Jak przełamać nieśmiałość?

Jak przełamać nieśmiałość?

W życiu często napotykamy sytuacje, w których znajdujemy się w otoczeniu nieznanych nam ludzi. Zmiana szkoły, urodziny znajomych, wyjazd na obóz... Jak poradzić sobie wtedy z nieśmiałością i poznać nowe osoby? Oto kilka wskazówek, z których sama korzystam. Myślę, że mogą Ci pomóc.
  • Zaakceptuj to, że jesteś nieśmiała. To cecha wielu osób. Nie traktuj jej jako czegoś negatywnego.
 
  • Na pierwsze spotkanie z nowym towarzystwem włóż coś, w czym dobrze się czujesz i co Tobie się podoba. Dostosuj jednak ubiór do okazji.
 
  • Wyobraź sobie, że jesteś pewna siebie. Pomyśl, że to, co Cię czeka, nie jest niczym trudnym. Na pewno miałaś już przed sobą trudniejsze zadania, ale sobie poradziłaś!
  • Pamiętaj, że stres w nowej sytuacji jest czymś normalnym. Wszyscy czują się zaniepokojeni przed spotkaniem z nowymi ludźmi. W towarzystwie na pewno znajdziesz kogoś, kto – podobnie jak Ty – jest nieśmiały. Postanów sobie, że np. chociaż raz się odezwiesz.
  • Nie musisz za wszelką cenę od razu zacząć rozmowy. Wystarczy, że się uśmiechniesz i przywitasz.
  • Nie myśl, że jesteś niechcianą. W nowym towarzystwie każdy chce wyjść jak najlepiej i poznać od razu jak najwięcej osób. Na pewno nikt nie będzie miał nic przeciwko temu, abyś podeszła i przyłączyła się do rozmowy.
  • Jeśli tylko Ty jesteś nową osobą, również tak nie myśl. Każdy na pewno jest Ciebie ciekawy i chętnie Cię pozna.
 
 • Pamiętaj, aby zawsze pozostawać sobą i odpowiadać na zadawane Ci pytania tak, jak naprawdę myślisz. Tylko w ten sposób ludzie będą mogli Cię poznać.
W moim przypadku powyższe wskazówki okazały się przydatne.  Mam nadzieję, że Tobie również pomogą. Pamiętaj, że przełamywanie nieśmiałości wymaga trenowania – unikając spotkań z innymi osobami, nie nauczysz się tego.  Nie zrażaj się początkowymi trudnościami, nie rezygnuj ze spotkań, wyjazdów. To doskonała okazja, aby zdobyć nowe doświadczenia, znajomości, może nawet przyjaźnie. 
 
Ilustrowała: Ola Skórka

Powiązane artykuły

HTML Button Generator