Dziewczyna pod presją społeczną. Jak radzić sobie z presją społeczną?

Jak radzić sobie z presją społeczną i oczekiwaniami rodziny, dotyczącymi wyboru studiów?

Jak radzić sobie z presją społeczną i oczekiwaniami rodziny, dotyczącymi wyboru studiów?

Zajawka: „Hej, Piękna, tu Gabriela. Mierzysz się z presją otoczenia? W jakich obszarach to dostrzegasz? Dziś słów kilka o jednym z bardziej istotnych momentów w dorosłym życiu – o wyborze studiów. Przełomowe momenty łatwo stają się przedmiotem oczekiwań ze strony innych i momentem otrzymywania, często nieproszonych, rad. Jak to wyważyć i podejść do tematu z szacunkiem i nie raniąc siebie?”

 

Presja otoczenia dotycząca wyboru studiów

Zdarzają się sytuacje, gdy presja może być psychologicznym motorem napędowym i motywacją do podejmowania wyzwań. Należy jednak być ostrożną, aby nie wpaść w błędne koło, gdyż problem pojawia się gdy presji, którą czujemy nacechowana jest negatywnymi emocjami. W dłuższej perspektywie może spowodować to przykre konsekwencje.

Jedną z decyzji, obarczonych niemałą presją, jest decyzja o wyborze kierunku studiów. Pewnie wiesz, że na pytanie, jakie studia wybrać, składa się wiele czynników. Są osoby, które wybierając studia wiedzą, co chcą robić, mają określone założenia i plany na przyszłość, związane z danym zawodem. Można
powiedzieć, że znajdują się w łatwiejszym położeniu w porównaniu z osobami, które przed wyborem uczelni nie wiedzą jeszcze, co chcą w życiu robić, ani jak pokierować swoim rozwojem. Ta druga grupa szczególnie podatna jest na namowy rodziny albo innych osób z otoczenia, które myślą, że mają idealny plan na twoje życie, a nie zawsze tak jest.

 

Jak radzić sobie z presją społeczną

Zła informacja jest taka, że często nie bardzo masz wpływ na osoby w twoim otoczeniu, ale dobra informacja jest taka, że masz wpływ na własne wybory i działania. Jak radzić sobie z presją społeczną i oczekiwaniami rodziców, dotyczącymi wyboru kierunku twoich studiów?


1. Umiejętność radzenia sobie z presją nie jest łatwa, ale na szczęście jest do nauczenia się, tak jak
każda inna umiejętność, do której potrzeba czasu i systematyczności i pozytywnego myślenia, aby to sobie wypracować.
2. Praca nad wpływem presji społecznej, często wiąże się z głębszym poznaniem siebie, wtedy łatwiej możesz dowiedzieć się, co jest twoim pragnieniem, a co tylko oczekiwaniem narzuconym ci z zewnątrz, któremu być może nieświadomie ulegasz.
3. Asertywność to cenna umiejętność, dzięki której możesz dbać o siebie i ograniczać nie zawsze
pozytywny wpływ otoczenia na twoje działania.
4. Aby niwelować trudności, związane z odczuwaniem negatywnej presji, warto skupić się na poszukiwaniu i rozwoju swoich zainteresowań. Warto zdawać sobie sprawę z tego w czym jesteśmy naprawdę dobre, ma to ogromny wpływ na to w jaki sposób postrzegamy same siebie. Poczucie własnej wartości i pewność siebie są ważnymi elementami w radzeniu sobie z presją ze strony otoczenia.
5. Jeśli masz poczucie, że całkowicie nie radzisz sobie z presją i emocjami związanymi z jej szkodliwym wpływem, dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia.

 

Podejmuj przemyślane decyzję przy wyborze studiów

Wiedząc, że presja otoczenia lub rodziców może być decydująca przy wyborze studiów, szczególnie gdy nie masz jasnego planu na swoją drogę zawodową, tym bardziej należy być dla siebie wyrozumiałą i pytać siebie o to, czego się chce od życia. Można tez próbować przez zaprzeczenie – czego nie chcesz i eliminować te wybory, aż w końcu zostanie jakaś pula obszarów, w których warto się rozwijać. Ważną wskazówką, aby wybierając studia nie robić czegoś wbrew sobie, może być skupienie się na tym, jakie masz umiejętności i zasoby.

 

Weź pod uwagę różne rzeczy, ale wybierz sama!

Rodzice chcą, aby ich dzieci podejmowały dobre decyzje, dlatego nierzadko możesz słyszeć różne rady, w tym również te o studiach. Warto wziąć pod uwagę zdanie swojego autorytetu, ale to nie oznacza, że musisz zrobić dokładnie tak, jak mówi. Chodzi o to, aby własna rodzina byla wparciem, ale już niekoniecznie podejmowała decyzje za młodych dorosłych.

 

Dbaj o swój rozwój na wielu płaszczyznach

To, co warto mieć na uwadze, myśląc o dalszej edukacji to fakt, że wybór konkretnego kierunku studiów nie zamyka możliwości rozwoju w innych dziedzinach. Oprócz konkretnych zawodów, jak np. prawnik czy lekarz, których wykonywanie wiąże się z ukończeniem studiów, duża część rynku pracy działa na zasadach umiejętności czy kwalifikacji, które możesz zdobyć, nawet nie studiując danego kierunku.

 

Nie poddawaj się!

Tak więc, Piękna, dbaj o swój rozwój, słuchaj swojej intuicji, odkryj, w czym jesteś dobra i czy chcesz rozwijać to przez studia na uczelni. Wysłuchaj rad, ale nie przyjmuj ich bezkrytycznie, pomyśl, którym osobom na tobie zależy i komu ufasz, wtedy można podzielić się swoimi rozterkami z takimi osobami. Na koniec pamiętaj, że pierwszy wybór studiów nie musi być tym jedynym. Czasem człowiek się myli i może następnym razem wybrać inaczej. Bądź dla siebie wyrozumiała i patrz, czy to, czemu się poświęcasz, rozwija cię.

 

Jeśli zastanawiasz się nad kierunkiem odpowiednim dla Ciebie, przeczytaj:

Psychologia- studia marzeń?

Studia za granicą - czy to dobra opcja dla Ciebie?

Studia językowe - czy to coś dla mnie ?

Kierunki studiów: psychologia

Kierunki studiów: informatyka

Powiązane artykuły

HTML Button Generator