Grupa osób wykorzystująca kreatywne myślenie w pracy

Kreatywność w pracy. W jakich zawodach kompetencje twórcze są szczególnie przydatne?

 

XXI wiek i potrzeba kreatywności?

Z poprzednich artykułów już wiesz, że są w tobie pokłady kreatywności, które warto rozwijać. Jeśli chcesz się przekonać, dlaczego warto wykorzystywać kreatywność, to odsyłam do tej wiedzy (linki tutaj). Kreatywność może, ale nie musi, być łączona z wymyślaniem wybitnych pomysłów na co dzień. Mamy 2024 rok i w pewnym sensie jesteśmy zmuszone, aby wykorzystać swoją kreatywność i wykazywać otwartość na nowoczesny świat. Szczególnie zauważalne jest to w świecie biznesu.

 

Jedna z kluczowych kompetencji 2025 roku

Mówiąc o kreatywności w kontekście zawodowym, warto żebyś wiedziała, że zalicza się ona do kompetencji poznawczych, czyli do kompetencji skupiających się wokół myślenia. Czy bycie kreatywną i twórczą kobietą w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie jest już zbędne? Otóż nie. Według World Economic Forum kreatywność, obok innowacyjności i oryginalności, znajduje się na 10 miejscu najważniejszych kompetencji, które będą obowiązywać w 2025 roku! A więc jak najbardziej kreatywność będzie potrzebna na rynku pracy. Obecnie sformułowanie „chcę mieć pracę” jest wypierane przez „chcę dać jakąś wartość innym poprzez moją pracę”.

 

Czy kreatywność w pracy ogranicza się do nieszablonowego podejście do problemów? Tak, ale nie tylko. Dlatego warto, abyś była twórcza, bo ta umiejętność przekłada się na twoje życie zawodowe.

 

Kreatywne branże

Są zawody, w których kreatywna postawa jest konieczna, są to m.in. pisarka, malarka, menadżerka, artystka, nauczycielka, opiekunka, copywriter'ka, ekspedientka, fotografka, piosenkarka, tancerka, aktorka, inżynier, badaczka, informatyk, logistyk, marketingowiec, przedstawicielka handlowa, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, architektka, specjalistka ds. cyber bezpieczeństwa, graficzka, projektantka mody, specjalistka ds. social mediów, animatorka kultury, wizażystka, makijażystka, scenarzystka, reżyserka i wiele, wiele innych

 

Twój wkład w rentowność i finanse firmy

Istnieją też obszary zawodowe, w których bycie innowacyjną nie jest niezbędne. Nie oznacza to jednak, że nie możesz rozwijać swojej kreatywności poza pracą. Wprost przeciwnie! Kreatywność to przede wszystkim potencjał człowieka i jak najbardziej przyda ci się poza pracą, np. do przełamywania utartych schematów działania. Bez względu na to, jakie jest twoje stanowisko, wiedz, że w pracy wykorzystujesz kreatywną cząstkę własnej osobowości. W każdym zawodzie jest szansa na przekształcanie zastanej sytuacji w taką, która daje pozytywne efekty, bo twoja kreatywna postawa jako pracownika może spowodować np. poprawę rentowności firmy, gdyż spora konkurencja na rynku pracy powoduje, że firmy muszą częściej i bardziej wychodzić poza znane sposoby docierania do konsumentów. Pracodawca, który marzy o sukcesie w prowadzeniu firmy, musi zatrudniać i polegać na kreatywnych rozwiązaniach swoich pracowników, w tym także kreując trendy.

 

Pracodawcy lubią elastyczność

Kreatywność to również umiejętność niestereotypowego myślenia, działania i zarządzania. Dzięki temu potrafisz elastycznie dostosować się do obecnie podejmowanych zobowiązań. Dostrzegając możliwe, inne punkty widzenia, możesz wspomóc współpracowników i wyciągnąć wnioski, które pozytywnie odbiją się na całym twoim dziale lub nawet na całej firmie. Zaangażowany i aktywny pracownik to cenny skarb dla pracodawcy, bardziej opłaca mu się zatrudnić kogoś, kto wykaże się twórczym myśleniem, kto jest gotowy zmieniać niedziałające schematy firmy. Ta kompetencja zawodowa szczególnie przydatna jest na stanowiskach decyzyjnych.

 

Ważna kompetencja miękka

A więc, jeśli zastanawiasz się, czy warto rozwijać własną kreatywność, nie powinnaś już dłużej się wahać. Pamiętaj, że kreatywność jest przydatna w wielu branżach i może być wykorzystywana na różne sposoby. Kobiety, poszukujące pierwszej lub kolejnej pracy, nie powinny zapominać, że umiejętność generowania pomysłów przyda się właściwie wszędzie.

 

 

Bibliografia:

World Economic Forum, These are the top 10 skills of tomorrow – and how long it takes to learn them.

Śledziewska K., Włoch R., Kompetencje przyszłości. Jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym, DELab UW, Warszawa 2019.

 

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator