Kierunki studiów: psychologia

Kierunki studiów: psychologia

Psychologia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w roku 2016/2017. Nic w tym dziwnego - dotyczy ona przecież każdego z nas. Jest też jedną z najlepiej spopularyzowanych dziedzin nauki, co zawdzięczamy nie tylko licznym książkom i poradnikom psychologicznym, ale również serialom i filmom, które coraz częściej poruszają tematy ludzkiej psychiki i robią to w sposób niezwykle przyciągający, o czym świadczy tak duża liczba studentów tego kierunku. Jeśli i Wy zastanawiacie się, czy są to studia dla Was, przeczytajcie wywiad z Ulą, studentką psychologii.
 

Monika Kogut: Dlaczego wybrałaś taki kierunek?

Urszula Zalewska: Przed psychologią studiowałam pedagogikę na specjalności edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Na tym kierunku pojawiło się kilka przedmiotów związanych z psychologią i wtedy już bardzo mnie one interesowały. Gdy ukończyłam I stopień pedagogiki, postanowiłam spróbować z psychologią. Już od pewnego czasu interesuje mnie to, jak funkcjonuje psychika człowieka, a dzięki tym studiom mogę się bardzo dużo dowiedzieć.
 

Co można robić po studiach psychologicznych?

Możliwości jest bardzo wiele, choć wiem, że najczęściej w głowie pojawia się obraz osoby pracującej w gabinecie, przed którą (np. na łóżku) leży pacjent opowiadający o swoich problemach. To, w jakim miejscu i z jakimi osobami będzie pracował psycholog, zależy od decyzji, którą "ścieżką" chce pójść. W trakcie studiów wybiera się określoną specjalność. Przedstawię Ci pokrótce te, z których mogę wybierać na mojej uczelni. Jedna z nich to psychologia kliniczna. Po ukończeniu tej specjalności (konieczne jest jeszcze zrobienie studiów podyplomowych z psychologii klinicznej) można zostać np. psychoterapeutą, czyli pomagać ludziom z zaburzeniami psychicznymi. Możliwa jest również praca w szpitalach, placówkach leczenia uzależnień, w ratownictwie lub w interwencji kryzysowej. Druga z możliwych ścieżek to wspomaganie rozwoju i kształcenia. Jeśli chcesz pracować jako psycholog szkolny - to jest ścieżka dla Ciebie. Wybierając ją, możesz też pracować jako doradca w środowisku rodzinnym, szkolnym lub w zakładzie pracy. Możesz prowadzić różnego rodzaju szkolenia dot. rozwoju osobistego, pracować w domu dziecka lub iść w stronę coachingu. Trzecia ze specjalności to stosowana psychologia społeczna. To dla kogoś, kogo interesują tematy takie jak: agresja, przywództwo, funkcjonowanie w społeczeństwie - i kto chciałby tworzyć kampanie społeczne. Psycholog społeczny to osoba, która potrafi rozpoznać potrzeby i problemy społeczności oraz reagować na nie.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

Jeśli chodzi o mnie, nie doświadczyłam negatywnych zaskoczeń - być może dlatego, że są to moje drugie studia, więc co nieco już wiem o tym świecie. Pozytywnie zaskoczyło mnie, że tak wiele poruszanych na studiach tematów było po prostu interesujących. Również to, że często z własnej woli sięgam po dodatkową literaturę związaną z tym kierunkiem.

Jak wygląda siatka zajęć?

Ponieważ studia na mojej uczelni są jednolite, magisterskie - trwają 5 lat - liczba przedmiotów w semestrze nie jest przytłaczająca. 1 lub 2 dni w tygodniu mam wolne. Wykłady najczęściej nie są obowiązkowe, jednak ćwiczenia już tak – jest na nich sprawdzana obecność i do zaliczenia konieczne jest np. przygotowanie prezentacji lub napisanie kolokwium i zdobycie odpowiedniej ilości punktów.

Czy Twoje studia pozwalają na podjęcie dodatkowej pracy, czy pochłaniają cały czas?

Mój plan zajęć zdecydowanie pozwala na dodatkową pracę. Teraz nie pracuję, ale kilkoro z moich znajomych studiuje, pracując jednocześnie na pół etatu, a niektórzy nawet kończą równolegle drugi kierunek.

Jakie zajęcia są dla Ciebie najciekawsze?

Najciekawsze są dla mnie przedmioty ściśle powiązane z moim kierunkiem, np. psychologia społeczna, psychologia procesów poznawczych, psychologia rozwoju człowieka. Aktualnie jestem na 2 roku, dlatego wiele z ciekawych przedmiotów jeszcze przede mną. Bardzo dobrze wspominam zajęcia z umiejętności interpersonalnych, gdzie w małych grupkach dyskutowaliśmy na temat emocji, uczuć, stereotypów i wielu innych spraw.

Jakiego typu osoby wybierają najczęściej ten kierunek?

Wydaje mi się, że najczęściej są to osoby chcące bardziej poznać siebie, zainteresowane rozwojem osobistym i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Zwykle cechuje je refleksyjność,  wrażliwość na drugiego człowieka i chęć poznania własnych mocnych i słabych stron.

Czy widzisz jakieś minusy tego kierunku studiów?

Pewną trudnością jest dla mnie obowiązkowa statystyka, jednak wierzę, że wysiłek włożony w naukę tego przedmiotu się opłaci. Wszystkiego można się nauczyć, jeśli tego chcemy.

Jakie są zalety Twoich studiów?

Ciekawe treści, dzięki którym można dużo lepiej zrozumieć zarówno otaczający nas świat, jak i siebie samego. Oczywiście, studia psychologiczne nie są tym samym, co wizyta u psychologa, ale stwarzają mnóstwo sposobności do refleksji nad samym sobą i relacjami z ludźmi.

Czy wybrany przez Ciebie kierunek jest bardzo oblegany?

Na moim roku jest około 130 osób - wiele osób chce studiować psychologię. Myślę, że dobrze zdana matura pozwoli spełnić marzenie o tym kierunku.

Co mogłabyś poradzić kandydatce na studia psychologiczne?

Poradziłabym: jeśli czujesz powołanie, to się nie wahaj. Zdobyta wiedza przyda Ci się, nawet, jeśli nie będziesz pracować w zawodzie. Na pewno znacznie poszerzy Ci horyzonty.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator