Romans kostiumowy

Romans kostiumowy

Jane Austen to chyba najbardziej rozpoznawalna autorka powieści obyczajowych, opisujących XVIII-wieczną Anglię. A pan Darcy to ikona filmów kostiumowych. Ta lista została stworzona z myślą o wszystkich fanach Jane Austen – stąd aż trzy propozycje to ekranizacje jej powieści. Jest także siedem innych romansów, które pokocha każdy, kto w  sercu ma miejsce dla historii z minionych epok.

A oto top 10 filmów, które warto zobaczyć:

  • „Duma i uprzedzenie” – film, którego nie trzeba przedstawiać, bestseller i jeden z najlepszych filmów kostiumowych, które powstały 
  • „Małe kobietki” (2019) – doskonale znana powieść Louisa May Alcott, przeniesiona na ekran, którą warto obejrzeć, chociażby dla genialnej Florence Pugh i Saoirse Ronan w rolach głównych
  • „Emma” (2020) – pełna humoru historia zamożnej, młodej damy, której nie spieszy się do zamążpójścia, i nawet jeśli historia Emmy jest nam już znana, film w reżyserii Autumn de Wilde ma niesamowitą scenografię i kostiumy, którymi nie sposób się nie zachwycić.
  • „Belle” (2013) – to film mało znany, ale genialnie maluje portret mało znanej części społeczeństwa, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w romansach; film tchnie świeżością i tym, którzy spragnieni są przełamania pewnych schematów, historia Belle i Johna na pewno przypadnie do gustu.
  • „Anna Karenina” (2012) – namiętna historia, ekranizacja powieści Lwa Tołstoja, o której słyszeli chyba wszyscy, a Joe Wright w świetny sposób przeniósł tę historię na ekran, doskonałą obsadą (Keira Knightley i Aaron Johnson) czyniąc z archetypowych postaci bohaterów z krwi i kości, którzy doskonale wpisują się w ten romans historyczny.
  • „Z dala od zgiełku” (2015) – romans kostiumowy, opowiadający o Batszebie, która odziedziczyła majątek po wuju i musi zawalczyć o swoje miejsce pośród innych właścicieli ziemskich, którzy w XIX-wiecznej Anglii byli lekceważąco nastawieni do kobiety zarządzającej majątkiem. Jest to także historia o wielkiej miłości.
  • „Maria, Królowa Szkotów” – odważna i niezwykle dojrzała, burzliwa historia młodej królowej Szkocji, nie brak w niej intrygi, emocji i śmietanki aktorskiej – w  rolę tytułową wcieliła się Saoirse Ronan, a jej rywalkę – Elżbietę I – Margot Robbie.
  • „Zakochany Szekspir” – młody kawaler bez grosza przy duszy zakochuje się w dobrze urodzonej damie, w dodatku obiecanej innemu mężczyźnie. To przepis na historię, która widza nie zawiedzie, a możliwość poznania bliżej życia jednego z najwybitniejszych twórców literatury, to połączenie gwarantujące sukces.
  • „Rozważna i romantyczna” (1995) – akcja filmu rozgrywa się w Anglii, w wieku XVIII, a opowiada o trzech siostrach, skupiając się na Elinor (Emma Thompson) i Marianne (Kate Winslet), które stanowią swoje przeciwieństwa – pierwsza jest rozważna, a druga romantyczna.
  • „Kochanice króla” – historia dwóch sióstr Boleyn, które zabiegają o względy króla Henryka VIII, film o niebezpiecznych związkach i tragizmie historii drugiej z sześciu żon króla Anglii, z niepowtarzalnymi Natalie Portman (Anne Boleyn) i Scarlett Johansson (Maria Boleyn) w głównych rolach kobiecych.

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator