Dystanse interpersonalne

Dystanse interpersonalne

Może niejednokrotnie w miejscu publicznym ogarnęło Was pewne uczucie dyskomfortu, zniesmaczenia, niepokoju. Pewnie w autobusie, gdy do pełnego już pojazdu próbują wejść kolejni pasażerowie. Może w kościele podczas uroczystej niedzielnej mszy świętej, może w kolejce do sklepu, gdy za chwilę otworzą, a w środku czekają okazje i wyprzedażowe produkty? Ten moment, gdy czujesz na sobie oddech drugiej osoby, zupełnie obcej. Gdy często kilka osób napiera na Ciebie, będąc popychanymi przez innych. A gdy jeszcze Pan Bóg nie obdarzył Cię wysokim wzrostem, dodatkowo czujesz, że brak Ci powietrza, że trudno Ci oddychać. Takie sytuacje towarzyszą nam każdego dnia, często nie mamy na to wpływu. Zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego takie a nie inne uczucia towarzyszą nam wówczas? Dystans personalny to coś, co określa nasze naturalne zachowania w przestrzeni publicznej. Etolog Edward Hall opisał 4 dystanse personalne. Są one sposobem komunikacji niewerbalnej między ludźmi. Odległość jaką dwie osoby zachowują między sobą podczas rozmowy, spotkania określa stopień, bliskość relacji między nimi, stosunek emocjonalny.  Skracanie dystansu podczas rozmowy, spotkania może być nierzadko sygnałem okazywania emocji. Edward Hall wyróżnił 4 dystanse:
  • Dystans publiczny – powyżej 3,5 metra. Odległość zarezerwowana dla osób publicznych, pełniących ważne funkcję w państwie, np. król, prezydent
  • Dystans społeczny – 1,2-3,6 metra. Taką odległość staramy się zachowywać z osobami, których nie znamy, osobami, które mijamy w parku, urzędnikami, z którymi załatwiamy sprawy urzędowe, ze sprzedawcą w sklepie. Taki dystans stosujemy również do osób, które znamy, jednak nie wiążą nas z nimi bliższe relacje.
  • Dystans indywidualny – od 45 cm do 1,2 metra. Jest to sfera prywatna, do której dopuszczamy jedynie osoby, które lubimy, darzymy uczuciem. W takim dystansie dobrze czujemy się jedynie z członkami rodziny, przyjaciółmi i dobrymi znajomymi.
  • Dystans intymny – od 0 do 45 cm. To sfera najbliższa, opierająca się w dużej mierze na dotyku, zarezerwowana dla osób najbliższych, męża/żonę, chłopaka/dziewczynę, dziecko.
W życiu codziennym nierzadko trudno jest zachować owe dystanse, jednak przestrzeganie ich sprawia, że czujemy się bezpiecznie, czego właśnie Wam życzę.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator