Trudne emocje. Jak radzić sobie z emocjami?

Trudne emocje. Jak radzić sobie z emocjami?

Trudne emocje. Jak radzić sobie z emocjami?

W części pierwszej wyjaśniliśmy, czym są emocje i do czego służą. Warto tutaj przypomnieć, że emocje towarzyszą nam w życiu, które w nas płynie. Potrzebne są również do tworzenia relacji z innymi ludźmi. Istnieje jednak wiele opinii, które mówią, że racjonalnym jest nie odczuwać emocji. Dotyczy to szczególnie trudnych, silnych emocji.

Przeczytaj nasz pierwszy artykuł z serii o emocjach:

Rodzaje emocji – czym są emocje i jak sobie z nimi radzić?

 

Problem z emocjami. Czy są złe emocje?

Spróbujmy się przyjrzeć tym przekonaniom:

1.      Złość, smutek, stany lękowe, przygnębienie to emocje, których nie mogę (nie wolno mi) odczuwać

2.      Kiedy czuję złość, lęk, smutek, staram się wymyślić coś, co pozwoliłoby mi o nich zapomnieć.

3.      Inni nie czują tego co ja.

4.      Niektóre emocje są złe.

5.      Emocje są zalewające, nigdy się nie kończą.

6.      Emocje są bez sensu.

7.      Tylko mięczaki odczuwają emocje.

8.      Przeżywanie emocji (szczególnie smutku) to wstyd.

9.      Trzeba być twardym, praktycznym nie warto użalać się nad sobą.

10.  Nadwrażliwość jest beznadziejna, przez nią nie potrafię normalnie żyć.

11.  Nie można otwarcie wyrażać tego, co się czuje.

12.  Trzeba się bronić przed trudnymi uczuciami, to oznaka siły.

 

Zrozum jak działają emocje, by poradzić sobie z emocjami

Spróbuj przypomnieć sobie, jak zachowywali się Twoi rodzice (dziadkowie, rodzeństwo), kiedy przeżywałaś różne emocje. Czy była zgoda na to wszystko, co przeżywałaś? Czy jako dziecko mogłaś być spontaniczna i radosna? Czy pocieszał Cię ktoś, kiedy płakałaś? Czy ktoś pytał, dlaczego się złościsz? Czy był ktoś, kto próbował Ci pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego tak się czujesz? Drugim ważnym aspektem jest to, jak osoby z Twojego otoczenia reagowały na swoje własne emocje. Czy dawały im dojść do głosu? A może w ogóle nie było na to miejsca? Odpowiadając sobie na te pytania będziesz mogła zobaczyć przekonania otoczenia, w którym wzrastałaś. To bardzo ważne, ponieważ żyjąc w tym otoczeniu „przesiąkłaś” określonymi przekonaniami na temat emocji. I nawet nie musiałaś słyszeć, jak sobie z nimi poradzić – można przecież wiele pokazać jedynie swoim zachowaniem. I tak, mogłaś zaobserwować, że mama, kiedy była zła, to dużo więcej sprzątała/ pracowała/ spała. Tata, kiedy przeżywał coś trudnego, zamykał się w swoim warsztacie i znikał na długie godziny. Brat, czy siostra wybuchali bez powodu. Aby się dobrze bawić, poczuć radość – trzeba było się napić alkoholu. Wszystkie te reakcje pokazywały Ci, jak należy się zachować, żeby poradzić sobie z emocjami. I niekoniecznie te zachowania były trafne, ponieważ mogły spychać emocje w głąb ciała i podświadomości, zamiast pozwolić im wypłynąć na powierzchnię.

 

Jak radzić sobie z emocjami? W jaki sposób przeżywać negatywne emocje?

Wyobraź sobie falę, która wzbiera, osiąga punkt kulminacyjny, a później opada. Podobnie jest z emocjami. Wzbierają, osiągają jakiś swój najwyższy punkt i opadają. Aby nie dać się porwać tej fali (nazywa się to porwanie emocjonalne) trzeba pamiętać, żeby zrobić dla niej przestrzeń. Innymi słowy: potrzebujesz dać sobie czas, miejsce, czasem zatrzymać się, usiąść. Najważniejsza jest jednak gotowość do wysłuchania tego, co fala emocji niesie ze sobą. Potrzebujesz być uważną na informacje, które przekazuje dana emocja.

 

Sposoby radzenia sobie z emocjami. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Poniżej parę przekonań, które pomagają przeżywać emocje:

  1. Wszystkie emocje, które przeżywam są ważne, nie ma dobrych i złych emocji.
  2. Wszystkie emocje, które przeżywam, przekazują mi ważne informacje.
  3. Chociaż niektóre emocje są trudne do przeżycia (złość, smutek, przygnębienie), pozwalam je sobie poczuć i posłuchać.
  4.  Inni przeżywają podobne uczucia, nie jestem sama z moimi emocjami.
  5.  Akceptuję moje uczucia.
  6.  Każde uczucie ma swój początek i kiedyś się kończy.
  7. Jestem otwarta na to, co się we mnie pojawia.
  8. Emocje kontaktują mnie z życiem, które we mnie płynie.
  9. Dzięki emocjom mogę tworzyć żywe relacje z innymi.

 

Panowanie nad emocjami

Przedstawiłam obszerną analizę emocji i metod radzenia sobie z nimi, szczególnie z tymi trudnymi jak złość, lęk czy smutek. Warto zauważyć, że emocje są nieodłącznym elementem naszej codzienności i mają znaczący wpływ na nasze działania, decyzje oraz relacje z innymi. Wbrew niektórym przekonaniom, nie istnieją 'złe' emocje - każda z nich niesie ze sobą cenną informację o nas samych i sytuacji, w której się znajdujemy. Zrozumienie, jak radzić sobie z emocjami, wymaga od nas nauki rozpoznawania i nazywania naszych uczuć, a także świadomości ich przemijającego charakteru. Kluczowe jest tu pojęcie uważności - umiejętności bycia obecnym z naszymi emocjami, bez ich tłumienia czy nadmiernej reakcji. Praktyki te pomagają w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i zapobiegają porwaniu emocjonalnemu, które może prowadzić do niekontrolowanych wybuchów emocji.

 

Jak na emocje wpływają dawne doświadczenia?

Ponadto, ważne jest zrozumienie wpływu naszych wczesnych doświadczeń na sposób, w jaki obecnie radzimy sobie z emocjami. Nasze reakcje często są echem dawnych nauczonych zachowań, obserwowanych u rodziców czy opiekunów. Dlatego też, praca nad emocjami może wymagać głębszego zrozumienia i przetworzenia tych wczesnych doświadczeń. Na zakończenie, warto podkreślić, że emocje, pozytywne i negatywne, są integralną częścią naszego życia. Są one nie tylko reakcją na to, co dzieje się wokół nas, ale również potężnym narzędziem, które pozwala nam lepiej zrozumieć siebie i nasze potrzeby. Nauczenie się, jak adekwatnie wyrażać i radzić sobie z emocjami, jest kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator