Kreatywna nastolatka w pokoju

Co to jest kreatywność i dlaczego warto ją rozwijać?

 

Czym jest kreatywność, czyli - definicja kreatywności

Czy można jednym prostym zdaniem wytłumaczyć, czym jest kreatywność? To trudne zadanie. Definicji kreatywności jest sporo, ale najogólniej kreatywność to wymyślanie nowych pomysłów, jednak taka definicja nie oddaje złożoności tematu.

Kreatywność można także określić jako umiejętność twórczego myślenia. Tej umiejętności można się nauczyć, tak jak uczymy się prowadzenia samochodu czy mówienia w języku obcym. Jest to wspaniała informacja dla tych, którzy uważają się za osoby pozbawione kreatywności. Jednym nauka twórczego myślenia może przychodzić z łatwością, innym trudniej, jednak nikt nie jest tzw. „przypadkiem beznadziejnym”. Kreatywność jest dostępna dla wszystkich, trzeba się tylko jej nauczyć, a potem zdobyte doświadczenie podtrzymywać, wykorzystując ją w codzienności.

 

Czy kreatywny może być tylko artysta?

Słowo „kreatywność” wywodzi się od łacińskiego „creatus”, co tłumaczymy jako „twórczy”. Kreatywność niezaprzeczalnie związana jest z tworzeniem. Jest cechą, bez której artyści nie byliby w stanie tworzyć, pisać, malować itp., jednak kreatywność jest także cechą osobowości. Objawia się za pomocą wielorakich form. To np. tworzenie dzieł sztuki, pisanie powieści, wymyślanie innowacyjnych projektów, wprowadzanie innowacji technologicznych, tworzenie muzyki i wiele innych, ale nie tylko! Kreatywność nie jest zarezerwowana tylko dla osób, które uważają się za twórców i artystów.

 

Dlaczego warto rozwijać kreatywność?

Kreatywność przydatna jest w wielu dziedzinach życia. Możesz wykorzystać ją np. podczas wykonywania obowiązków domowych, na studiach, w szkole, w pracy czy po prostu w relacjach. Każdy z nas ma ją w sobie, czasami jednak jest jeszcze nieobudzona. Podstawą kreatywności jest wykorzystanie wyobraźni, a efektem może być pokonywanie własnych słabości i przekraczanie granic w życiu codziennym.

 

"Mięsień kreatywności" - jak ćwiczyć kreatywność?

Korzystanie z kreatywności podobne jest do korzystania z ciała. Podczas ruchu używasz wielu mięśni, a im więcej ruchu mają, tym bardziej się rozwijają, a wtedy chętniej z nich korzystasz. Podobnie jest z kreatywnością. Świat, w którym żyjesz, wymusza ruch, działanie i rozwijanie kreatywności. Ona wymaga myślenia poza wcześniej znanymi schematami, zachęca do wyjścia poza utarte rozwiązania, motywuje do burzy mózgów i w efekcie do odnalezienia innowacyjnych sposobów rozwiązywania problemów. Kreatywność zachęca do otwartości na różne perspektywy i ćwiczy umiejętność łączenia różnych idei w spójną całość.

Nawet absurdalne początkowo pomysły mogą okazać się trafne oraz wartościowe, więc nie warto być nadmiernie krytycznym wobec czegoś, co początkowo nie wzbudza naszego zaufania. Dzięki kreatywności zbierzesz bazę pomysłów, w której następnie możesz znaleźć i wybrać najlepsze rozwiązanie. Używając jej, możesz efektywniej pracować, ćwiczyć sprawność umysłu i tworzyć nowe formy rozwiązywania konfliktowych sytuacji.

 

Jak poznać, czy rozwijasz swoje kreatywne myślenie?

Kreatywnością nazwiemy również potencjał człowieka, zdolnego stworzyć coś nowego i wartościowego, przy czym nie musi być to coś innowacyjnego i ważnego dla wszystkich. Kreatywność dotyczy nawet banalnych czynności dnia codziennego. To może być coś bardzo małego, ale istotnego dla ciebie, co będzie związane z przełamaniem dotychczasowych schematów. To ma być twój, na początek mały, sukces, a potem coraz większy.

 

Kreatywny człowiek to odważny człowiek

Zauważ, że efekty ludzkiej kreatywności otaczają cię każdego dnia – są to produkty takie, jak smartfon, karta kredytowa, komputer i wiele, wiele innych, które są efektem pracy połączonej z twórczym myśleniem. To, co na początku twojej przygody z kreatywnością może być wyzwaniem to fakt, że aby kreatywność mogła zaistnieć, konieczna jest odwaga.

Chcąc być kreatywną, musisz pokonywać lęki i nie bać się pójścia pod prąd bylejakości.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator