Trudy okresu dorastania

Trudy okresu dorastania

 

 Trudy okresu dorastania

Jak zapewne wiesz, okres dorastania to czas, gdy dokonuje się przeobrażenie dziecka w osobę dorosłą. Jest to z jednej strony zakończenie dzieciństwa, a z drugiej początek dojrzałości. Orientacyjnie dorastanie obejmuje czas między 12 a 20 rokiem życia. W tym okresie mają miejsce znaczące zmiany psychiczne i fizyczne, które umożliwiają człowiekowi wejście w nowe role, właściwe dla człowieka dorosłego. Składają się na to różnorakie procesy, takie jak dojrzewanie fizjologiczne, rozwój umysłowy, dojrzewanie emocjonalne, dorastanie społeczne i kulturowe. Jest to czas bardzo istotnych zmian, odnoszących się do wszystkich sfer życia młodego człowieka, stąd też psychologia mówi o tym okresie jako o najbardziej złożonym, wymagającym oraz mającym bardzo konkretny wpływ na dalsze losy nastolatki, jej postawę życiową, zainteresowania, poglądy.

 Zmiany okresu dorastania

Być może właśnie jesteś w tym procesie albo czas ten masz już za sobą. Możesz zauważyć w sobie różne zmiany, wynikające z rozwoju umysłowego, który powoduje doskonalenie pamięci, myślenia i spostrzeżeń, co z kolei wpływa na twój sposób reagowania na różne sytuacje. Może również wydawać ci się, że lista twoich potrzeb szybko rośnie. Nic w tym dziwnego, gdyż dorastanie charakteryzuje się dużym przyrostem potrzeb, a ich zaspokojenie decyduje o sposobie i jakości wejścia na drogę dorosłości. Prawdopodobnie poszukujesz sposobów wyrażenia i uzewnętrznienia swojej kobiecości, co często jest wyzwaniem. Dominującą potrzebą wydaje się być zaakceptowanie swojej dorosłości. Możesz czuć, że nastąpiło to zbyt prędko lub wręcz przeciwnie, niecierpliwiłaś się, kiedy ten proces nie postępował szybko. Tak czy inaczej – miej świadomość, że jesteś w czasie, kiedy bardzo dużo zmienia się w tobie oraz w tym, w jaki sposób postrzegasz to, co jest dookoła ciebie. Daj sobie czas, nie przyspieszaj niczego na siłę. Jesteś na bardzo istotnym etapie swojego życia. Mimo, że to trudne, postanów sobie, że będziesz dla siebie wyrozumiała, dobra i cierpliwa.

 

Czas dojrzewania, w którym jesteś, wzmacnia twoją potrzebę bycia częścią grupy. Sama wiesz, że był taki czas – lub nadal jest – gdy twoja paczka znajomych stanowiła główny autorytet. Jeśli zastanawiasz się, z czego to wynika, to dopowiem, że w grupie możesz realizować potrzebę przynależności, co wiąże się z potrzebą bycia ważną w oczach innych. Wiele dziewczyn za tym goni. Jednak pamiętaj, że swojej wartości nie wypatrzysz w cudzych oczach, nie tam powinnaś szukać poczucia własnej wartości. Znajdziesz ją w sobie!

 

Niekiedy tematy związane ze zmianami w twoim ciele, z pierwszą miesiączką czy seksualnością, w rodzinach są niestety pomijane lub traktowane bez szacunku i uwagi. Być może, masz żal do rodziców, że nie przygotowali cię odpowiednio, że zabrakło rozmowy, że nie miałaś przestrzeni, aby zadać pytania czy podzielić się swoimi rozterkami. Zapewne jest to dla ciebie trudne, ale nawet, jeśli rodzice w czymś zawiedli, nie obrażaj się. Najprawdopodobniej robili co mogli i może nie potrafili wyjść do ciebie z tymi tematami. Nierzadko ma to związek z tym, że ich rodzice także nie poruszali z nimi tych spraw, a teraz nie potrafią przełamać tej tradycji milczenia.

Jeśli jesteś w stanie i chcesz, to spróbuj sama rozpocząć temat, który cię ciekawi. Jeśli pójście z tym do rodzica nie jest dla ciebie komfortowe, możesz spróbować pogadać ze starszym rodzeństwem.

Powiązane artykuły

HTML Button Generator