Toksyczne osoby i jak się przed nimi chronić

Toksyczne osoby i jak się przed nimi chronić

 

Toksyczne osoby i jak się przed nimi chronić

 

Wszędzie możemy mieć kontakt z toksycznymi ludźmi, którzy będą próbowali wpływać na Twoje życie. Należy przyjrzeć się, czy ktoś „wchodzi w Twoje życie z butami” i czy czujesz, jakby wyciągał z Ciebie całą energię. Dlatego trzeba mieć świadomość, że takie osoby są i będą, no i co zrobić, kiedy już rozpoznamy w nich toksyków.

 

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Po czym poznać, że mamy do czynienia z człowiekiem toksycznym?

Postaram się w kilku punktach ułatwić to rozpoznanie.

-  Bardzo rzadko takie osoby mają poczucie winy. Mają tendencję, aby zrzucać odpowiedzialność na drugą osobę, np. zarzucając jej „czepianie się”. Nawet, jeśli zrobią coś źle, z reguły nie przepraszają i bardzo trudno jest im przyznać się do winy.

-  Są to ludzie, którzy uważają, że mają prawo do Twojego życia. Możesz usłyszeć od nich słowa w stylu: „Ja mam prawo do ciebie. Ja mam prawo przekraczać twoje granice. Ja mam prawo do tego, do tamtego…”

-  Toksyczni ludzie nie wchodzą w trwałe relacje, jeśli nie mają w tym jakiegoś, chociażby chwilowego, interesu. W relacjach mają tendencję, aby wielokrotnie powtarzać słowa pomniejszające twoje wartości czy deprecjonujące Twoje poglądy.

-  osoby toksyczne lubią dramatyzować, i to w sposób bardzo egzaltowany, stosując zdania typu „Jak mogłeś?!”, „Nie spodziewałam się tego po tobie!” itd.

-  W dużej mierze są to ludzie pozbawieni empatii. Ze względu na to, że sami są zazwyczaj bardzo poranieni, nie współczują, więc mało obchodzi ich to, co Ty czujesz, tak długo jak ich cel jest realizowany.

-  Bywają nieodpowiedzialni i często mają ukryte nałogi, które są dla nich autodestrukcyjne

-  Te osoby znane są jako takie, które wszczynają kłótnie, nie umieją normalnie komunikować się z innymi

-  Toksycy żyją fantazjami, często w świecie swoich iluzorycznych osiągnięć, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością

-  Ludzie toksyczni bywają nazywani wampirami energetycznymi. Wyciągają z nas energię, np. wymagają tłumaczenia się przed nimi, zmuszają do wierzenia w negatywne stwierdzenia o nas samych, które sami wcześniej o nas wypowiedzieli

Co istotne, ludzi toksycznych nie należy się nigdy bać. Nie warto żyć w strachu, ale należy

zachować ostrożność, gdy podejrzewasz, że dana osoba może przejawiać cechy toksyka, ponieważ często kierują się oni sprawdzonymi technikami manipulacji.

 

Jak się chronić przed toksycznymi relacjami?

Co w takim razie zrobić, ażeby chronić się przed wejściem w toksyczną relację?

Przede wszystkim należy taką osobę rozpoznać. Nie jest to najłatwiejsze, zwłaszcza na początkowym etapie znajomości, ale warto być ostrożnym, jeśli zaczynasz zauważać niepokojące Cię zachowania. Zabrzmi to może drastycznie, ale czasami nie ma innej opcji, jak po prostu pozbyć się ze swojego życia takich osób. Szkoda płacić swoim życiem za czyjeś problemy. Z osobami, których nie możesz oddalić ze swojego życia, np. członkowie rodziny, należy nauczyć się ogrywać takie sytuacje. Jeśli nie możesz zerwać relacji, to twórz warunki spotkania, w których Ty będziesz się czuła jak najbardziej bezpiecznie.

Toksykom nie należy mówić o swoim życiu, o tym, z czym się mierzysz, co Ci sprawia trudność, z czego się cieszysz i co Ci dobrze idzie. Nie podawaj informacji prywatnych, ponieważ oni te rzeczy będą obracać przeciwko Tobie. Zwłaszcza, gdy dotyczy to bliskich toksycznych osób, nie możemy oczekiwać od nich akceptacji, lubienia nas itp., ponieważ ci ludzie nie mają tego w swoich zasobach. Oni generalnie myślą w sposób: „Ja, ja, ja, i jeszcze raz ja”, „o mnie”, „ze mną”, a inni ludzie są dla nich pionkami, które rozstawiają na swojej planszy, którzy istnieją w ich grze, a którą uważają za prawdziwe życie, za realne sytuacje.

Toksycy często chcą zepsuć Ci humor, często nawet chcą zniszczyć Twoje plany na życie, Twoje wartości. Sami są nieszczęśliwi i mają niskie poczucie własnej wartości, więc chcą abyś Ty przynajmniej współdzieliła ich los nieszczęśnika.

Pilnowanie, aby takie osoby nie wpływały za bardzo na nasze życie, bywa trudne, szczególnie jeśli jest to osoba z bliskiego grona.

Ludzie się zmieniają w różnych etapach swojego życia. Mogą to być zmiany pozytywne albo też niestety negatywne. W momencie, kiedy to Ty zaczynasz rozgrywać własne życie, a nie chcesz być rozgrywana, trzeba rozeznać, jakie osoby w otoczeniu są dla nas wspierające i ubogacające, a które wysysają z Ciebie energię i powodują negatywnych odczucia.

Powiązane artykuły

Robię to, co kocham

Robię to, co kocham

O urodzie w harcerskim mundurze

O urodzie w harcerskim mundurze

Perły w koronie

Perły w koronie