Toksyczna, zwariowana kobieta w zimowej kurtce, czapce i papierosem w ręku

Jak rozpoznać toksyczną osobę - cechy osoby toksycznej

Jak rozpoznać toksyczną osobę  - cechy osoby toksycznej 

Wszędzie możemy mieć kontakt z toksycznymi ludźmi, którzy będą próbowali wpływać na Twoje życie. Należy przyjrzeć się, czy ktoś „wchodzi w Twoje życie z butami” i czy czujesz, jakby wyciągał z Ciebie całą energię. Dlatego trzeba mieć świadomość, że takie osoby są i będą, no i co zrobić, kiedy już rozpoznamy w nich toksyków.

 

 Po czym poznać toksyczną osobę - cechy toksycznych osób?

 
Postaram się w kilku punktach ułatwić rozpoznanie toksycznych ludzi.
 1. Bardzo rzadko takie osoby mają poczucie winy. Mają tendencję, aby zrzucać odpowiedzialność na drugą osobę, np. zarzucając jej „czepianie się”. Nawet, jeśli zrobią coś źle, z reguły nie przepraszają i bardzo trudno jest im przyznać się do winy. 
 2. Są to ludzie, którzy uważają, że mają prawo do Twojego życia. Możesz usłyszeć od nich słowa w stylu: „Ja mam prawo do ciebie. Ja mam prawo przekraczać twoje granice. Ja mam prawo do tego, do tamtego…” - Takie słowa od razu powinny nas zaniepokoić. 
 3. Toksyczni ludzie nie wchodzą w trwałe relacje, jeśli nie mają w tym jakiegoś, chociażby chwilowego, interesu. W relacjach mają tendencję, aby wielokrotnie powtarzać słowa pomniejszające twoje wartości czy deprecjonujące Twoje poglądy.
 4. Osoby toksyczne lubią dramatyzować, i to w sposób bardzo egzaltowany, stosując zdania typu „Jak mogłeś?!”, „Nie spodziewałam się tego po tobie!” itd. Tym samym wzbudzając poczucie winy u drugiej osoby.
 5. W dużej mierze są to ludzie pozbawieni empatii. Ze względu na to, że sami są zazwyczaj bardzo poranieni, nie współczują, więc mało obchodzi ich to, co Ty czujesz, tak długo jak ich cel jest realizowany.
 6. Bywają nieodpowiedzialni i często mają ukryte nałogi, które są dla nich autodestrukcyjne
 7. Te osoby znane są jako takie, które wszczynają kłótnie, nie umieją normalnie komunikować się z innymi, często stawiając się w roli ofiary 
 8. Toksycy mają zawyżoną samoocenę. Żyją fantazjami, często w świecie swoich iluzorycznych osiągnięć, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością
 9. Ludzie toksyczni bywają nazywani wampirami energetycznymi. Wyciągają z nas energię, np. wymagają tłumaczenia się przed nimi, zmuszają do wierzenia w negatywne stwierdzenia o nas samych, które sami wcześniej o nas wypowiedzieli
 10. Co istotne, ludzi toksycznych nie należy się nigdy bać. Nie warto żyć w strachu, ale należy
 11. zachować ostrożność, gdy podejrzewasz, że dana osoba może przejawiać cechy toksyka, ponieważ często kierują się oni sprawdzonymi technikami manipulacji.
 

Jak się chronić przed toksycznymi relacjami?

 

Przede wszystkim należy takie osoby rozpoznać. Nie jest to najłatwiejsze, zwłaszcza na początkowym etapie znajomości, ale warto być ostrożnym, jeśli zaczynasz zauważać niepokojące Cię zachowania. Zabrzmi to może drastycznie, ale czasami nie ma innej opcji, jak po prostu pozbyć się takiej osoby ze swojego życia. Szkoda płacić swoim życiem i zdrowiem psychicznym, za czyjeś problemy. Z osobami, których nie możesz oddalić ze swojego życia, np. członkowie rodziny, należy nauczyć się ogrywać takie sytuacje. Jeśli nie możesz zerwać relacji, to twórz warunki spotkania, w których Ty będziesz się czuła jak najbardziej bezpiecznie.

 

Kontroluj czym dzielisz się z toksykiem

 

Toksykom nie powinnaś ujawniać informacji na swój temat, mówić o tym, z czym się mierzysz, co Ci sprawia trudność, z czego się cieszysz i co Ci dobrze idzie. Nie podawaj informacji prywatnych, ponieważ oni te rzeczy będą obracać przeciwko Tobie.  Zwłaszcza, gdy dotyczy to bliskich toksycznych osób, nie możemy oczekiwać od nich akceptacji, lubienia nas itp., ponieważ ci ludzie nie mają tego w swoich zasobach. Oni generalnie myślą w sposób: „Ja, ja, ja, i jeszcze raz ja”, „o mnie”, „ze mną”, a inni  ludzie są dla nich pionkami, do osiągania swoich celów,  które rozstawiają na swojej planszy, którzy istnieją w ich grze, a którą uważają za prawdziwe życie, za realne sytuacje.

 

Nie daj sobą manipulować

 

Toksycy często chcą zepsuć Ci humor, często nawet chcą zniszczyć Twoje plany na życie, Twoje wartości. Sami są nieszczęśliwi i mają niskie poczucie własnej wartości, więc chcą abyś Ty przynajmniej współdzieliła ich los nieszczęśnika. Pilnowanie, aby takie osoby nie wpływały za bardzo na nasze życie, bywa trudne, szczególnie jeśli jest to osoba z bliskiego grona.

Jeśli chcesz wiedzieć czy twój związek jest toksyczny, przeczytaj nasze artukuły poświęcone temu zagadnieniu. 

 1. "Toksyczny związek objawy - Czy ten związek mi szkodzi?"
 2. "Jak rozpoznać toksyczny związek"

 

Nie stawiaj siebie w roli ofiary - osiągaj swoje cele

 

Ludzie się zmieniają w różnych etapach swojego życia. Mogą to być zmiany pozytywne albo też niestety negatywne. W momencie, kiedy to Ty zaczynasz rozgrywać własne życie, a nie chcesz być rozgrywana, trzeba rozeznać, jakie osoby w otoczeniu są dla nas wspierające i ubogacające, a które wysysają z Ciebie energię i powodują negatywnych odczucia. Osiąganie swoich celów i unikanie toksycznych wpływów wymaga także odwagi do podejmowania trudnych decyzji. Nie obawiaj się stawiać granic i chronić swojego zdrowia psychicznego. To właśnie te działania pozwolą Ci nie tylko osiągnąć zamierzone cele, ale także cieszyć się spokojem i harmonią w swoim życiu.

Pamiętaj, że Twoje życie należy do Ciebie, i to Ty masz w nim ostatnie słowo. Dlatego podejmuj mądre wybory i kieruj się swoimi wartościami, a osiągnięcie sukcesu stanie się bardziej osiągalne niż kiedykolwiek. 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator