Q&A - Moje ciało

Mam pewien problem i nie wiem, co z tym zrobić. Mianowicie, od pewnego czasu czuję nieprzyjemną suchość i pieczenie w pochwie. Jaka jest na to rada?

Suchość pochwy to objaw, który może kobiecie mocno uprzykrzyć życie. Pochwa zdrowej kobiety produkuje śluz, którego rolą jest nawilżanie jej ścianek. Jest to istotne dla powstrzymania wnikania i mnożenia się w pochwie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz dla zmniejszenia tarcia tkanek o siebie, co mogłoby prowadzić do mechanicznych urazów. 
Suchość pochwy ma różne przyczyny Suchość może być zarówno objawem nieprawidłowości, jak i przyczyną stanów chorobowych. Nie jest to jednak symptom specyficzny dla jednego problemu ginekologicznego. Może mieć różne podłoże. Najczęściej, wiąże się z niedoborami estrogenów. Jest to stan charakterystyczny dla kobiet przekwitających, ale może dotyczyć także młodych dziewczyn, szczególnie w okresie przed miesiączką, gdy poziom estrogenów się naturalnie obniża. Inną przyczyną mogą być infekcje bakteryjne lub grzybicze. Nie można też wykluczyć podłoża alergicznego – np. uczulenia na substancje zawarte we wkładkach higienicznych czy proszku do prania. Suchość pochwy może też być wynikiem reakcji na niektóre przyjmowane leki – np. preparaty hormonalne (nie tylko stosowane jako antykoncepcja, ale również np. w przypadku leczenia uciążliwego trądziku), leki przeciwalergiczne (także te sprzedawane bez recepty), niektóre antybiotyki. Jeśli dokucza Ci suchość w pochwie, to prześledź wymienione powyżej możliwe przyczyny tego stanu i pomyśl, z czego może to u Ciebie wynikać. Jak w naturalny sposób poradzić sobie z suchością pochwy? W ramach metod domowych możesz zrezygnować z jednorazowych wkładek (alternatywą są wielorazowe wkładki bawełniane, które pierze się po użyciu), używać probiotyków ginekologicznych, nosić wyłącznie bawełnianą bieliznę praną w łagodnych środkach piorących (np. szare mydło bez dodatków zapachowych), zrezygnować z noszenia obcisłych spodni na rzecz spódnic, które pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza, a przez to zapobiegają infekcjom intymnym, prowadzić zdrową dietę (nadmiar cukru w diecie predysponuje do infekcji grzybiczych). Gdyby jednak mimo wdrożenia tych środków suchość się utrzymywała, niezbędna wydaje się konsultacja z lekarzem ginekologiem, który będzie mógł bezpośrednio ocenić sytuację i zidentyfikować źródło problemu. Wtedy można wdrożyć terapię najbardziej adekwatną w danej sytuacji, także w oparciu o środki farmakologiczne dostępne na receptę. 

Q&A - Męskim okiem

Jaką cechę kobiet uważasz za najbardziej atrakcyjną?

Inteligencję i bystrość umysłu.

Grzegorz, 26 lat

 

Prostotę ducha i taką prawdziwą szczerość, kiedy kobieta nie udaje, tylko jest sobą.

 

Andrzej, 21 lat

 

Najbardziej atrakcyjną cechą u kobiet jest dla mnie zdolność do poświęcenia.  Podoba mi się, gdy kobieta jest w stanie poświęcić się dla idei.

Michał, 24 lata

 

Przede wszystkim skromność! Jeżeli dziewczyna jest skromna, czyli nie wyrzuca na pokaz z siebie wszystkiego, co uważa w sobie za najlepsze, to znaczy, że jest świadoma własnej wartości. Mnie wtedy zazwyczaj ciekawi, co kryje się pod tą skromnością, a to zazwyczaj  zachęca do poznania bliżej owej skromnej dziewczyny 

Rafał, 16 lat

Zdolność rozmowy. Chyba 

 
HTML Button Generator