Wdzięczność pomimo trudności

Wdzięczność pomimo trudności

Wdzięczność pomimo trudności

 

Wdzięczność jest emocją, która kieruje nas ku docenianiu życia. Możesz ją czuć w stosunku do siebie, innych ludzi, Boga. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że praktykowanie jej niewiele zmieni, jednak kryje się za nią ogromny wpływ nie tylko na poczucie szczęścia, podejście do życia, ale nawet na codzienne funkcjonowanie. Z wielu definicji szczególnie wyraźnie przemawia do mnie ta, której autorem jest Roberta Emmons: „Wdzięczność to afirmacja dobroci, która nas spotkała i która nas spotyka co dzień”.

 

Praktykowanie wdzięczności

Sensem praktyki wdzięczności jest poświęcanie uwagi, czyli zauważanie różnych rzeczy w Twoim życiu, które być może zdarza Ci się na co dzień pomijać. Gdy jesteś wdzięczna, Twoja uwaga skupiona jest na tym, co dobre. Powoduje to, że „szara” codzienność zamienia się na docenienie wszystkiego, co masz. Nie chodzi o to, aby ignorować trudne sytuacje, z którymi musisz się zmierzyć, ale aby przekierować myśli na to, co rzeczywiście istotne. Uwaga jest istotna, gdyż nie możesz być wdzięczna za to, czego nie dostrzegasz. W codzienności nietrudno pominąć różne rzeczy, ludzi i wydarzenia. Wszystko można traktować jako coś oczywistego, wtedy nie szukamy powodów do wdzięczności tu i teraz, ponieważ zawsze wydaje się, że dopiero w przyszłości będziemy mogły być zadowolone z tego, co mamy i z miejsca, w którym jesteśmy.

Myśl, że będziesz wdzięczną dopiero, gdy wszystko będzie według Ciebie na swoim miejscu powoduje, że tracisz z oczu chwilę obecną, a w tym też i osobę, którą teraz jesteś. Nierzadko możesz czekać na wielkie momenty, spektakularne wydarzenia, żeby głębiej odczuwać  zadowolenie, ale wtedy omija Cię wszystko to, co się dzieje tu i teraz.

W praktykowaniu wdzięczności chodzi o to, żeby nie przezywać jej tylko od święta, ale na co dzień. Jest  ona bowiem odpowiedzią na dostrzeganie ważności każdego dnia, wydarzeń, rzeczy, bez względu ich na skalę. Największy zaś potencjał tkwi w dostrzeganiu wartości w obu stanach – chwilach wielkich szczęśliwości, jak i codziennych małych smaczkach. Chodzi o sytuację, gdy umiemy przyjmować życie z całym wachlarzem dobrych i słabszych sytuacji.

Jeśli słyszysz o tym po raz pierwszy, może to wydawać się dziwne lub nawet głupie, jednak wszystkie niekorzystne wydarzenia uczą nas dużo, czasem nawet więcej, niż te dobre. To właśnie dzięki trudniejszym momentom możesz być w stanie docenić to, co w Twoim życiu dobre.

„Bądź wdzięczny za trudne chwile. Pozwalają Ci wzrastać …

Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia. Dają Ci szanse na poprawę…

Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie. One budują twoją siłę i charakter …

Bądź wdzięczny za swoje błędy. Przekazują Ci cenne lekcje…”

 

Wdzięczność rodzi szczęście

 

Gdy praktykujesz wdzięczność, pogłębia się poczucie szczęścia, w danej chwili jesteś bardziej zadowolona ze swojego życia. Jeśli wcześniej tego nie robiłaś, to gdy w końcu uznasz, że Twoje życie już teraz ma w sobie pozytywne wartości i dobrych ludzi w około, jest to dobry moment ażeby się tym ucieszyć i kontynuować rozwój. Wdzięczność daje poczucie pełni i nie pochodzi to z zewnętrznych okoliczności czy przypadku, lecz z środka. Praktyka wdzięczności wprowadza Cię niejako w taki trening umysłu, że z upływem czasu staje się to coraz łatwiejsze i pojawia się zwycięstwo pozytywnych odczuć ponad przykrymi i trudnościami, także wiąże się z zmniejszeniem lęku. Wyrobienie w sobie uważności i wdzięczności daje okazję do skupiania się na dobru, którym jesteś otoczona, a którego możesz być nieświadoma. Ponadto, prowadzi do lepszego samopoczucia i dobrego nastroju.

Jest dla Ciebie trudne odczuwanie wdzięczność za drobne sprawy? Zacznij od tego, że nie będziesz przejmowała się tym faktem, gdyż wdzięczności, jak i innych rzeczy można się po prostu nauczyć. Rozpatrując to w ten sposób, nie jest do końca istotne to, czy jesteś młodsza czy starsza, ucząca się, pracująca czy bezrobotna. Niezależnie od tego, czy pochodzisz z bogatej czy uboższej rodziny, jeśli dziś się obudziłaś i Twoje serce bije, możesz spojrzeć na otaczający Cię świat, na chmury, drzewa, słońce, najbliższych, ulubiony obraz, pyszną herbatę, swój obiad jako na powód do wdzięczności.

Wdzięczność może być za wszystko i jest ona dostępna dla każdego.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator