Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

 

Ostatnio przytrafiła mi się sytuacja, w której prawie zginęłabym z powodu telefonu komórkowego. Szłam na spotkanie lekko spóźniona. Wjeżdżałam schodami ruchomymi, pisząc w tym samym czasie SMS, że przyjdę na spotkanie za 10 min. Chcąc dotrzeć na miejsce jak najszybciej, zaczęłam wchodzić po schodach, jadących w górę. Nie byłoby to złym pomysłem, gdybym nie robiła tego wpatrując się w telefon. Potknęłam się na schodach, uderzyłam kolanem o kant schodka i poczułam silny ból. Na szczęście jedynie zbiłam i lekko zadrasnęłam kolano, jednak dotarło do mnie, że gdybym uderzyła głową o kant metalowego schodka, mogłabym wylądować w szpitalu, a w najgorszym razie nawet nie przeżyć. To uświadomiło mi wagę problemu, z którym wiele osób się zmaga, jednak niewiele osób o tym mówi. W związku z rozwojem technologii komunikacyjnych i rewolucji, której w naszym życiu codziennym dokonały wynalazki smartfonu i Internetu, coraz więcej ludzi uzależnia się od tych urządzeń.

 

Nomofobia

Nomofobia (z ang. no mobile phone phobia), nazwana przez ekspertów chorobą XXI wieku, to dyskomfort psychiczny lub zaburzenie lękowe, polegające na strachu przed brakiem smartfona i niemożliwością skorzystania z sieci. WHO nie wpisała jeszcze nomofobii na listę zaburzeń psychicznych (ICD), jednak eksperci ostrzegają przed rosnącym uzależnieniem od tego urządzenia. Szacuje się, że obecnie liczba użytkowników smartfonów na świecie wynosi 6,37 miliarda, co oznacza, że 80,7% globalnej populacji posiada smartfon, podczas gdy w 2016 roku w użyciu było ich zaledwie 3,67 miliarda, czyli posiadało go 49,4% światowej populacji. Z badań, przeprowadzonych przez YouGov w 2019 roku wynika, że 44% ankietowanych Brytyjczyków czuje lęk, gdy nie ma przy sobie smartfona i nie może być w kontakcie ze swoimi znajomymi. 70% biorących udział w badaniu przyznało, że przez większość czasu przebywa w odległości mniejszej niż 2 m od swojego telefonu.

Warto zatrzymać się na moment i pomyśleć, ile czasu spędzamy w naszym smartfonie. Oczywiście, jest to często narzędzie używane w pracy czy szkole. Jednak wiele aplikacji zajmuje nam czas, a nie przynosi korzyści. Dlatego dobrze jest nauczyć się ograniczać korzystanie z telefonu i zdrowego podejścia do niego. Oto parę wskazówek, które mogą w tym pomóc:

Ustal konkretny czas na używanie smartfona.

Możesz na przykład zaplanować korzystanie z niego w określonych porach dnia lub „nagrodzić się” określoną ilością czasu na telefonie po wykonaniu zadania domowego lub skończeniu jakiegoś obowiązku. Można też wyłączać telefon w określonych sytuacjach, np. gdy prowadzisz samochód, jesteś na spotkaniu, na siłowni, jesz obiad lub spędzasz czas z przyjaciółmi.

Nie zabieraj telefonu do łóżka.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany zakłóca sen. Lepiej pozostawić urządzenie na noc w innym pokoju niż sypialnia. Zamiast scrollować wieczorami na telefonie, weź do ręki książkę. Nie tylko będziesz lepiej spał, ale badania pokazują, że zapamiętasz więcej z tego, co przeczytałeś.

Zastąp korzystanie ze smartfona w wolnym czasie zdrowszymi aktywnościami.

Jeśli jesteś znudzony i samotny, może być bardzo trudno oprzeć się chęci korzystania ze smartfona. Miej plan na spędzanie wolnego czasu. Można poświęcić go na takie rzeczy jak medytacja, czytanie książki lub rozmowa z przyjaciółmi na żywo.

Usuń aplikacje społecznościowe ze swojego telefonu.

I pamiętaj: to, co widzisz u innych w mediach społecznościowych, nie jest dokładnym odzwierciedleniem ich życia – ludzie wyolbrzymiają pozytywne aspekty swojego życia, pomijając wątpliwości i rozczarowania, których przecież wszyscy doświadczamy. Spędzanie mniejszej ilości czasu na porównywaniu siebie do tych nieprawdziwych, wystylizowanych obrazów może poprawić Twój nastrój i poczucie własnej wartości.

Ogranicz sprawdzanie powiadomień.

Jeśli co chwilę kompulsywnie sprawdzasz swój telefon, spróbuj stopniowo to ograniczać. Początkowo spróbuj sprawdzać raz na 15 minut. Potem raz na 30 minut, a następnie raz na godzinę. Istnieją aplikacje, które mogą automatycznie ograniczyć dostęp do telefonu.

Zaakceptuj fakt, że ograniczając korzystanie ze smartfona, możesz przegapić pewne zaproszenia,przełomowe wiadomości lub nowe plotki.

W Internecie jest tak wiele informacji, że tak czy inaczej niemożliwe jest, aby zawsze być na bieżąco ze wszystkim. Zaakceptowanie tego może być wyzwalające i pomoże pokonać uzależnienie od technologii.
 

Ograniczenie korzystania z  telefonu to nie jest proste zadanie, które uda się wykonać z dnia na dzień. Należy to postrzegać jako proces, podobny do stosowania diety odchudzającej. Wymaga podjęcia codziennych kroków, konsekwencji, wytrwałości i czasu. Jednak każda zmiana zaczyna się od świadomości i chęci.

Osobom, bardziej uwikłanym w ten problem, zaleca się zwrócenie się do terapeuty uzależnień. Istnieją także grupy samopomocowe: https://internetaddictsanonymous.org/ 

 

 

Powiązane artykuły

HTML Button Generator