Czy każdy problem w związku można rozwiązać samemu?

Czy każdy problem w związku można rozwiązać samemu?

Kluczową kwestią jest uświadomienie sobie, że w budowaniu związku bardzo ważna, a może i najważniejsza, jest komunikacja. Komunikacja to nie tylko słowa, wypowiadane do naszej drugiej połówki, ale też nastawienie, z jakim mówimy, intencja, która przyświeca tej wypowiedzi; ważne jest to, czy naprawdę chcemy usłyszeć głos drugiej osoby, poznać jej punkt widzenia, a nie tylko przedstawić swoją rację. Dobra komunikacja w związku, wypracowywana nierzadko latami, w konfliktowych sytuacjach może okazać się ratunkiem, potrafi zapobiegać dalszemu rozwojowi kłótni, narastaniu trudnych i raniących uczuć.
 
Problemy, które pojawiają się w relacji uczuciowej, mają różny charakter, bo różni są ludzie, którzy związek tworzą. Są jednak pewne uniwersalne rady, które pomogą w tworzeniu związku, będącego bezpiecznym, autentycznym, troskliwym miejscem wzrastania. Czymś, co z pewnością pomoże Wam tworzyć relację, jest unikanie tzw. „cichych dni”. Niepodejmowanie rozmów o trudnych sprawach jest drogą donikąd. Brak rozmów równoznaczny jest z brakiem rozwiązania problemów. Danie sobie czasu na pobyt w samotności jest potrzebne, aby przerobić w sobie trudne kwestie i ochłonąć, ale ważne, żeby „ciche dni” nie przerodziły się w „ciche miesiące” albo „ciche lata”. Ponadto kłótnie nierozwiązane na czas będą się kumulować i nabierać coraz poważniejszych wymiarów. Natężenie nierozwiązanych problemów może w pewnym momencie eskalować do takiego stopnia, że nie będziecie mieli zasobów, żeby samodzielnie poradzić sobie z trudnymi sprawami. Przedłużający się kryzys związku może skutkować zakończeniem relacji.
 
Nie ma jednej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Jednak na pewno prawdą jest, że zawsze powinno się mieć odpowiednią optykę, to znaczy, żeby nigdy nie walczyć przeciwko swojemu mężowi/żonie, ale żeby razem walczyć przeciwko pojawiającemu się problemowi. Według badań aż 80% par przeżywających kryzys, bez pomocy z zewnątrz rozejdzie się w przeciągu do pięciu lat. Są sytuacje, których możesz nie być w stanie rozwiązać sama, bez fachowej pomocy. Kiedy myślisz, że terapia dla par mogłaby poprawić sytuacje Waszego związku, przemyśl poważnie tę kwestię, a następnie nie przeciągaj podjęcia decyzji, bo zwlekanie z decyzją o podjęciu pracy nad związkiem pod kierunkiem
psychologa może działać na waszą niekorzyść. Zdaniem fachowców profesjonalna terapia par musi sięgać przyczyn problemów w związku, a nie tylko dotykać powierzchownych objawów, ponieważ jeśli ktoś ma np. z okresu dzieciństwa nieprawidłowe wzorce budowania relacji (uświadomione lub nie), to często będzie to odzwierciedlać się w nieumiejętności dojrzałego prowadzenia własnego związku uczuciowego później, w dorosłym życiu.
 
Jeśli chcesz zaproponować Twojemu mężowi/żonie rozpoczęcie terapii dla par, pamiętaj, że ważny jest sposób, w jaki to zrobisz. Poza tym należy pamiętać, że terapia psychologiczna nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie! Trzeba być wdzięcznym, że mamy okazję w czymś takim uczestniczyć i podziękować samemu sobie, że chcemy zawalczyć o swoje i o wspólne dobro. Niestety, rzadko próby naprawy relacji na własną rękę zdają egzamin, ponieważ są chaotyczne, bez konkretnego planu działania. W tym wszystkim tak naprawdę chodzi o dobro, szczęście i miłość. Warto walczyć o siebie i drugą osobę, której przyrzekało się miłość, wierność i uczciwość małżeńską i to, że będziecie razem aż do śmierci.Być może powstrzymuje Cię przekonanie, że trzeba samej poradzić sobie z problemami, nawet za wszelką cenę, i nie wciągać w to innych ludzi. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie! Pamiętaj , że są ludzie, którzy dobrze Ci życzą, których interesuje Twoje życie. I są osoby, które pomogą Ci spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, może to być terapeuta, psycholog, mediator.
 
I na koniec, lecz nie mniej ważne: kryzys jest punktem zwrotnym i ma w sobie potencjał do dobrej zmiany. Taka perspektywa pomaga podejść do problemów i konfliktów w bardziej świadomy i optymistyczny sposób, co przełoży się w efekcie na szczęśliwsze życie.
 

Powiązane artykuły

pixabay.com

Czy jesteś mistrzynią zamartwiania się?

Idealny mężczyzna siedzący na klifie z kobietą

Uniwersalne cechy dobrego kandydata na męża

HTML Button Generator