, dlaczego się tak dzisiaj czujesz? Z początku może Ci być trudno wskazać konkretny powód i stwierdzisz, że nie masz pojęcia, co wprawiło Cię w taki a nie inny nastrój, jednak jestem pewna, że gdy się zastanowisz, odnajdziesz przyczynę lub przyczyny. Najczęściej na samopoczucie wpływa zarówno ilość czynników, jak i ich natężenie, dlatego nie zdziw się, jeśli do głowy wpadnie Ci wiele możliwych rozwiązań. Bardzo często owe rozwiązania dotyczą osobistych sytuacji, jednak można wyróżnić kilka uniwersalnych aspektów, które, mam nadzieję, pomogą Ci lepiej rozeznać się w powodach Twojego złego samopoczucia.
- "W zdrowym ciele, zdrowy duch".
Ciało i psychika to nie odrębne byty, a struktury wzajemnie na siebie oddziałujące. Pomyśl, czy np. ostatnio dobrze się wysypiałaś? Sen ma ogromny wpływ na samopoczucie, więc nie lekceważ jego korzyści. Wiem, że istnieją osoby, które potrafią spać kilka godzin na dobę i fakt niewyspania nie robi na nich żadnego wrażenia. Sama mam kilku takich znajomych i nie mogę się temu nadziwić. Cóż, nie wiem na jakiej zasadzie funkcjonują ich organizmy, ale wiem, czego potrzebuje mój, dlatego 8, a czasami 9 godzin snu to fundament mojego dobrego dnia. Zastanów się też, czy w ostatnim czasie zadbałaś o aktywność fizyczną (kiedy byłaś na dłuższym spacerze?), nawodnienie organizmu oraz zdrowe odżywianie. Jeśli doświadczasz już miesiączki, pamiętaj również, że zmiany hormonalne powodują obniżenie nastroju, dlatego zarówno kilka dni przed jak i w trakcie miesiączki możesz czuć się źle.
- Relacje z ludźmi, otoczenie i obowiązki.
Trudno zaprzeczyć, że kontakty z innymi osobami wpływają na samopoczucie. Wspólne chwile z bliskimi w domu lub czas spędzony z przyjaciółmi może dać mnóstwo dobrej energii, lecz każdy wie, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Pomyśl, czy Twój gorszy nastrój nie jest spowodowany sprzeczką z przyjaciółką poprzedniego dnia? Może ktoś powiedział Ci coś przykrego lub masz skomplikowaną sytuację rodzinną? Rzeczywistość szkolna również może czasami być przytłaczająca, ponieważ nauka to duży wysiłek dla organizmu. Czy Twoja chandra nie wynika ze stresu przed nadchodzącymi sprawdzianami lub projektami do przygotowania?
- Aktywność własna.
Mam tu na myśli wszystko to, co robisz dla własnej przyjemności. Może lubisz rysować, uprawiasz jakiś sport, fotografujesz, szyjesz, interesujesz się historią kina, czytasz książki lub piszesz własne historie? Czas poświęcony na hobby nigdy nie jest czasem straconym i zawsze pozostaje niewyczerpanym źródłem radości. Czy ostatnio zajmowałaś się tym, co naprawdę lubisz robić?
- Deszcz i inne zjawiska atmosferyczne.
Pogoda, jak każdy wie, też ma znaczenie i czy to pada deszcz ze śniegiem w grudniu, czy mocno grzeje słońce w lipcu, czujemy się inaczej. Warunki atmosferyczne mogą wpływać na Twój nastrój, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwa na zmianę pogody. W drugiej części artykułu zajmiemy się dalszymi krokami w radzeniu sobie z chandrą. Pokażę Ci, dlaczego tak istotne jest wyszukanie źródła złego samopoczucia oraz jak wykorzystać tę wiedzę, by poczuć się lepiej.