Kreatywna nastolatka spędzająca wolny czas na czytaniu książki

Pomysły na kreatywne spędzanie wolnego czasu

Pomysły na kreatywne spędzanie wolnego czasu

Jeśli chciałabyś zgłębić temat kreatywności, to odsyłam do artykułu „Co to jest kreatywność i dlaczego warto ją rozwijać?” (tutaj link). Mając już tę wiedzę możemy przejść dalej: jakie są sposoby na kreatywne spędzanie czasu.

Po przeczytaniu poprzedniego artykułu, wiesz już, że kreatywność jest dostępna dla każdego, ale aby przynosiła zamierzone efekty w twoim życiu, musisz ją pobudzać i wykorzystać jak najlepiej potrafisz.

Poniżej seria pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas wolny, nie tylko w domowym zaciszu, ale i w większym gronie.

 

Odkryć kreatywny język

Czas spędzany w domu nie musi być nudny. Ucząc się nowego języka, czy też chcąc poćwiczyć go w praktyce, spróbuj napisać krótkie opowiadanie lub wiersz w języku obcym. Nie musisz w nim ograniczać się do logicznych sformułowań. Stwórz zdanie z użyciem nowych wyrazów, których nie używasz. Przydatny będzie słownik, przy okazji możesz nauczyć się czegoś nowego. Kto wie, może w ten sposób złapiesz bakcyla do twórczego pisania? Jeśli masz ochotę, podziel się efektem swojej pracy z bliskimi lub tutaj w komentarzu. Uczyć się języka i jednocześnie móc wyżyć się twórczo to świetny plan.

 

Malowanie i rysowanie - kreatywne spędzanie czasu w domu

Co jeszcze możesz robić w domu, aby mieć twórczy czas? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć kartkę papieru czy płótno, farby, kredki czy zwykły ołówek. Na początek narysuj lub namaluj kilkanaście kwadratów, a następnie w ciągu kilku minut postaraj się przerobić te kwadraty w coś konkretnego, domalowując coś lub zmieniając początkowy kwadrat w inny, nowy przedmiot. Dzięki temu zobaczysz, jak wiele różnych rzeczy można stworzyć ze zwykłego kwadratu. Jeśli chcesz, zachęć swoją przyjaciółkę, aby zostać w domu razem i pomalować.

 

Twórcze notatki

Spędzanie wolnego czasu w taki sposób, w jaki byś chciała, nie zawsze jest możliwe, szczególnie gdy każdą wolną chwilę poświęcasz na dokształcanie się. Rozwój kreatywności może przydać ci się w szkole lub na studiach, gdzie musisz przyswoić sporo wiedzy w stosunkowo krótkim czasie. Spróbuj kreatywnej metody robienia notatek, np. za pomocą mapy myśli, ale i innej metody, która przyjdzie ci do głowy. Kreatywne i pożyteczne – przyswoisz materiał, a jednocześnie możesz się dobrze bawić tworząc piękne, kolorowe notatki.

 

Spędzić czas na czytaniu

Gdy odczuwasz potrzebę, żeby zostać w domu i sięgnąć po ulubioną książkę, to wiedz, że czytać można na wiele sposobów. Pochłaniając kolejne strony powieści możesz w pewnym momencie się zatrzymać i zastanowić się nad możliwą kontynuacją tej historii – według ciebie. Szybko przekonasz się, jak przewidywanie rozwoju fabuły czy myślenie nad tym, jak zachowałabyś się w konkretnej sytuacji jest relaksujące, wciągające i twórcze. Oprócz tego, jest jeszcze jeden plus takiego „niezwykłego czytania” – rozwijasz swoje pojmowanie rzeczywistości, a w efekcie lepiej radzisz sobie w realnym życiu. Pozwól sobie odkrywać nowe, przyjemne z pożytecznym.

 

Nowe definicje

Jeśli lubisz wspólne spędzanie czasu ze kolegami i koleżankami, to ćwiczenie świetnie sprawdzi się właśnie w tej sytuacji, chociaż z powodzeniem wykonasz je również sama. Waszym kreatywnym zadaniem jest podanie jak największej liczby nowych definicji dla jakiejś znanej wszystkim rzeczy. Im więcej, tym lepiej. Na początku zadanie nie będzie sprawiało trudności, ale sens w tym, aby wymyślać dalej. Z każdą kolejną definicją będą pojawiać się zabawne i zaskakujące sformułowania. W kolejnej części tej zabawy warto pomyśleć nad coraz trudniejszymi opisami zjawisk czy przedmiotów.

 

Nowe miejsce, nowe spojrzenie

Jeśli czujesz się lepiej, gdy spędzisz czas poza domem, na świeżym powietrzu, to nie musisz jechać na zagraniczną wycieczkę, aby zobaczyć nowe miejsca. Jest ich więcej, niż ci się wydaje, nawet w twoim miejscu zamieszkania. Zacznij od małych kroków. Wybierz się na spacer tam, gdzie jeszcze nie byłaś lub byłaś bardzo dawno. Miej oczy szeroko otwarte, przyglądaj się wszystkiemu dookoła. Popatrz na to, co cię otacza, nowym spojrzeniem. Przypatruj się kolorom, kształtom, poczuj zapach. Zastanów się, co ci się podoba w tym miejscu, a co zmieniłabyś, aby poczuć się tam jeszcze lepiej. Dostrzeż piękno danego miejsca, mimo że na pierwszy rzut oka może nie być dostrzegalne. Jest mnóstwo rzeczy, których na co dzień nie dostrzegamy, a które poprawiają nastrój. Pozwól sobie na spontaniczną radość i zachwyt małymi rzeczami.

 

Inne sposoby na kreatywne spędzanie czasu?

To zaledwie niektóre pomysły na kreatywne spędzanie czasu wolnego. Istnieje tyle różnych metod, że żal byłoby nie spróbować chociaż części z nich. Można zacząć już teraz, wykorzystać to, co masz. Zrób listę swoich własnych pomysłów i systematycznie je realizuj, tym bardziej jeśli czujesz, że złapała cię bezczynność.

Na koniec jeszcze kilka innych pomysłów na kreatywne spędzanie wolnego czasu: nauczyć się grać w nową planszówkę, upichcić ciasto z własnego przepisu, posprzątać piwnicę, niepotrzebne rzeczy wyrzucić i zrobić miejsce na nowe, przerobić ciuszek z pomocą krawcowej, ułożyć puzzle z piękną grafiką, zaplanować nowe rzeczy na przyszłość, podnieść swoje kwalifikacje.

Mamy XXI wiek, a więc z łatwością znajdziesz w Internecie różnego rodzaju kursy.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator