Smutna siedząca dziewczynka nastolatka

Jak radzić sobie z odrzuceniem lub zakończeniem związku?

Jak poradzić sobie z odrzuceniem lub zakończeniem związku? 

Cześć, tu Gabi. Prawie każdy doświadczył kiedyś jakiegoś rodzaj odrzucenia. Wiemy, jak to potrafi być trudne. Ty pewnie też wiesz, jak trudno zaakceptować fakt, że zostałaś pominięta w relacji, odtrącona czy wyrzucona poza jakąś grupę. Nie ma w tym nic w tym dziwnego, bo każdy chce być kochany i akceptowany. Jak więc poradzić sobie z odrzuceniem? Czy jest jakieś rozwiązanie, które sprawi, że cierpienie związane z odrzuceniem będzie mniejsze? 
 
 

Doświadczasz odrzucenia... i co dalej?

Musimy zacząć od trudnego stwierdzenia, że odrzucenia nie da się całkowicie wyeliminować. Jeśli myślisz, jak tego uniknąć, to należy sobie uświadomić, że jest to nieodłączna część życia. Nawet jeśli masz wspierającą rodzinę, kochanego partnera czy wiernych przyjaciół, zawsze może dojść do sytuacji, w której poczujesz się odtrącona. 

 W takich momentach normalne jest, że może pojawić się poczucie osamotnienia, obawa, smutek i myśli, że np. nie jesteś nikomu potrzebna. Zazwyczaj tego typu emocje po jakimś czasie znikają albo chociażby zmniejsza się ich intensywność, masz wtedy szansę na powrót do lepszego samopoczucia. Jednak może też być tak, że stan przygnębienia długo się utrzymuje, a ponadto wywołuje w tobie inne negatywne myśli i odczucia. Jest to znak, aby przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i nad tym popracować. 

Przedstawię Ci kilka sposobów i wskazówek, które pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, po doświadczeniu bycia odrzuconą. Swego rodzaju żałoba po zakończeniu ważnej dla ciebie relacji (nie musi to być jedynie relacja romantyczna) jest całkowicie normalnym i zdrowym zjawiskiem. 

 W odzyskiwaniu lepszego samopoczucia po rozstaniu nie chodzi o zapomnienie i usunięcie z pamięci wszystkiego co kojarzy się z tą relacją, ale o akceptację. Nie jest dobrym pomysłem bardzo szybkie rozpoczynanie kolejnej relacji, która będzie miała nam zastąpić tę zakończoną. Taki wybór zaszkodzi nie tylko tobie, a i twojemu nowemu partnerowi. 

 

Co zatem zrobić, aby sobie pomóc? - sposoby na to jak radzić sobie z odrzuceniem 

Na początku musisz zaakceptować fakt, że będzie inaczej w twoim życiu niż kiedyś, ale pamiętaj, to, że będzie inaczej, nie zawsze oznacza, że będzie gorzej. Poza tym ten stan nie będzie trwał wiecznie, to pewien etap twojego życia. Za jakiś czas spojrzysz na to inaczej. 

 Później zacznij robić rzeczy, na które być może wcześniej nie miałaś czasu lub możliwości. 

 Jeśli potrafisz całe dnie spędzać, analizując co zrobiłaś źle, tym razem odpuść. Warto wyciągnąć wnioski na przyszłość, ale nie warto zamęczać siebie potencjalnymi scenariuszami, które już się nie przydadzą. Rozważając wszelkie możliwe szczegóły, analizując zarówno swój prawdziwy jak i rzekomy wpływ na sytuację i myśląc o tym „co by było, gdyby” sprawiasz, że będzie ci trudniej wrócić do normalności i zaakceptować sytuację. 

Możesz bardziej skupić się na swoich potrzebach i ułóż swój dzień tak, jak ty tego chcesz. Podejmuj swoje wybory w sposób, który służy twoim potrzebom. 

 

Poczucie własnej wartości

Otocz siebie czułością. Nie odrzucaj trudnych uczuć, one chcą ci coś zakomunikować. Pokochaj tę odrzuconą część siebie. Zastosuj np. metodę zapisywania prawdziwych stwierdzeń na twój temat, o których ciężko ci pamiętać w trudnych momentach. Niech będzie to zdanie np. „Mimo, że rozstałam się z chłopakiem, to ja nadal siebie kocham i doceniam to, jaka jestem”. To pomoże Ci przypomnieć sobie, że cały czas jesteś wartościową osobą. 

 

Dla wielu jedną z najlepszych metod na radzenie sobie z rozstaniem będzie rozmowa z bliską osobą. Możesz dzięki niej otrzymać wsparcie, jak również zmniejszyć napięcie towarzyszące przeżywaniu samej tych trudnych emocji. Bez względu na to, czy będziesz chciała rozmawiać o zakończonej relacji z innymi, czy też nie, warto utrzymywać kontakt z otoczeniem i nie zamykać się na oferowane wsparcie z zewnątrz.

  

Dobrym sposobem może również okazać się skorzystanie z pomocy terapeuty. Jest to przydatne wsparcie w radzeniu sobie z rozstaniem, pomaga uporządkować chaos myśli. 

 

Powiązane artykuły

Zakochanie i seks - czy warto?

Zakochanie i seks - czy warto?

Pierwsze miesiące w małżeństwie
pixabay.com

Pierwsze miesiące w małżeństwie

Niedojrzali chłopcy

Niedojrzali chłopcy

HTML Button Generator